vydavateľ Giancarlo Politi, editori Helena Kontová a Giancarlo Politi
Túto sobotu v bratislavskej galérii Space a pred týždňom v pražskom priestore NOD sa krstilo prvé číslo časopisu Flash Art. Niektorí, čo sa na krste v oboch mestách objavili, si boli podobní, presnejšie identickí.
Umelecký časopis Flash Art, ktorý sa zrodil v Ríme v roku 1967, totiž vychádza už aj v česko-slovenskej verzii. Znamená to, že 64 strán v A4 formáte na kvalitnom lesklom papieri zapĺňa okrem reprodukcií súčasných diel aj česko-slovenský jazyk. A tiež kamarátsky tón medzi pýtajúcim sa a opýtaným. Autori však nie sú len z našich končín, texty zo súčasných umeleckých centier pochádzajú zo zahraničného pera.
Za slovenskými textami stojí Vladimír Beskid (Maliarsky kód súčasného mesta), Lýdia Pribišová (Küba: Cesta proti prúdu) a Juraj Čarný, ktorý je tiež editorom slovenskej časti. Mimochodom, česko-slovenskú edíciu finančne podporilo len Ministerstvo kultúry Českej republiky, slovenské nie.
Čierny bod si Flash Art zaslúži za listy riaditeľovi Giancarlo Politimu, ktoré navodzujú dojem, že niekto (Giancarlo Politi) si tu vybavuje účty s niekým iným (Milan Knížák). Škoda, o osobných konfliktoch medzi Prague Biennale 2 a Medzinárodným bienále súčasného umenia sme si už vypočuli dosť.
(jak)
K&S 9/2006
Ing. Frederik Nemeth, * FANstudio, šéfredaktor Damas Gruska
Ústrednou témou septembrového čísla revue Knihy a spoločnosť sú alternatívne pohľady na stav súčasného sveta. Počnúc úvodnou esejou Ladislava Kováča (Lekcia o stave vedy a civilizácie) k piatemu výročiu udalostí 11. septembra cez text Michala Poláka (Baranidlá na dogmy) venovaný alternatívam k súčasnému trhovému kapitalizmu, článok Ľuby Lacinovej (Hľadanie strateného sna) o knihách J. Mandera, kritiku životného štýlu determinovaného modernou technikou po stať Barbory Černušákovej (Osudová voľba), venovanú práci najslávnejšieho kritika zahraničnej politiky USA a kultového intelektuála N. Chomského. Konšpiratívnymi teóriami vzniku Európskej únie sa zaoberá Darian Malová (Eurokonšpirátori), našim debatám o väčšinovom volebnom systéme v európskom kontexte sa zas venuje Milan Zemko (Stranícka Európa a slovenské diskusie). Popri ďalších textoch venovaných histórii, náboženskej mystike či literatúre spomeňme ešte stať fyzika Tomáša Blažeka (Aerobik mysle), z ktorej sa čitateľ okrem iného dozvie, prečo v súčasnosti vychádza toľko kníh venovaných kozmológii.
Jadro obrazovej časti septembrového čísla K&S tvoria fotografie Ľuby Lacinovej, Ivety Purskej a Natálie Bobrovej.
(ba)