Polícia sa bráni, že taký výbuch agresie nemohla predpokladať. To, že políciu násilníci zastihli nepripravených, je jediná vec, na ktorej sa všetci zhodnú. Prečo sa tak stalo, je už iná otázka. Objasniť ako polícia pracovala je dôležité aj preto, že sa šíria sprisahanecké teórie, podľa ktorých policajti dostali príkaz zhora, aby budovu nechali útočníkom.
Vláda tak vraj chcela poškodiť opozičný Fidesz, ktorý sa postavil na stranu pokojných demonštrantov. Fidesz naopak od počiatku naznačuje, že za výbuchom násilia mohla stáť zámerná provokácia vládnych strán.
„Ak sa veci pokúsime pochopiť z pohľadu toho, kto mal záujem na tom, aby útok uspel, dospejeme k výsledku, že to boli skôr vládne strany,“ vyhlásil opozičný šéf bezpečnostného výboru parlamentu István Simicskó. Podľa neho je nepochopiteľné, ako mohlo budovu dobyť niekoľko stoviek demonštrantov, keď štát platí 40-tisíc policajtov. Požaduje preto vyšetrenie politického pozadia útoku.
„To by sme teda dobre dopadli, ak by to vyšetrovali aj poslanci, ktorí majú najviac skúseností s poštvávaním davu a jeho zvolávaním na ulicu,“ odmietol ho podpredseda výboru za vládnych socialistov György Keleti.
Udalosti už prešetruje zvláštny policajný tím. Priebeh vyšetrovania podlieha prísnemu utajeniu, médiá však informovali o niektorých okolnostiach.
Budovu napríklad bránili nedostatočne vyzbrojení policajti z vidieka, zvyknutí na prácu v kanceláriách. V Budapešti boli pôvodne na školení. Nasadili ich pre nedostatok iných jednotiek.
Policajti so skúsenosťami s futbalovými chuligánmi v tom čase bránili neďalekú budovu parlamentu. Tam polícia očakávala hlavný nápor, nič sa však nestalo.
K ochromeniu polície prispeli aj spory celoštátneho a budapeštianskeho velenia polície. Sporili sa, kto bude celú akciu riadiť. Keď chceli k ohrozenej televízii prisunúť ďalšie posily, bránili im v tom aj policajné autá rozostavané v okolitých uliciach.
Bulvárny denník Blikk zverejnil prepis záznamu rozhovoru medzi policajným velením a podplukovníkom, ktorý velil policajtom v televízii. Ten odmietol príkaz, aby so svojimi ľudmi v budove zostal a bránil ju ďalej.
„Nezdochneme v tejto k... budove. ...Nech sem príde ten, kto ten rozkaz vydal a nech tu zdochne v dyme. Odmietam rozkaz, aj keď ma postaví pred vojenský súd... Odvediem odtiaľto všetkých svojich mužov,“ hovoril veliteľ.
Hodinu po polnoci odviedol policajtov z budovy zadným vchodom. Demonštranti potom televíziu obsadili.
Autor: PETER MORVAY