Dvaja z obvinených v kauze Cervanová. FOTO - SITA
BRATISLAVA - Zajtra by sa mal konečne uzavrieť takmer tridsať rokov trvajúci súdny proces súvisiaci s vraždou medičky Ľudmily Cervanovej.
Najvyšší súd má s konečnou platnosťou potvrdiť alebo zamietnuť tresty, ktoré obžalovaným uložil bratislavský krajský súd.
Jeden z obžalovaných Milan Andrášik drží od soboty protestnú hladovku pred parlamentom, ďalší traja - Pavel Beďač, František Čerman a Juraj Lachman sa nechcú na protest na pojednávaní zúčastniť. Najvyššiemu súdu vyčítajú, že nezobral do úvahy nové dôkazy, ktorými majú byť aj utajené spisy uložené v archíve ministerstva vnútra.
O dôležitosti dôkazov
Zničenie časti dôkazového materiálu odobril v roku 1988 súčasný predseda Najvyššieho súdu Milan Karabín, ktorý bol v tom čase predsedom senátu Najvyššieho súdu Slovenskej socialistickej republiky.
Medzi zničenými dôkazmi boli aj dve šnúry, pričom jednou z nich mala mať obeť zviazané ruky. Zrejme na nej boli aj vzorky DNA.
Karabín tvrdí, že len potvrdzoval rozhodnutie krajského súdu. Okrem toho si na podrobnosti prípadu nepamätá, lebo o ňom rozhodoval pred osemnástimi rokmi.
Krajský súd zničenie zdôvodnil aj tým, že spomenuté veci už neboli potrebné na ďalšie konanie, keďže trestné stíhanie bolo právoplatne skončené. Z toho istého dôvodu tiež vrátil osobné veci zavraždenej jej matke.
Žiaden z odborníkov na trestné právo sa nechcel k celej kauze vyjadrovať, kým Najvyšší súd zajtra nerozhodne. Nechceli komentovať ani to, či sa mal súd zaoberať utajovanými spismi uloženými v archíve ministerstva vnútra. Na decembrovom pojednávaní to odmietol, čo viedlo k námietke zaujatosti proti senátu.
Nekonečná kauza
Telo Ľudmily Cervanovej našli 14. júla 1976 v riečke Čierna voda na okraji Kráľovej pri Senci. Podľa verdiktu súdu z roku 1988 boli za únos, znásilnenie a vraždu mladej študentky medicíny odsúdení siedmi muži. Súd im vymeral tresty od 4 do 24 rokov väzenia.
Po páde komunistického režimu v roku 1990 troch z nich, ktorí si ešte odpykávali tresty, oslobodil federálny Najvyšší súd. Podľa neho pôvodný súd nepostupoval dôsledne. Prípad vrátil na opätovné prerokovanie Krajskému súdu v Bratislave, ktorý rozhodoval už len o šestici obžalovaných, keďže siedmy bol z konania vyňatý pre psychické problémy.
Konečný verdikt padol v januári 2004 a opäť potvrdil ich vinu. Proti rozsudku sa odvolali, a tak sa kauza Cervanová dostala na Najvyšší súd. Obžalovaní stále tvrdia, že sú nevinní a že ich prípad zmanipuloval vtedajší komunistický režim. Ani dnes neveria, že zajtra padne oslobodzujúci rozsudok. (vev)