Pre opozíciu boli včerajšie voľby referendom o vláde, socialisti a liberáli ich vplyv na celoštátnu politiku spochybňovali.
FOTO – SITA/AP
eľstiev a 16 z 22 najväčších miest. Po včerajších voľbách je to naopak, nižšie úrovne krajiny ovládol opozičný Fidesz expremiéra Viktora Orbána.
Je dokonca možné, že socialisti nevyhrali v žiadnej župe. Pravdepodobne však uhájili svoju tradičnú baštu Budapešť. Primátorom hlavného mesta bude aj po včerajších voľbách politik vládnych liberálov Gábor Demszky. Je ním nepretržite od roku 1990 a nikdy však ešte svoj post neobhájil tak tesne. Vládne strany by si mali obhájiť tesnú väčšinu aj v zastupiteľstve hlavného mesta.
Vláda a opozícia sa radikálne rozchádzajú pri interpretácii významu volieb. Podľa Fideszu boli voľby referendom o súčasnej vláde premiéra Ferenca Gyurcsánya. Vláda ich prehrala, a preto musí odstúpiť. Podľa Orbána by mala vzniknúť vláda odborníkov, ktorá by krajinu doviedla k predčasným voľbám. Gyurcsányova vláda je podľa Orbána nelegitímna, lebo aprílové parlamentné voľby vyhrala pomocou klamstiev. To priznal sám premiér v prejave pred poslancami svojej socialistickej strany, zverejnenej pred dvomi týždňami.
Po zverejnení nahrávky vypukli v Maďarsku pouličné protesty a násilnosti. Vládni socialisti a liberáli naopak tvrdia, že ide o komunálne voľby, v ktorých sa rozhoduje len o vedení obcí, miest a žúp a ktorých výsledky nemôžu mať nijaký vplyv na celoštátnu politiku.
Prezident László Sólyom včera večer vo vystúpení po uzavretí volebných miestností nepriamo vyzval premiéra Ferenca Gyurcsánya na odchod. Sólyom odmietol, že by boli komunálne voľby referendom a zdôraznil nevyhnutnosť reforiem.
Zároveň však povedal, že reformy nemožno uskutočniť bez dôvery tých, čo ponesú ich dosahy. „Parlament rozhoduje o osobe premiéra,“ zdôraznil Sólyom, podľa ktorého iba parlament, presnejšie koaličná väčšina v parlamente, môže vrátiť dôveru ľudí v politiku. Fidesz vyhlásil Sólyomové slová za jasnú výzvu na odstúpenie vlády.
Prvé reakcie socialistov na prezidentov prejav naopak zdôraznili, že strana stojí za Gyurcsányom. „Strana poskytne všetku podporu premiérovi na vykonanie reforiem,“ vyhlásil podpredseda socialistov Ferenc Juhász.
Po právnej stránke výsledky komunálnych volieb pre vládu nič neznamenajú. Výrazná prehra však môže vládne strany doviesť k tomu, že nechajú Gyurcsánya aj jeho reformy padnúť. Už tradične sa v Maďarsku voľby nezaobídu bez úmrtia. V Paksi na juh od Budapešti dostal po odchode z volebnej miestnosti infarkt 74–ročný muž. Zomrel na mieste.