na moslimov a ich náboženstvo, ale smerovali k odsúdeniu náboženského terorizmu a snahy šíriť akékoľvek náboženstvo násilím." Dať ruku na zmierenie je však podľa Fronca vždy užitočné.
Pápež vo svojom prejave citoval kresťanského byzantského cisára Manuela II. Palaeologa: "Ukážte mi, čo nové priniesol Mohamed, a uvidíte len zlé a neľudské veci, akým je jeho rozkaz šíriť mečom vieru, ktorú hlása." Pápež pred touto vetou použil výraz "citujem" a označil ju za "drsné" slová. Vyslovil aj slovo džihád. Neskôr vyjadril ľútosť nad pobúrením moslimov, ktoré jeho prejav vyvolal.
S KDH súhlasí aj SNS a SDKÚ. "Každý výrok má svoju objektívnu zložku, historický fakt, o ktorom hovoril pápež a má aj subjektívnu stránku, ktorá závisí od prijímateľa. Keďže je tu sloboda slova a názoru a európska civilizácia má problém s pôsobením džihádu, má právo sa k tomu vyjadriť," povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
Pápežove slová a "precitlivenú" reakciu moslimov na ne prirovnal Rafaj k tomu, keď Ján Slota na tlačovej besede citoval údajného neznámeho franského biskupa z roku 1248, ktorý sa vraj čudoval, ako mohol Pán Boh dať takú krásnu krajinu takým škaredým ľuďom. "Myslel tým starých Maďarov, lebo to boli mongoloidné typy...," dodal pritom Slota. SMK preto na Slotu podala trestné oznámenie.
Podľa podpredsedu SDKÚ Milana Horta musí každý súdny človek odsúdiť reakciu určitej časti moslimov na údajný výrok pápeža, ktorý bol navyše vytrhnutý z kontextu. "Vyslovenie určitého názoru nemôže byť v civilizovanom svete v žiadnom prípade dôvodom na vyhrážanie sa násilím alebo na konanie násilia," povedal.
Po 11. septembri si musí každý človek, ktorý má veľký vplyv, rozmyslieť, aké môžu mať jeho slová dôsledky, mieni predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. "Chápeme, že pápež nechcel uraziť moslimov, ale ten citát nebol najšťastnejší."
Podobne sa vyslovil aj podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Dušan Čaplovič zo Smeru. Verejné osoby, medzi ktoré podľa neho patrí aj pápež, by si mali najprv radšej dvakrát zahryznúť do jazyka. "Ich myšlienky sa veľmi často zle interpretujú, zvlášť v takomto citlivom prostredí. V cirkvi to dokázal jeden z mála ľudí, a to bol Ján Pavol II.," dodal. (mož, sp)