Tehla, cement, železo, drevo, kameň a ďalšie základné stavebné prvky nie sú pre väčšinu ľudí príťažlivé, už na prvý pohľad nikoho nenadchnú a nie sú ani veľmi fotogenické. A hoci ich začíname vnímať, až keď dostanú konkrétny tvar a slúžia svojmu účelu, žiadna stavba sa bez nich nezaobíde. A je dosť ťažké jednoznačne povedať, ktorý prvok alebo materiál sú pri stavbe dôležitejšie. Pretože funkcia aj menej zaujímavého materiálu a aj toho najmenšieho prvku je jasne daná a svojim spôsobom nenahraditeľná. Aj ten najmenší klinec má svoje vlastné nezastupiteľné miesto. Jedným z tých najzákladnejších stavebných prvkov, ktorý kráča s človekom už niekoľko tisícročí, je tehla.
Na veľmi veľa rôznych vynálezov sa v ľudských dejinách zabudlo najmä preto, lebo sa neosvedčili alebo ich jednoducho nahradili vynálezy nové. Tehla je v tomto neprekonateľná, žiadny iný vynález ju neprekonal a nenahradil. Poctivo vypálená tehla pretrvá stovky rokov a nezmenilo sa veľa ani v spôsobe jej výroby. Dodnes sa tehly pália pri približne 950 stupňoch Celzia a sušia sa 70 - 80 hodín. Tehla je základným prvkom skoro každej stavby, a ak aj nie najdôležitejším, tak určite nesmie chýbať. Aj veľké prefabrikované stavby majú miesta, kde je tehla potrebná. Určite nie je len nevyhnutnosťou, ale má priam univerzálne využitie. V stavebníctve sa tehla využíva v mnohých podobách a na rôzne účely. Terakotová tehla si veľmi dobre rozumie s prírodou, pretože dlažba z nej dažďovú vodu nielen odvádza, ale aj zachytáva. Tak zachováva prirodzenú mikroklímu prostredia aj vlhkosť pôdy a pritom je takáto dlažba aj vzhľadovo príťažlivá. Pohľadovú tehlu by básnik určite prirovnal k tvári oprávnene sebavedomého dievčaťa - nepotrebuje fasádu a ani make-up. Použitie tehál v klenbách je dokladom majstrovskej práce murára počas celej histórie staviteľstva. Tehla nepodlieha času, dôkazom sú aj mnohé prípady, keď sú harmonicky použité tehly z rôznych dôb. A tehla si veľmi dobre rozumie aj s človekom - tehla zrodená v ohni najlepšie stráži teplo rodinného krbu. Tehla síce rešpektuje normalizovaný formát, ale rozhodne sa ním nenechala spútať. Tvarované tehly v stovkách najrôznejších formách dávajú remeselníkom aj architektom široké možnosti.
Vo svojom vývoji prešiel tento stavebný mate-riál od klasických pálených tehál vyľahčovaných pilinami, slamou alebo jednoducho vzdušnými dierkami či kanálikmi so štandardnými rozmermi až k veľkoobjemovým tehlovým blokom.
Nepálené tehly sa postupne rozšírili do celých systémových stavebných blokov, ktoré sa ďalej rozdelili na tvárnice z najrôznejších materiálov, vyrábaných studenou cestou zo surovín, ktoré našli v stavebníctve svoje nové uplatnenie. Výnimkou nie sú ani tvárnice, doslova miesené za tepla pomocou dômyselných chemických procesov. Takéto nové stavebné materiály so sebou prinášajú aj nové pracovné postupy. Urýchľujú, zjednodušujú a zlacňujú murovanie, vlastne skôr lepenie tenkou vrstvou malty. Možnosti vŕtania, rezania a úpravy do potrebného rozmeru bežne dostupným náradím z týchto systémov vytvárajú skôr stavebnice pre staršie deti. Jedným z najmodernejších materiálov je aj pórobetón. Pórobetónové stavebné systémy umožňujú jednoduchú výstavbu, bezkonkurenčnú energetickú náročnosť stavby a celkovú spokojnosť s bývaním. Takýto systém umožňuje použitie jednotného materiálu na celú stavbu, teda pre obvodové aj vnútorné murivo, priečky, stropy a dokonca aj strechu.
Hlina používaná na výrobu tehál je tradičným prírodným materiálom s obdivuhodnými vlastnosťami a ľudia ju využívajú celé storočia a stále v nej objavujú nové možnosti uplatnenia. Ale čo takto drevocementové plášťové tvárnice, ktoré v poslednej dobe preukázali svoje prednosti? Drevo a cement sa vyznačujú značne rozdielnymi vlastnosťami. Keď sa však rozdrvené, čisté smrekové triesky zmiešajú s cementom, vznikne hmota na výrobu murovacieho materiálu. Jeho úspech je založený práve na súhre dvoch tak odlišných materiálov a tento stavebný systém je dôkazom nezadržateľného vývoja a nových trendov v stavebníctve, za ktorými ešte stále stojí dodnes používaná obyčajná pálená tehla.
(do)