15 rokov mobilománie

Boli časy, keď človek prišiel domov a spýtal sa - nevolal mi niekto? Keď chcel niekomu zavolať on, vytočil číslo a čakal. Niekedy sa dočkal, niekedy nie. Deti našich detí budú na takýto spôsob komunikácie hľadieť ako na pravek. Tak, ako my vnímame dymové

V celej histórii západnej civilizácie pravdepodobne neexistuje príklad inej technológie, ktorá by za jedno desaťročie dokázala preniknúť medzi väčšinu populácie. Mobilné telefóny to dokázali.

ILUSTRAČNÉ FOTO - PAVOL FUNTÁL

Boli časy, keď človek prišiel domov a spýtal sa - nevolal mi niekto? Keď chcel niekomu zavolať on, vytočil číslo a čakal. Niekedy sa dočkal, niekedy nie. Deti našich detí budú na takýto spôsob komunikácie hľadieť ako na pravek. Tak, ako my vnímame dymové signály či poštové holuby. Ako len ľudia mohli žiť bez mobilov? - spýtajú sa určite naše vnúčatá. Ale aj my si niekedy kladieme podobnú otázku. Zvykli sme si rýchlo. A pritom je to iba pätnásť rokov, čo k nám dorazila prvá vlnka budúcej mobilnej povodne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pionierske začiatky

Prvý mobilný telefónny hovor vo vtedajšom Československu sa uskutočnil v septembri 1991. S veľkou slávou, v priamom televíznom prenose v hlavnej spravodajskej večernej relácii. Aktérmi boli predsedovia Slovenskej a Českej národnej rady, František Mikloško a Dagmar Burešová - tá bola v Prahe. Paradoxne, Mikloško je konzervatívec, ktorý mobil doteraz nemá, pretože podľa jeho slov technika nemôže nahradiť komunikáciu zoči-voči.

"Keď som prišiel na miesto činu, na stole som zbadal veľký kufrík, ku ktorému bolo pripojené slúchadlo," povedal Mikloško pre server Mobilmania.sk. "Vyzeralo to skutočne zaujímavo. Na mieste už boli pripravení novinári, fotoreportéri a aj všetky televízne a rozhlasové štáby. Keď sa nadväzovalo spojenie, bol som plný očakávania, ako to celé dopadne. A potom to prišlo: ,Halóó, Dášo? Počujeme sa? A z druhej strany sa ozvalo: ,Nazdar Fero!' Na začiatok sme si vymenili niekoľko zdvorilostných bonmotov. Pamätám sa, že som bol trochu zaskočený, pretože pred toľkými kamerami a mikrofónmi som nevedel, o čom sa duchaplne rozprávať, aby to bolo hodné takéhoto historického okamihu. V tom čase bola aktuálna téma možného rozdelenia Československa a ja som sa tejto témy počas nášho rozhovoru jemne dotkol. Náš rozhovor nebol dlhý, trval niekoľko minút."

SkryťVypnúť reklamu

Obťažkaní pionieri mobility

Mobilita prvých mobilných telefónov bola mimoriadne obmedzená. Boli to niekoľkokilové kufríky so slúchadlom. Taký "mobil" stál aj vyše stotisíc korún a operátor spoplatňoval aj prichádzajúce hovory - tak, ako je to dnes zvykom v roamingu. Kufríkový mobil sa stal symbolom vtedajších podnikateľov. A, samozrejme, vláčili ho aj ľudia z médií.

"Keď som pracoval ako zástupca šéfredaktora televízneho spravodajstva v čase parlamentných volieb, dostal sa mi do ruky takýto telefón, ktorý bol strašne ťažký, nosil som ho na pleci ako tašku," spomína bývalý novinár Boris Švehlák. "Keď sme o niekoľko mesiacov neskôr - to som už podnikal - s takým istým telefónom v záhradnej reštaurácii volali čašníkovi na pevnú linku, aby nás konečne po polhodine sedenia prišiel obslúžiť, čašníci boli v šoku, ako je to možné, volať od stola. Potom zaviedli GSM a kamarát sa začal pýšiť ,banánovou' Nokiou. To bola vec! Ten telefón sa mu zmestil do saka a nemusel ho nosiť na saku!"

