rúdil teplý vzduch prvotriednej kvality.
Klimatizačné zariadenie bude spoľahlivo a predovšetkým úsporne dodávať optimálnu teplotu vášmu obydliu dovtedy, kým vonkajšia teplota neklesne pod mínus 15 stupňov Celzia. I keď má klimatizácia v „popise práce“ výrobu tepla iba ako doplnkovú funkciu, väčšiu časť roka nemusíte siahnuť po inom zdroji vykurovania. A podľa odborníka na výrobu a montáž klimatizačných zariadení Ernesta Vargu je výroba tepla takýmto spôsobom dokonca dvoj- až trojnásobne lacnejšia ako kúrenie klasickými elektrickými alebo plynovými kotlami. K týmto zdanlivo neuveriteľným číslam dospejete, keď si preštudujete, aké sú prevodové parametre kvalitných klimatizačných jednotiek. „Aj prax to potvrdzuje,“ hovorí Varga. „Špičkové klimatizácie majú prevodové číslo jedna ku štyrom, až jedna ku piatim, to znamená, že z jedného kilowattu elektrického prúdu dokážu vyrobiť až päť kilowattov tepla. Tieto čísla platia predovšetkým pre moderné inverterové technológie. No aj v prípade jednoduchej domácej bezinverterovej klímy môžete rátať s prevodom 1:3,6 – a to je tiež pozoruhodný výkon. Ešte zrozumiteľnejšie je nasledovné prirovnanie vynaloženej energie pri použití klasických vykurovacích zdrojov ako napríklad elektrina alebo plyn a klimatizácie: kým klasické vyhrievacie teleso spotrebuje tisíc wattov (teda jeden kilowatt), klimatizácii postačí 250 wattov na výrobu rovnakého objemu tepla.“ Poznámka: Klimatizácia typu inverter používa frekvenčný menič, ktorý prevádza striedavý prúd na jednosmerný a naspäť. V priebehu tejto zmeny sa zmení napätie a frekvencia, čím je umožnené plynulo regulovať rýchlosť motora kompresora a tým regulovať výkon na výstupe. Vďaka tomu pracuje jednotka typu inverter úspornejšie a tichšie ako bežná jednotka.
Klimatizácia by bola luxus – keby slúžila iba tri týždne v roku
Žiaľ, väčšina Slovákov má zatiaľ skreslenú predstavu o využití klimatizačných jednotiek. V našich mysliach je zakotvené, že ide o energeticky náročný spotrebič, a preto ho treba využiť iba v krajnom prípade počas neznesiteľne horúcich letných dní. Isteže, môže sa vám stať, že si do bytu zavesíte nevďačného a nenásytného požierača elektrickej energie – ale to pravdepodobne iba vtedy, ak dáte prednosť lacnému neznačkovému typu nižšej kategórie (C, D alebo dokonca aj E) s vyššou spotrebou, ktorý vám navyše – napriek dvojročnej záručnej lehote – v prípade poruchy nikto nedá znovu do poriadku.
Máme sa obávať finančných strát?
„Vôbec nie, ak ide o kvalitné klimatizačné zariadenie,“ tvrdí Varga a znova zdôrazňuje, že klimatizácia nie je hlavným celoročným zdrojom vykurovania. „U nás totiž zimné teploty neraz klesnú aj pod mínus pätnásť aj dvadsať stupňov Celzia; a pod mínus desať alebo pätnásť stupňov Celzia odovzdávajú inverterové klimatizácie s tepelným čerpadlom iba 40 percent požadovaného výkonu – a majú teda nižšiu účinnosť. Potom už je výhodnejšie vykurovať napríklad plynom.“
Môžeme počas miernych zím celodenne používať klimatizačnú jednotku na vykurovanie?
„Samozrejme,“ hovorí Ernest Varga a dodáva, že „v prechodnom období, kým nie sú mínusové teploty príliš extrémne, zaručene ušetríte polovicu nákladov za kúrenie. Rozumný výber kvalitnej klimatizácie vám zabezpečí najlacnejší zdroj výroby tepla. Neoplatí sa doma zapnúť ústredné kúrenie, plynové spotrebiče, podlahové vykurovanie a ďalšie tepelné zdroje, kým vám túto službu spoľahlivo pokryje domáca klíma. Problém je, že málokto si to uvedomuje a inštaluje si klimatizáciu do jednej – maximálne dvoch miestností v dome alebo v byte. Väčšinou sú to obývačka a spálňa. A takéto rozmiestnenie neumožní v zimných mesiacoch šíriť teplo do celého bytu. Lepšie by bolo, keby sme rozmýšľali modernejšie a naučili sa klimatizovať kompletný byt. Je hlúposť, keď paradoxne vynakladáme nemalé prostriedky len na to, aby sme si spríjemnili dva až tri týždne extrémnych letných horúčav v jedinej izbe bytu, pričom si neuvedomujeme, že stabilne svieži a primerane teplý môžeme mať celý byt každý deň v roku.“ Niektoré typy klimatizačných zariadení majú navyše aj ionizačné účinky. (Podobné vlastnosti sa teraz zdôrazňujú pri ionizačných sušičoch vlasov, ktoré podporujú ich nelámavosť, celkové zdravie a rast.) Existujú už aj nové modely klimatizácií určených na roky 2006 – 2007, ktoré navyše vyrábajú kyslík a samočistiaci filter v automatickom režime so zabudovaným vysávačom v internej jednotke. Indikátor kvality vzduchu sa sám naviguje na samočistiaci výkon.
Byt vyhreje za pár minút
Klimatizácia poskytuje dynamické chladenie alebo kúrenie. Vymení vzduch v miestnosti za niekoľko minút. Na lepšiu predstavu: za jednu minútu prejde klimatizáciou, prečistí sa a zohreje (alebo ochladí) približne desať kubíkov vzduchu. Celú miestnosť máte teda vyhriatu za päť až desať minút. Okrem toho sa prúdenie vzduchu dá priamo nasmerovať. Výhodné je predovšetkým nasmerovať ho na podlahu. Teplý vzduch sa bude šíriť zdola nahor a miestnosť sa rýchlo vyhreje. Výrobcovia uvádzajú, že vysoko účinné technológie vyhovujú najprísnejším normám a ich výhody môžete využívať denne bez obáv o výšku účtu za spotrebu elektrickej energie. Módny dizajn vnútorných jednotiek a diaľkové ovládače s množstvom nastaviteľných funkcií i v neprítomnosti majiteľa bytu sú čoraz prirodzenejšou súčasťou vybavenia domácností. Ak máte chuť myslieť racionálne a s výhľadom dopredu, dajte si vyrátať vo vašich konkrétnych podmienkach možné úspory a nebuďte prekvapený, že to ide aj inakšie – možno oveľa lacnejšie ako dosiaľ. Nechajte hovoriť dodávateľov lacnejších i drahých klimatizácií ( je ich v SR veľké množstvo), ale predovšetkým: porovnávajte! Nie vždy je nízka nadobúdacia cena zárukou úspor. V prípade klimatizácií to platí stonásobne. Niekedy môže byť obyčajný vzduch pekelne drahý.
Autor: Maja Tallová