Thajská armáda prichystala zamatový puč

Ešte dva týždne by mali Thajsko viesť vojaci, ktorí prevzali v utorok moc nad krajinou a zvrhli vládu premiéra Thaksína Šínavatru. Potom podľa vlastných slov odovzdajú moc novému premiérovi podľa ich výberu. Do roka má vzniknúť nová ústava, čo povedie k p

Vojaci obsadili Bangkok tankami a zvrhli vládu. Generál Sonti pozval premiéra Šínavatru späť do vlasti, budú ho ale asi stíhať.

FOTO – ČTK/AP

arlamentným voľbám.

V krajine platí výnimočný stav, zatiaľ ale všetko prebieha bez jediného výstrelu. Včera vyhlásili deň pracovného pokoja, úrady nepracovali. Obyvatelia rešpektujú nariadenia armády, medzi ktoré patrí aj zákaz združovania. Na živote v turistami obľúbených letoviskách, alebo na vyťaženom medzinárodnom letisku v Bangkoku sa prevrat neprejavil a Thajčania ďalej ponúkali tvár vždy usmievavých hostiteľov. Do Thajska ročne prichádza asi 12 miliónov turistov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je to taký „prívetivý vojenský puč.“ Generáli, ktorí prebrali moc, hovoria, že nový líder „musí milovať demokraciu a konštitučnú monarchiu.“ Ich počínanie odobril aj thajský kráľ Pchúmipchon Adundét, najväčšia autorita v krajine. Vodcu vzbúrencov, generála Sontiho Búnjaratkalina včera oficiálne schválil do čela dočasnej vlády.

Znepokojenie nad situáciou zatiaľ vyjadruje len zahraničie. Spojené štáty a Európska únia vyjadrili obavy o demokraciu, Austrália dokonca hovorí o jej zničení. Pre západný svet je vojenský prevrat sklamaním, pretože Thajsko spravilo v posledných rokoch obrovský ekonomický pokrok a bolo považované za jednu z najvyspelejších krajín v regióne. To prestáva aspoň na rok, kým sa neuskutočnia voľby, platiť. Ukázalo sa, že napriek konaniu parlamentných volieb ešte nie sú v krajine vybudované skutočné demokratické inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Násilná zmena režimu v Thajsku nie je nič výnimočné. Armáda takto zmenila vládu od roku 1932, keď začala platiť konštitučná monarchia, 18-krát. Od posledného puču však uplynulo 15 rokov. Ten najnovší sa však podľa analytikov oslovených Reuters od starších líši, pretože nie je len záležitosťou armády, ale aj širších kruhov, ktoré chceli riešiť komplikovanú situáciu v krajine.

Doterajší premiér a jeden z najbohatších ľudí v krajine Šínavatra je teraz v Londýne. Armáda si na prevrat, o ktorom sa v Bangkoku špekulovalo už niekoľko mesiacov, počkala, kým odcestuje do New Yorku na zasadnutie Organizácie spojených národov. V krajine je pokoj a Šínavatra, mimoriadne populárny na vidieku a oveľa menej v Bangkoku je dlho terčom obvinení, že je skorumpovaný, zneužíva moc a nezvláda situáciu na juhu krajiny, kde sú stále silnejší moslimskí separatisti. Napriek tomu vyhral aprílové voľby a prežil vlnu ďal­ších protestov proti falšovaniu výsledkov. Pre armádu sa tak jediným spôsobom, ako sa ho zbaviť, stal prevrat. Na jeho zvrhnutí mohli mať záujem obchodné kruhy v Bangkoku a miestna aristokracia. Generál Sonti pozval zvrh­nutého premiéra späť do vlasti. Je však možné, že ho po návrate budú stíhať.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa Slovákov teraz v Thajsku zrejme nie je

BRATISLAVA - Slováci by mali zvážiť cestu do Bangkoku, odporúča ministerstvo zahraničných vecí. Koľko našich občanov sa v Thajsku nachádza, ministerstvo presne nevedelo. So žiadosťou o pomoc sa na veľvyslanectvo v Bangkoku nikto neobrátil.

Veľa slovenských turistov zrejme v Thajsku nie je, pretože dovolenková sezóna sa začína až v októbri. Agentúry, ktoré sa špecializujú na exotické zájazdy teraz žiadnych klientov v Thajsku nemajú.

Vzdialená ázijská krajina je pre Slovákov ešte vždy pridrahá. Vlani tam odletelo organizovane viac než 400 ľudí. „O niečo viac ľudí ako cez agentúry do Thajska cestuje na vlastnú päsť,“ odhaduje Juraj Sliacky z agentúry Hydrotour.

Po vyhlásení výnimočného stavu niektorí zákazníci telefonujú do agentúr a pred plánovaným pobytom sa pýtajú, aká je v Thajsku situácia. Zájazd zatiaľ nikto nezrušil ani v jednej z cestovných agentúr - Bubo, Leonardo či Promo Travel. Podľa Roberta Kohmana z Asociácie cestovných kancelárií sa turisti viac ako prevratu obávajú bombových útokov.

SkryťVypnúť reklamu

(vev, lh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 923
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 203
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 105
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 514
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 762
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 681
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 406
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu