Švédi vo voľbách pravdepodobne rozhodli, že vládu v krajine zveria po 12 rokoch pravici.
FOTO – REUTERS
Švédsky model sociálneho štátu je vo svete značka. Rovnako ako Volvo, Ericsson či Ikea. Vzdať sa takejto značky neprichádza do úvahy, nech už súboj medzi pravicou a sociálnymi demokratmi, ktorí po II. svetovej vojne sociálny štát postavili, dopadne akokoľvek.
Politika sociálnych demokratov stavia na efektívnej podpore rodiny, nadštandardných sociálnych výhodách, rovnosti šancí, investícií do infraštruktúry a podpory ekologickej politiky.
Od roku 1932, keď sociálni demokrati vládli prvýkrát, strávili pri moci 65 rokov. V poslednom čase však už pôsobia dojmom vyčerpanej strany a ich popularita klesá.
Ekonomický rast krajiny je síce dobrý, nesprevádza ho však vytváranie nových pracovných miest. Väčšinu ekonomického rastu zabezpečuje export a nie domáca pracovná sila.
Hlavným švédskym problémom je nezamestnanosť. Podľa oficiálnych štatistík je len 5-percentná. „Takzvaná otvorená nezamestnanosť nie je vysoká,“ hovorí pre SME politológ Nicholas Aylott. „K tomu však treba prirátať ľudí, čo sú zamestnaní len krátkodobo, na rôzne stáže, tréningy a aktivačné programy. Okrem toho je veľa ľudí práceneschopných a tým sa skrytá nezamestnanosť šplhá až na 17 percent.“
Jedným z vážnych problémov je zneužívanie zdravotnej dovolenky, ďalším vysoká nezamestnanosť mladých, ktorí si rýchlo zvykajú na sociálne dávky. Aj preto sú sociálni demokrati kritizovaní a získavajú konzervatívci. Tí chcú presadiť postupné znižovanie sociálnych dávok tak, aby ľudí motivovali na prácu. Nezamestnaní dostávajú často aj 80 percent svojej predchádzajúcej mzdy.
„Všetci hovoria o Švédsku. Podľa mňa sa však žije lepšie v Kanade. Klesá tam kriminalita, kým u nás stúpa,“ sťažuje sa Johan zo Štokholmu, čo roky žil v zahraničí a môže porovnávať. „Prijímame imigrantov, ale vláda nezvláda ich integráciu. A rastie kriminalita. Vysokoškolsky vzdelaní cudzinci umývajú riad. Potom sa nikto nemôže čudovať, že sú frustrovaní.“
„Prisťahovalci čakajú často dva aj tri roky na udelenie azylu a v tom čase nemôžu legálne pracovať,“ hovorí pre SME bývalá veľvyslankyňa Švédska na Slovensku Cecilia Julinová. „Keď ste lekár a dva roky šoférujete taxík, strácate svoje schopnosti a zároveň sa dostávate na okraj spoločnosti.“
Premiér veril v obrat
Súboj ľavicového bloku sociálnych demokratov Görana Perssona a konzervatívnej Aliancie bol vyrovnaný do poslednej chvíle. Konzervatívci majú reálnu šancu po 12 rokoch zosadiť socialistickú vládu.
Podľa prvých odhadov pár minút po zatvorení volebných miestností vyhrávala Aliancia s 49,7 percenta. Socialisti spolu so Zelenými a ľavicou získali 45,6 percenta. Oficiálne výsledky sa očakávajú dnes. Najväčší rozdiel od posledných volieb zaznamenala konzervatívna strana. Polepšila si o viac ako desať percent.
Premiér veril v obrat v poslednej chvíli. „Mám pocit, že to bude tesné, ale mám tiež skúsenosť, že prieskumy sú často nepresné a nepravdivé,“ povedal Persson pre televíziu TV 4.
Pri veľmi tesnom výsledku sa môže stať, že si Švédi na konečné výsledky volieb počkajú až do stredy, keď dorazia aj posledné hlasy poslané poštou a hlasy zo zahraničia.
V prípade víťazstva konzervatívnej Aliancie sa Švédsko radikálne nezmení. Pravica sa síce chystá znižovať dane, vo svojom programe však jednoznačne má zachovanie sociálneho štátu.
(jah)