ch režim v Afganistane padol.
Taliban útočí na ženy, ktoré obsadili rôzne funkcie, učia dievčatá a pracujú v zahraničných organizáciách. Na juhu a východe krajiny má mnoho priaznivcov. V posledných mesiacoch hnutie uskutočnilo mnoho atentátov na predstaviteľov kábulskej moci i koaličné vojská NATO.
Safia Ama bola vedúcou odboru pre ženské otázky v Kandaháre od roku 2001 a na jej adresu prišlo mnoho hrozieb už v minulosti. Zastrelili ju, keď odchádzala z domu do práce.
Pred štyrmi dňami došlo k skutočnému masakru v rovnakej provincii. Oddiel rebelov v piatok prepadol autobus s robotníkmi, ktorí pracovali pre zahraničnú firmu. Zabili ich 19. Autobus vybuchol na míne, potom ho rozstrieľali samopalmi.
Hoci velenie NATO tvrdí, že od začiatku septembra zlikvidovalo najmenej 1500 ozbrojených talibov, ich odpor sa nezmenšuje. Podľa afganského vedenia prichádzajú stále noví extrémisti zo susedného Pakistanu. Afganský prezident Hamíd Karzaj včera vyhlásil, že na stabilizáciu potrebuje viac peňazí. „Afganistan sa stane do roka rajom, ak dostaneme 300 miliárd dolárov - to je rovnaká suma, akú Spojené štáty americké vložili do Iraku.“
Sľúbil, že ak sa peniaze nájdu, jeho krajina by bola najlepším miestom v celom regióne. Ale Washington už dal najavo, že bezpečnostná situácia značne komplikuje investície do afganskej ekonomiky. Okrem toho sa nedarí splniť afganskému vedeniu ďalšiu podmienku - obmedziť pestovanie a vývoz drog.
Naopak, produkcia heroínu v Afganistane rastie, rovnako ako počet útokov extrémistov. Kábul sa márne snaží zviesť všetky problémy na susedný Pakistan, odkiaľ vraj prúdia teroristi, zbrane i extrémistická literatúra. Karzaj včera vyhlásil, že Usáma bin Ládin nevkročil na územie Afganistanu od jesene roku 2001, keď ho odtiaľ vytlačili Američania.
Správy o smrti bin Ládina, ktoré v posledných dňoch zaplavili západnú tlač, pokladá Karzaj za pochybné. Podľa neho najznámejší terorista žije v horách na severovýchode Pakistanu.