Premiér Gyurcsány odstúpiť nechce. Demonštranti pred budovou budapeštianskeho parlamentu to požadujú.
FOTO –SITA/AP, REUTERS
Maďarsko prežíva vážnu politickú krízu. Demonštranti aj opozícia vyzývajú premiéra Ferenca Gyurcsánya na rezignáciu. Môže za to nahrávka z májového zasadnutia poslancov vládnucej socialistickej strany, na ktorej premiér priznáva, že v predvolebnej kampani klamali, keď hovorili o dobrom stave ekonomiky a zároveň, že predchádzajúce sociálne liberálne vlády neurobili nič, aby zabránili ekonomickej kríze.
Nahrávku zaslali anonymne maďarským elektronickým médiám v nedeľu poobede. „Nemáme na výber, pretože sme to poj...li. Nie trochu, ale veľmi... Evidentne sme klamali celý minulý rok a pol, dva roky... A pritom sme mimochodom štyri roky nerobili nič... Nedokážem povedať jediné významné vládne opatrenia, na ktoré by sme mohli byť hrdí, okrem toho, že sme vládnutie navrátili zo sračiek,“ vyhlásil na porade premiér.
Nahrávka prichádza v mimoriadne citlivom období, v Maďarsku sa 1. októbra konajú komunálne voľby. Opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána postavil svoju kampaň práve na tvrdení, že Gyurcsány občanom vedome klamal, keď pred voľbami tvrdil, že sa ekonomika krajiny utešene rozvíja a popieral, že chce zaviesť radikálne úsporné opatrenia.
Fidesz včera oznámil, že využije všetky ústavné možnosti na odvolanie vlády a vyvolanie predčasných volieb. V strane sa dokonca ozvali hlasy, že by mali všetci poslanci parlamentu za stranu zložiť mandát.
Fidesz vyzval aj prezidenta Lászlóa Sólyoma, aby do tejto, podľa nich ústavnej krízy, zasiahol. Podľa mediálnych informácií žiadali hlavu štátu o rozpustenie parlamentu. Prezident to odmietol s tým, že na podobný krok nemá právomoc. V tom mu dávajú za pravdu aj ústavní právnici. „Treba jasne rozlišovať medzi politickomorálnou a ústavnou krízou. Gyurcsány má otrasený politický kredit, ale nie legitimitu ako premiér,“ povedal spravodajskému serveru Hírszerző právnik István Szikinger.
Gyurcsány odmieta odstúpiť a tvrdí, že mu zverejnenie nahrávky neprekáža, práve naopak. Podľa jednej verzie nahrávku zverejnili Gyurcsányovi vnútrostranícki oponenti. Socialistická strana je vo vzťahu k Gyurcsányovi rozdelená. Ako človek zvonka a s ráznym manažérskym vystupovaním a slovníkom od začiatku prekáža tradičným politikom strany. Vyhral však voľby, ktoré boli pred jeho nástupom považované za vopred prehraté.
Prvý raz od roku 1990 vládnuca strana v Maďarsku obhájila víťazstvo a dokonca si zvýšila počet mandátov. Gyurcsányova opozícia v rámci strany preto stratila na čas silu. Reformné a úsporné opatrenia ako zavedenie priamych platieb v zdravotníctve, však priniesli prudký pád preferencií strany.
Socialistickí politici, ktorí sa na májovej porade zúčastnili, ale pre médiá anonymne vyhlasujú, že na stretnutí nikto nemohol tajne urobiť takú kvalitnú nahrávku, aká bola zverejnená. A na kompromitujúce nahrávanie vtedy nebola ani nálada, strana vtedy žila v eufórii po vyhraných voľbách.
Objavujú sa preto špekulácie, že Gyurcsány nechal nahrávku zverejniť sám, aby Fideszu vyrazil z rúk najdôležitejší argument. Je nápadné, že premiér reagoval na zverejnenie okamžite rozhovormi vo viacerých médiách. „Opozícia hovorí, že som klamal. Ja som však hovoril o tom, že od pádu komunizmu, za posledných 6 - 8 rokov sa maďarská politika dostala do stále hlbšej pasce klamstiev,“ povedal v nedeľu večer premiér v Maďarskej televízii. Podľa premiéra celá maďarská politická elita permanentne klamala, keď v ľuďoch vzbudzovala dojem, že je možné aj ďalej bez zábran utrácať a odkladať bolestné reformy. Svoje priznané klamstvá tak rozšíril aj na opozíciu.
Podľa politológa Gábora Töröka hrá Gyurcsány riskantnú hru, ktorá mu môže vyjsť. A to v prípade, ak sa mu podarí vykresliť seba samého ako odvážneho politika, ktorý sa „konečne pustí do boja s desaťročiami lží,“ povedal politológ pre spravodajský server Index.