Za vlaňajší rok - prvý rok, čo je zákon účinný - štát takto vyplatil 38 436 000 korún. Suma, čo neplatitelia alimentov daňovým poplatníkom dlhujú, je však omnoho vyššia. Výživné totiž štát poskytoval aj pred januárom 2005 - v rámci takzvanej sociálnej dávky. Dovedna, čiže aj s pohľadávkami vyplývajúcimi z náhradného výživného, vymáha okolo 160 miliónov korún.
Strany terajšej opozície sa v názore na náhradné výživné nezhodujú. KDH sa vo volebnom programe zaviazalo, že navrhne zrušenie Fondu náhradného výživného "ako nesystémového prvku, ktorý 'trestá' všetkých daňových poplatníkov". Zato, aby Madejov návrh parlament prerokoval v druhom čítaní, však hlasovali aj štyria členovia klubu KDH.
Za nesystémové považuje náhradné výživné aj Klára Sárközy (SMK). Nesúhlasí s tým, aby "za nezodpovedných rodičov platil štát", je proti tomu, aby sa možnosti náhradného výživného rozšírili.
Možnosti sa však rozširujú zakaždým, keď sa zvýši životné minimum. Náhradné výživné sa totiž poskytne, len ak príjem žiadateľa a osôb, príjmy ktorých sa posudzujú spolu, nie je vyšší ako 2,2 násobok ich životného minima. Najvyššie náhradné výživné je 1,2 násobok životného minima pre nezaopatrené dieťa, takže aj jeho výška stúpa. (joč)