je cenný papier, ktorý predstavuje podiel na majetku spoločnosti. Majiteľ akcie (akcionár) je spolumajiteľom danej akciovej spoločnosti. Akcionár má právo podieľať sa na riadení spoločnosti, na podieloch na zisku (dividenda) a na podiele na likvidačnom zostatku spoločnosti.
Dlhopis
je cenný papier, s ktorým je spojené právo majiteľa požadovať splácanie dlžnej sumy a vyplácanie výnosov z nej k určitému dátumu a povinnosť emitenta (toho, kto dlhopis vydáva)
tieto záväzky splniť. Nadobudnutím dlhopisu požičiava investor vydavateľovi dlhopisu peniaze. To znamená, že investor je veriteľom a emitent dlžníkom. Výnos môže byť stanovený pevne (napr. 10 %) alebo pohyblivo (napr. BRIBOR + 0,5 %). Dlhopis po dátume splatnosti zaniká.
M ám priateľa, ktorý je úspešným obchodníkom s oceľou. Je to inteligentný a vzdelaný človek, ale aj napriek tomu som mal dosť práce s vysvetľovaním toho, čo robím. Pracujem totiž už vyše desať rokov na kapitálovom trhu, a hoci sa toto slovo - najmä v ekonomických periodikách - skloňuje denne, málokto v skutočnosti vie, o čo ide, čo to vlastne ten kapitálový trh je, či je potrebný, alebo je to len nejaká hra. Aj spomínaný priateľ mi hovoril: "Pozri sa, ja obchodujem s oceľou, to je niečo užitočné, reálne. Ak ju niekomu predám, musím ju aj fyzicky dodať a odberateľ ju opäť použije na výrobu niečoho užitočného, napríklad na výrobu áut. Avšak ty keď obchoduješ s akciami, je to niečo abstraktné, je to číra špekulácia, hra burziánov, ktorí raz vyženú kurzy akcií neskutočne vysoko, potom ich nechajú zase spadnúť. Nevidím za tým nič reálne." Dosť dlho som rozmýšľal o tom, ako mu v skratke vysvetliť, čo je to kapitálový trh a prečo je nesmierne dôležitý. V médiách sa často skloňujú pojmy, ktorým ľudia nerozumejú a potom sa nemôžeme čudovať, že si k nim
nevytvoria žiadny vzťah a nepovažujú ich za dôležité. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim
o čo možno najzrozumiteľnejšie vysvetlenie.
Najjednoduchšie je začať od názvu - kapitálový trh nie je nič iné ako "trh kapitálu". Na tomto trhu sa teda obchoduje s kapitálom, teda s peniazmi. Tí, ktorí ho majú prebytok, ho ponúkajú, tí, ktorí ho potrebujú, ho dopytujú, požadujú. Aby sme videli paralelu s tým, čo poznáme, predstavme si zeleninový trh. Na tomto trhu sa obchoduje - ako inak - so zeleninou: trhovci ju ponúkajú na predaj a zákazníci ju kupujú. Zákazník dostane zeleninu a trhovec peniaze. Na kapitálovom trhu ponúkajú peniaze investori a dopyt vytvárajú firmy, zvyčajne akciové spoločnosti. Ako protihodnotu za svoj kapitál dostanú investori cenné papiere - väčšinou akcie alebo dlhopisy danej firmy. Opačne, do týchto firiem prúdia peňažné prostriedky za predaj akcií a dlhopisov. Tieto peniaze sa použijú na rozvoj firmy - na nákup strojov, patentov, na nábor nových ľudí a podobne. Z pohľadu firmy je tento obchod jasný - predala akcie alebo dlhopisy, aby financovala svoj rast. Ako je to z pohľadu investora? Za svoje peniaze dostal akcie a dlhopisy. Prečo ich kupoval, čo z toho bude mať? Za vložené pe-niaze očakáva výnos - rast ceny akcie (prípadne aj dividendu) a v prípade dlhopisov nielen zaplatenie toho, čo za dlhopisy dal, ale aj pravidelný ročný úrokový výnos. Čím väčšie riziko predstavuje pre investorov daná firma, tým požadujú logicky vyšší výnos. Opačne, ak investor požaduje vyšší výnos, musí podstúpiť aj vyššie riziko.
Teraz je už pomerne jednoduché vysvetliť, prečo je kapitálový trh pre trhovú ekonomiku taký dôležitý. Predstavme si firmu, ktorá je úspešná, jej zamestnanci majú skvelé nápady, firma vyrába vynikajúce produkty, ktoré sa predávajú čoraz lepšie. Jej zisk stúpa, takže stúpa aj cena akcií tejto firmy. Preto si môže dovoliť vydať ďalšie akcie, prípadne dlhopisy a investori sa na ne vrhnú, lebo vidia, že táto investícia prináša nadpriemerné výnosy, prináša zisk. Prostriedky získané za predaj akcií a dlhopisov firma investuje do svojho ďalšieho rozvoja a ak ich použije rozumne, jej zisky ďalej rastú, cena akcie stúpa. Firma vydáva ďalšie akcie a dlhopisy (kapitálový trh tieto cenné papiere oceňuje podľa toho, čo od nich očakáva) a kolobeh sa opakuje dovtedy, kým sa firme darí. Keďže na svetových kapitálových trhoch sú tisícky miliárd dolárov, je to neuveriteľ-ná sila, ktorá dokáže pomôcť realizácii dobrých nápadov, dobrých projektov. Ak by sa mali firmy financovať iba z toho, čo zarobia, prípadne z úverových zdrojov, nikdy by nedokázali rásť tak rýchlo ako s pomocou kapitálového trhu. Azda najznámejším príkladom je firma Microsoft, ktorej trhová hodnota je 30 rokov po jej vzniku viac ako 250 miliárd dolárov. Dovolím si tvrdiť, že bez kapitálového trhu - len kumulovaním vlastných ziskov a s pomocou bankových úverov - by taký rýchly rast nebol možný.
A záver? Kapitálový trh je teda nikdy sa nekončiaci proces prelievania kapitálu, keď investori presúvajú zdroje z investícií, kde už nevidia výrazný potenciál zisku, do firiem, ktoré považujú za perspektívne a dúfajú, že im prinesú nadpriemerné výnosy. Firmy, ktoré sú úspešné, ktoré dokážu prinášať nové nápady, zväčšovať svoj podiel na trhu, zvyšovať zisky, priťahujú pozornosť investorov a dokážu rásť neuveriteľne rýchlo. Je to systém nanajvýš spravodlivý, založený na čisto trhových princípoch. Ostáva dúfať, že tak ako v okolitých krajinách, aj na Slovensku spoznajú viacerí čaro kapitálového trhu a stanú sa aktívnymi investormi na burzách.
MIRON ZELINA
Privatbanka