SkryťVypnúť reklamu

Hudobníka Laca Lučeniča ťažké kufríkové telefóny odradili. "Povedal som si, že nie som podnikateľ, aby som bol dosiahnuteľný za cenu, že budem vláčiť taký ťažký kufor. Ale prístroje sa zmenšovali, a tak som sa, samozrejme, stal majiteľom mobilného telefónu aj ja."

Tri zázračné písmená: GSM

EuroTel, prvý a šesť rokov monopolný mobilný operátor, mal na začiatku len niečo vyše stovky zákazníkov, aj z nich bola asi polovica cudzincov. Kto mohol vtedy predpokladať, že o pätnásť rokov bude používať mobilný telefón vyše 84 percent Slovákov, z toho pravidelne 71,5 percenta. Na porovnanie - televíziu sleduje 88,9 percenta, z toho pravidelne 71,9 percenta.

Mobilová mánia však neprišla hneď, ale až s digitálnou sieťou GSM (Global System for Mobile Communications), ktorú u nás v roku 1997 spustili EuroTel (neskôr T-Mobile) a nová konkurenčná spoločnosť Globtel (neskôr Orange). Práve táto technológia umožňuje posielanie správ SMS, obrázkov, miniaturizáciu prístrojov, pripojenie na internet a všetky vymoženosti, ktoré si dnes naplno užívame. A zároveň ponúkla aj oveľa kvalitnejší prenos hlasu ako prístroje predchádzajúcej siete NMT. Obaja konkurenti ponúkli dotované telefóny a boj o zákazníka sa začal. Nakoniec podľahli aj tí najodolnejší.

SkryťVypnúť reklamu

"Dlho som sa podozrievavo pozeral na ľudí, ktorí sa, idúc po meste, rozprávali sami so sebou," spomína filmový publicista Jaroslav Hochel. "Aj keď som časom pochopil, že držia v rukách minitelefóny, nechcel som sa zaradiť medzi nich. Predstava, že mi mobil drnčí na ulici, v električke alebo pri posedení v čajovni, mi nerobila dobre. Podľahol som až vlani pred Vianocami, keď sa vlastníctvo mobilu stalo nevyhnutné z rodinných dôvodov. Nemienim sa síce stať otrokom tej mašinky, ale keď mi minule zazvonil mobil v kine pri slávnostnej filmovej premiére a ešte sa mi v panike podarilo zapnúť hlasný odposluch, pochopil som, že by som sa mal mať na pozore."

Čo spravili mobily?

Telegraf, telefón, ďalekopis či e-maily významne zmenili náš život. Dosiahli, že svet je menší a ľudia sú si bližšie. Súčasná civilizácia je mobilná. Mobily napokon prerazili aj v USA, kde ešte ani nie pred desaťročím boli rekvizitou burzových maklérov a drogových dílerov. Nie preto, že by bola Amerika technologicky zaostalejšia - má len dokonalú sieť pevných telefónnych liniek, búdky sú na každom kroku a miestne volanie z nich je zadarmo. Navyše, v USA sa ujali pagery - prístroje, na ktoré sa dá majiteľovi odovzdať textová správa. Adresát dostane správu, ide k najbližšiemu telefónu a dovolá sa.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa sociológa Mariána Velšica z Inštitútu pre verejné otázky v celej histórii západnej civilizácie pravdepodobne neexistuje príklad inej technológie, ktorá by za jedno desaťročie dokázala preniknúť medzi väčšinu populácie. "Mobilné telefóny priniesli prinajmenšom dve zmeny - kvantitatívny nárast komunikácie medzi ľuďmi a kvalitatívne zmeny v tejto komunikácii. Zatiaľ čo prvá zmena sa dá pomerne jednoducho dokázať na štatistických ukazovateľoch - počte hovorov či správ, druhá, kvalitatívna zmena je síce možno menej viditeľná, zato oveľa významnejšia." Podľa Velšica je dôležitý práve spôsob, akým mobilmi komunikujeme, nejde už len o jednoduché hovory alebo textové správy. Mobily sú komplexným zariadením - e-mailom, faxom, prístrojom, ktorým sa dá hneď poslať fotografia či videosekvencia.

