O život vtedy prišli takmer všetci židovskí obyvatelia ukrajinskej metropoly. Do Kyjeva na dvojdňové spomienkové akcie prišlo tisíc hostí z viac ako 40 krajín. Medzi nimi aj izraelský prezident Moše Kacav.
„Prikazujeme všetkým Židom v meste a okolí, aby sa 29. septembra 1941 o ôsmej ráno zhromaždili na rohu ulíc Meľnikova a Dokterivskij.“ Počas najvýznamnejšieho židovského sviatku Jom Kippur nacisti vylákali do centra Kyjeva väčšinu Židov z mesta.
Desaťtisíce ľudí – odhaduje sa, že ich bolo viac ako stotisíc – príkaz poslúchli. Namiesto presídlenia do pracovných táborov na nich čakala smrť. Dodnes nie je podľa jeruzalemského múzea Jad Vašem identifikovaných 90 percent obetí.
Napriek obrovskému rozsahu masakry Sovietsky zväz udalosť zamlčiaval a dlhé roky na mieste tragédie nestál žiadny pomník. Ľahostajnosť a ťažko skrývaný sovietsky antisemitizmus inšpirovali známeho ruského básnika Jevgenija Jevtušenka k napísaniu básne Babi Jar, ktorú neskôr zhudobnil Dmitrij Šostakovič.
Moskva napokon nechala postaviť pamätník „sovietskym obetiam fašizmu“. Až v roku 1991 pribudol nápis, ktorý pripomína, že išlo predovšetkým o židovských občanov.
Dnešné spomienkové akcie inicioval ukrajinský prezident Viktor Juščenko v reakcii na pretrvávajúce prejavy antisemitizmu v krajine.