Kampaň NPD vítala turistov a agitovala proti prisťahovalcom.
FOTO – SITA/AP
Spolkovú krajinu Meklenbursko-Predpomoransko trápi dlhodobo vysoká nezamestnanosť, ktorá presahuje 18 percent. Problémy majú najmä mladí ľudia, ktorí sú odkázaní na sociálne dávky alebo odchod na západ krajiny. Po páde komunizmu skolaboval lodiarsky priemysel, do regiónu prúdi málo investícií a v izolovaných malých dedinkách získavajú podporu práve radikálne strany. Ako tak sa darí iba turistickému ruchu. Prímorské mestečká sa snaží propagovať aj kancelárka Merkelová, ktorá pochádza práve odtiaľto. Na miestach, kde vyrastala, hostila v polovici júla aj amerického prezidenta Georgea Busha.
Kampaň extrémistickej strany NDP vyzerala veľmi jednoducho. Na plagátoch sľubovala prácu, rozdávala nemecké vlajky a hovorila o domove. Názory jej predstaviteľov sú však často xenofóbne a protižidovské a nadväzujú na odkaz Hitlerových národných socialistov. Nabrali však novú formu. Namiesto tradičných vyholených chlapíkov vo vojenských topánkach, sa členovia NDP ukazujú ako uhladení politici v sakách a kravatách. Profilujú sa ako prijateľná politická alternatíva.
Ak sa im podarí dostať do regionálneho parlamentu, ako včera naznačovali predbežné výsledky, pôjde už o tretiu spolkovú krajinu z východného Nemecka.
Rastú preto obavy, že krajná pravica môže nabudúce uspieť aj v celoštátnych voľbách. Pri posledných vlani v októbri získali iba jeden a pol percenta. Ak však uplatnia úspešnú stratégiu aj v západných častiach krajiny, môže sa im podariť obrat.
Novú vládu si volia aj obyvatelia Berlína. Pri moci by sa v tradične ľavicovej metropole mali udržať sociálni demokrati a ich charizmatický premiér Klaus Wowereit.