SkryťVypnúť reklamu

Sociológ poukazuje ešte na jednu rovinu: "Práve masovosť a komplexnosť moderných mobilných technológií spôsobuje ďalšiu kvalitatívnu zmenu - rozširovanie digitálnej gramotnosti. Výskumy na Slovensku ukázali, že medzi ľuďmi je oveľa viac tých, čo sú schopní bez problémov ovládať mobilné technológie, než tých, čo dokážu ovládať počítač či pracovať s internetom. Schopnosti a zručnosti nadobudnuté pri používaní mobilných technológií sa tak významným spôsobom podieľajú na celkovej digitálnej gramotnosti človeka - prinajmenšom sú akousi predsieňou do zložitejšieho sveta počítačov a internetu."

Čo bude?

Svetom pätnásťročného Richarda sú počítače a mobilné telefóny. V mobiloch sa dokonale vyzná, číta špecializované časopisy, navštevuje stránky s recenziami nových prístrojov. Celé prázdniny pracoval - roznášal do schránok letáky, aby si zarobil na vytúžený telefón. Aj tak mu museli rodičia prispieť. Richard veľa nevolá a neesemeskuje, s kamarátmi si dohovára stretnutia zadarmo - cez internetový telefón Skype, alebo si píšu správy cez komunikačné programy. "Pri mobile mi nejde o dizajn, ale o funkcie," hovorí. "Rozšíril som si pamäť pamäťovou kartou, aby som mohol počúvať hudbu, zmestí sa mi tam niekoľko hodín. Dosť fotím a nakrúcam videozáznamy, ak vidím niečo zaujímavé. A sťahujem si hry. Hry sú dnes už pre mobily vymakané."

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že väčšina ľudí dnes využíva mobilný telefón na základné funkcie - volanie a posielanie správ SMS - dnešné mobilné telefóny ponúkajú oveľa viac. Sú aj fotoaparátmi, kamerami, hudobnými prehrávačmi, osobnými plánovačmi, hernými konzolami, dá sa z nich mailovať, chatovať. A aby toho nebolo málo, nedávno spojazdnené siete tretej generácie umožňujú videohovory, sledovanie televízneho vysielania a pripojenie na internet vysokými rýchlosťami. Mobil sa zmenil z telefónu na úplne iný prístroj, aj keď sa z neho dá stále telefonovať.

Vo vrecku nosíme vec, ktorá by ešte pred dvadsiatimi rokmi bola rekvizitou sci-fi.

Dobré alebo zlé?

Mobilné telefóny majú aj svojich odporcov. Vraj rušia súkromie a mikrovlnné žiarenie je zdraviu škodlivé. To prvé sa dá vyriešiť stlačením vypínača, to druhé ešte nikto nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Následky elektronického smogu, v ktorom žijeme, zrejme zhodnotia až nasledujúce generácie. Mobily na druhej strane pomáhajú pri najrôznejších kritických až život ohrozujúcich situáciách. Psychológovia hovoria, že SMSky, ktoré prečítali nesprávne oči (manželky či manžela) už majú na svedomí mnoho rozpadnutých manželstiev, ale z tohto sa zrejme nemôžu viniť telefóny.

SkryťVypnúť reklamu

"V súvislosti s mobilmi si môžeme položiť zásadnú otázku," hovorí sociológ Marián Velšic. "Ako zmenil či ovplyvnil tento typ komunikácie medziľudské vzťahy? Mobilná komunikácia priniesla možnosť komunikovať viac a viacerými spôsobmi. Spôsobilo to, že ľudia sa stali lepšími? Vyriešila táto nová technológia problémy vznikajúce z nedostatku komunikácie? Nestali sa vďaka nej ľudské vzťahy, naopak, zložitejšie? Niektorí skeptici tvrdia, že virtuálna realita, ktorú nové technológie ponúkajú, ľudí väčšmi odcudzuje ako zbližuje."

"Dnes často hovorím, že si neviem predstaviť, ako sme komunikovali bez mobilov," hovorí Boris Švehlák. "Áno, poznám aj vetu nebohého Stana Radiča - ,chalani, vypnime si mobily, aby sme sa mohli porozprávať', ale mobilné telefóny priniesli úplne iný spôsob komunikácie. Nehodnotím, v čom lepší a v čom horší, lebo oboje je pravda."

SkryťVypnúť reklamu

Prvý mobil v ponuke EuroTelu: Gigantická Nokia Talkman MD59.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 526
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 807
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 004
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 268
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 255
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 207
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 981
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 350
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu