ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
BRATISLAVA - Od 1. decembra by ľudia, ktorí nemôžu vymôcť výživné, nemali platiť exekútorovi sami. Poslanec Róbert Madej (Smer) navrhuje, aby výdavky na neúspešnú exekúciu platil súd.
Od 1. septembra minulého roku platí, že náhradné výživné človek môže získať iba vtedy, ak výživné najmenej tri mesiace vymáhal prostredníctvom exekútora. Exekútorovi však treba najprv zaplatiť preddavok a v prípade, že niet čo exekvovať, aj výdavky na exekúciu.
Predtým bolo možné výživné vymáhať aj prostredníctvom súdu, čo bolo bezplatné. Zákon, z ktorého zmena vyplynula, navrhla minulá vláda.
Podľa Madeja sa takto ľuďom prakticky znemožnilo žiadať o náhradné výživné. Tvrdí, že matka, o ktorú v zásade ide, nielenže nevymôže výživné, ale ešte musí zaplatiť trovy neúspešnej exekúcie, ktoré predstavujú "10- až 15-tisíc korún". Náhradné výživné môže však byť oveľa menej, napríklad tisíc alebo len 600 korún mesačne.
Za problém to pokladá aj Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ktoré podlieha ministerstvu sociálnych vecí. V správe z apríla píše, že povinnosť zaplatiť trovy neúspešnej exekúcie "má za následok znemožnenie práva sociálne slabších vrstiev na uplatnenie vymáhania výživného".
Madej navrhuje, aby preddavok aj trovy exekúcie platil príslušný okresný súd, a to bez toho, aby mu bolo treba peniaze nahradiť. To by platilo aj vtedy, ak by sa pre nedostatok majetku exekúcia zastavila.
Pavol Štukovský zo Slovenskej komory exekútorov pred časom povedal, že pohľadávky rodičov "sa väčšinou javia ťažko dobytné". Výživné totiž často neplatia najmä alkoholici, ľudia, ktorí sa vyhýbajú práci alebo migrujú.
Podľa Madeja by sa zmena vzťahovala aj na prípady po 1. septembri 2005. "Aj v tých exekúciách vo veciach výživného, ktoré bežia a budú neúspešné, bude trovy konania hradiť štát," povedal.
Podľa ministra spravodlivosti Štefana Harabina by si zmena vyžiadala zanedbateľné množstvo peňazí, lebo "takýchto prípadov nie je veľa". V podstate podľa neho ide o "sociálne slabšie matky, ktoré si chcú uplatňovať výživné na deti, ale nemajú peniaze na zloženie preddavku pre exekútora".
Madejov návrh pravdepodobne hladko prejde. Parlament ho začiatkom septembra 112 hlasmi postúpil do druhého čítania a vláda pred týždňom dodatočne odsúhlasila.
Ako postupuje exekútor
Najprv požiada súd o poverenie na vykonanie exekúcie. Ak ho dostane, do 3 mesiacov preskúma, či bude možné výživné získať.
Ak to možné nebude, žiadateľovi vydá potvrdenie, že sa neúspešne 3 mesiace výživného domáhal prostredníctvom exekútora. Potvrdenie žiadateľovi slúži na to, aby si mohol na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny nárokovať náhradné výživné.
Ak exekútor zistí, že ten, kto je povinný platiť výživné, má príjem alebo majetok, exekúciu môže vykonať:
zrážkami zo mzdy alebo z iných príjmov, prikázaním pohľadávky z účtu v banke, predajom hnuteľných vecí, predajom cenných papierov, predajom nehnuteľnosti, predajom podniku. Rozsah zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia
Tomu, kto je povinný platiť alimenty, nemožno z jeho mesačnej mzdy zraziť 60 % životného minima plnoletej fyzickej osoby, čo od 1. júla predstavuje 2988 korún.
Ak ide o výživné pre maloleté dieťa, zraziť nemožno 70 % z tých 2988 korún, teda 2091 korún.
Bez obmedzenia sa zvyšok čistej mzdy zrazí nad sumu, ktorá predstavuje 150 % životného minima plnoletej fyzickej osoby, čiže 7470 korún.
Čo neplatiteľ výživného môže
Ak má dlžník majetok či príjem, ale chce sa vyhnúť exekúcii, môže sa s veriteľom dohodnúť na splátkovom kalendári. Ak sa bez vlastnej viny ocitol v takom položení, že neodkladná exekúcia by mohla preňho alebo pre príslušníkov jeho rodiny mať zvlášť nepriaznivé následky, môže súd požiadať o jej odklad. (joč)
Nárok na výživnéNáhradné výživné sa poskytne, len ak príjem žiadateľa a osôb, príjmy ktorých sa posudzujú spolu, nie je vyšší ako 2,2 násobok ich celkového životného minima.
Príklad: Výživné sa od 1. júla poskytne, ak ide o výživné na jedno dieťa, ktoré nemá žiaden príjem a žije iba so žiadateľom, len ak príjem žiadateľa nie je vyšší ako 2,2-krát životné minimum (4980 + 2270), teda 15 950 korún.
Výška náhradného výživného
Najvyššie náhradné výživné predstavuje 1,2 násobok životného minima pre nezaopatrené dieťa, takže od 1. júla 2724 korún.
Čo treba priložiť k žiadosti o náhradné výživné
právoplatné rozhodnutie súdu, ktorým bola niekomu určená povinnosť platiť výživné na dieťa, alebo takúto súdom schválenú dohodu (môže byť aj osvedčená kópia rozhodnutia alebo dohody), potvrdenie, že žiadateľ sa najmenej 3 mesiace výživného domáhal prostredníctvom exekútora, potvrdenie, že dieťa riadne chodí do školy alebo do iného zariadenia, že dieťa sa riadne pripravuje na budúce povolanie; ak dieťa už povinnú školskú dochádzku skončilo, alebo naopak ešte na ňu nemá vek, podmienka jej riadneho plnenia sa považuje za splnenú, potvrdenie o príjme žiadateľa a osôb, príjmy ktorých sa spolu posudzujú. Zákon výslovne upozorňuje, že zo žiadosti musí byť zrejmé, že "sa žiadateľ domáha vyplatenia náhradného výživného a v akej sume".