Šéf Sebaobrany Andrzej Lepper žiada, aby sa nemíňalo na vojenské misie.
FOTO – REUTERS
ícii je veľmi vážna. Jeho hnutie Sebaobrana tvorí s Ligou poľských rodín vládnu koalíciu, ktorej dominuje Právo a spravodlivosť (PiS).
Práve Lepper vystupuje v posledných dňoch ako opozičný politik a neustále kritizuje stranu premiéra Jarosława Kaczyńského. „Právo a spravodlivosť ma 155 poslancov, ale správa sa, ako by mala väčšinu. Tieto vzťahy treba zmeniť na partnerské,“ vyhlásil Lepper.
Predseda vlády neostáva pozadu. „Pán Lepper sa musí rozhodnúť, či chce vládnuť, meniť Poľsko, alebo chce toto všetko rozvrátiť,“ reagoval v rozhlase Jarosław Kaczyński.
Predseda Sebaobrany kritizoval najmä rozhodnutie vyslať do Afganistanu tisíc vojakov v rámci misie NATO. Pôsobia tam už dnes, ale v menšom počte. Lepperovi sa nepáčilo, že toto rozhodnutie nezverejnili na domácej pôde, ale v Spojených štátoch počas návštevy premiéra Kaczyńského. Tvrdí, že o tom nevedel a dozvedel sa o ňom až z médií. Pred debatou o rozpočte je zase najdôležitejšou otázkou zvýšenie platov pre učiteľov. Žiada ho minister školstva Romana Giertycha z Ligy poľských rodín, ktorý sa vyhráža, že inak odstúpi zo svojho postu.
Lídri vládnych strán chcú rokovať o budúcnosti koalície, majú však problém dohodnúť sa aj na termíne spoločného stretnutia. Hovorca vlády priznal, že dnes sa nedá vylúčiť akékoľvek riešenie - pokračovanie vládnej spolupráce aj predčasné voľby.
Lepper má už dokonca presný návrh ich konania: 26. november. Dva týždne predtým, ako sa budú konať voľby do samospráv.
Komentátori tvrdia, že súčasné problémy sú spôsobom, ako sa chcú menšie strany zviditeľniť pred voľbami. V posledných mesiacoch Lepper už niekoľkokrát hrozil, že odstúpi z vlády. Po stretnutí s Jarosławom Kaczyńskim však z razantných pozícií ustúpil. Tento scenár by sa mohol opakovať.