krajinách.
Kancelárka Angela Merkelová tento týždeň otvorene podporila plán, aby Centrum proti vyháňaniu postavili v Berlíne. Upozorniť by malo na túto časť európskych dejín. Krátko na to myšlienku podporil aj predseda spolkového snemu Norbert Lammert. Stavba múzea v Berlíne tak získava silnú politickú podporu.
Podľa Varšavy a Prahy však ide o škodlivé snahy. „To centrum škodí česko-nemeckým vzťahom, neprospieva európskej integrácii ani atmosfére v strednej Európe,“ povedal nový český premiér Mirek Topolánek. Proti centru sa postavil minulý týždeň v Berlíne aj šéf českej diplomacie Alexander Vondra.
Ešte ostrejšia je poľská vláda. Podľa nej ide o prekrúcanie histórie a plánované centrum zľahčuje nemeckú vinu za zločiny počas vojny. Nemeckí politici však oponujú a nevyhýbajú sa priznaniu nemeckej zodpovednosti za II. svetovú vojnu.
Kancelárka zdôrazňuje, že utrpenie pod nacistickým režimom nemožno zabudnúť. „Bez nacistov a ich zločinov, utrpenia a deštrukcie by Nemci neboli nikdy odsunutí po roku 1945,“ povedala v Spolkovom sneme počas spomienkovej akcie. Berlínske centrum nemá pripomínať iba odsun Nemcov, ale aj iných európskych národov, ktoré majú podobnú skúsenosť. „Centrum by malo vyslať signál, že každá forma vyháňania a etnické čistky v Európe a na svete by mali zakázať,“ tvrdí Merkelová. Ako príklad spomenula nedávny konflikt na Balkáne.
O výstavbu kontroverzného centra usiluje nemecký Zväz vyhnancov. Združuje ľudí, ktorí museli po vojne opustiť územia vo východnej Európe. Organizácia už pripravila dočasnú výstavu v centre Berlína, ktorá vážne zhoršila poľsko-nemecké vzťahy. Primátor Varšavy dokonca zrušil plánovanú návštevu Berlína.