Akcie na najväčších burzách sveta môžete nakupovať z obývačky

Cez internet je možné robiť čoraz viac vecí. Okrem zadávania prevodných príkazov banke alebo nákupu kníh v elektronickom obchode je možné nakupovať už aj akcie na svetových burzách. Odkazy na internetové stránky, ktoré to umožňujú, sú na väčšine informač

Cez internet je možné robiť čoraz viac vecí. Okrem zadávania prevodných príkazov banke alebo nákupu kníh v elektronickom obchode je možné nakupovať už aj akcie na svetových burzách. Odkazy na internetové stránky, ktoré to umožňujú, sú na väčšine informačných serveroch s finančným zameraním.

Pri výbere obchodníka je potrebné si všímať poplatky, ktoré si za svoje služby účtuje a na ktoré trhy nám umožní prístup.

Medzi najznámejšie spoločnosti, ktoré poskytujú on-line obchodovanie, patria americké firmy Interactivebrokers, Fidelity, Waterhouse, Scottrade či Ameritrade. Na slovenskom a českom trhu je zatiaľ len pár obchodníkov, ktorí ponúkajú prístup k zadávaniu pokynov cez internet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kto hľadá internetovú stránku pre on-line obchodovanie s cennými papiermi v slovenčine, môže navštíviť internetové stránky dvoch firiem - RMS Market a Fio. Nákup a predaj akcií cez internet prebieha na podobných princípoch, na akých je založený internetbanking alebo homebanking. Klient má buď internetového obchodníka (e-brokera) nainštalovaného na svojom počítači, alebo využíva web stránku obchodníka, na ktorú sa prihlasuje s podobnými zabezpečovacími prvkami, ako pri využívaní internetbankingu.

Zmluva

Pred tým, ako investujete do nákupu prvých cenných papierov cez internet, podpíšete s obchodníkom s cennými papiermi zmluvu. Možno ju zaslať aj poštou, podpis však musí byť úradne overený. Ak ide o zahraničného obchodníka, zmluvu vyplníte na internete. Záleží na konkrétnom obchodníkovi, či mu takáto forma zmluvy stačí, alebo či bude požadovať jej zaslanie aj v tlačenej forme a s vaším podpisom. Niektorí môžu žiadať aj naskenovanie vášho pasu.

SkryťVypnúť reklamu

Po uzavretí zmluvy získate užívateľské meno a heslo. Potom môžete začať zadávať pokyny. Predtým než začnete investovať, musíte mať na účte u obchodníka vložené peniaze alebo cenné papiere. V závislosti od obchodníka môžete vkladať eurá, doláre, ale aj slovenské a české koruny. Potom stačí len poslať pokyn na nákup či predaj. Nemusí ísť iba o jednoduché pokyny, môžu byť aj ďalej špecifikované. Môže ísť napríklad o pokyn, že ak cena akcie klesne pod určitú úroveň, systém ju predá (takzvaný stop loss).

Poplatky

Rozdiel medzi elektronickým investovaním a klasickým zadávaním pokynov osobne alebo cez telefón u obchodníka s cennými papiermi je najmä v cene. Používanie internetových aplikácií e-brokerov je bez poplatkov, neplatia sa ani žiadne vstupné náklady. Obchodovanie cez internet je lacnejšie napríklad aj preto, že klient neprichádza do styku priamo s obchodníkom. Firma tak ušetrí na nákladoch na zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade internetových obchodov klient zvyčajne platí len za uskutočnené obchody. Niektorí obchodníci, ktorí prijímajú pokyny osobne alebo telefonicky, si účtujú poplatok za jednotlivé pokyny na predaj alebo nákup cenného papiera bez ohľadu na to, či sa obchod uskutoční.

Rozdielne sú aj poplatky za zrealizované obchody. Klasickí obchodníci si väčšinou účtujú isté percento z uskutočneného obchodu. Tento poplatok býva vo výške jeden až 1,5 percenta. Pri obchodovaní cez internet sa zvyčajne platí poplatok podľa počtu zrealizovaných obchodov. Pri amerických akciách je cena za jeden uskutočnený obchod od osem dolárov vyššie.

Ešte pred začatím obchodovania si treba overiť, či si firma neúčtuje aj iné poplatky. Niektorí obchodníci môžu mať podmienku, že ak klient nezadá mesačne určitý počet pokynov, obchodník mu naúčtuje poplatok aj za prístup k investičným odporúčaniam, ktoré sú na jeho stránke.

SkryťVypnúť reklamu

Elektronickí obchodníci zvyčajne umožňujú klientom nakupovať cenné papiere aj na pôžičku, ktorú im poskytne obchodník.

Prečo nakupovať akcie cez internet

  •  obchodovať možno v ktorúkoľvek hodinu aj cez víkend,
  •  on-line obchodovanie cez internet je lacnejšie ako zadávanie pokynov telefonicky alebo osobne u obchodníka,
  •  výhodou je aj vysoká rýchlosť prenosu údajov. Klient zadá pokyn tak, že vyplní údaje a pokiaľ reaguje na aktuálnu ponuku na trhu, pokyn sa zrealizuje okamžite,
  •  internetové stránky obchodníkov vám zvyčajne ponúknu podrobné informácie o všetkých pokynoch, ktoré ste podali, ďalej o vysporiadaných obchodoch a o celkovom stave vášho majetku,
  •  pri obchodovaní môžete využívať aj takzvané inteligentné pokyny, napríklad ak cena akcií klesne pod určitú úroveň, systém ich automaticky predá.

Ako začať obchodovať cez internet

SkryťVypnúť reklamu
  •  s elektronickým obchodníkom, ktorého ste si vybrali, najprv podpíšete komisionársku zmluvu,
  •  na účet obchodníka vložíte požadovanú sumu a až potom môžete začať nakupovať akcie,
  •  po podpise zmluvy zvyčajne nie je časové obmedzenie, dokedy by ste mali začať investovať,
  •  e-broker vám môže odporúčať sumu, ktorú by ste mali na danom trhu investovať, napríklad na americkom trhu sa odporúčaná suma pohybuje okolo tisíc dolárov,
  •  pri nakupovaní si môžete vyberať len z akcií, ktoré sa obchodujú na burzách, na ktoré má obchodník prístup,
  •  po odoslaní sa pokyn zrealizuje na príslušnej burze. Po vysporiadaní obchodu si klient môže prezerať aktuálny stav majetku na internete. Aplikácie umožňujú aj prezeranie pokynov, ktoré boli uskutočnené v minulosti.

Nevýhody obchodovania cez internet

SkryťVypnúť reklamu
  •  jazyková bariéra - väčšina obchodníkov je zahraničných, preto treba ovládať cudzí jazyk,
  •  dlhšie posielanie peňazí - keďže obchodníci sú v zahraničí, trvá päť až šesť dní, než sa prevedú peniaze na jeho účet.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 170
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 910
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 748
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 478
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 894
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 569
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 192
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 769
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu