Knižný veľtrh vo Frankfurte v stredu otvára brány

BRATISLAVA 2. októbra (SITA/AFP) - Najväčší knižný veľtrh na svete v nemeckom Frankfurte, ktorý otvorí v stredu svoje brány, sa bude tento rok venovať najmä indickej literatúre a internetu, ako konkurencii ...

BRATISLAVA 2. októbra (SITA/AFP) - Najväčší knižný veľtrh na svete v nemeckom Frankfurte, ktorý otvorí v stredu svoje brány, sa bude tento rok venovať najmä indickej literatúre a internetu, ako konkurencii klasického tlačeného slova. India, ako hlavná téma už počas 58-ročnej histórie veľtrhu raz figurovala - pred dvoma desaťročiami. No odvtedy sa knižný priemysel, ako aj celá India, dramaticky zmenil. "Hovoríme o krajine, ktorú nie je možné predstaviť všetkými jej farbami, jazykmi, chuťami a náladami," povedal Nuzhat Hassan, riaditeľ Indického národného knižného trustu. Okolo 70 indických spisovateľov, vrátane Amitava Ghosha a Kirana Desaia, sa predstaví na veľtrhu, kde svoju účasť prisľúbilo sedem tisíc vystavovateľov zo 111 krajín sveta. Očakáva sa, že aj tento rok veľtrh zaujme viac ako 280 tisíc návštevníkov. "Veľtrh je zrkadlom rozvoja tohto priemyslu na celom svete," povedal riaditeľ veľtrhu Jürgen Boos a vyzdvihol rozrastanie tak knižného priemyslu ako aj veľtrhu. V Nemecku už vyšlo 55 kníh indických autorov, no ako Hassan uviedol, výhodu majú autori píšuci po anglicky či v hindsky, keďže v Indii spisovatelia píšu ďalšími dvoma desiatkami jazykov, pre ktoré je však ťažké nájsť dobrých prekladateľov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Frankfurtský veľtrh oficiálne začína v utorok galavečerom, na ktorom nebudú chýbať ani nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, indický minister ľudských zdrojov a rozvoja Arjun Singh a spisovateľ Mahasweta Devi. Spisovateľ a diplomat Shashi Tharoor, kandidát na generálneho sekretára OSN po Kofim Annanovi, príde tiež do Frankfurtu, aby tu predstavil nemecký preklad svojho satirického románu Bollywood. Medzi ďalšími medzinárodnými hviezdami literárneho neba prídu aj Zadie Smith, Ken Follett, Günter Grass či Frank Schätzing so svojím románom Der Schwarm. V posledných rokoch sa veľtrh zameral na ázijské krajiny, vďaka čomu sa stal najdôležitejšou vitrínou literatúry z tohto regiónu. Čína, kľúčový hráč vo svete knižného obchodu, ktorá bude hlavnou témou v roku 2009, tento rok zdvojnásobila svoj výstavný pavilón. O sebe dajú vedieť i vydavateľstvá z Taiwanu, Thajska i Japonska.

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálna pozornosť sa tento rok bude venovať elektronickému publishingu a praktikám internetových serverov, ktoré beztrestne uverejňujú oskenované stránky kníh, čím spisovateľom i vydavateľom spôsobujú nemalé škody. "Je to skutočný problém," povedal Boos. Na veľtrhu sa predstaví i nový systém, ktorý umožní vydavateľom strážiť svoje autorské práva aj na internete. Okrem toho sa tu vo štvrtok uskutoční i Deň Berlinale na počesť Berlínskeho filmového festivalu, ktorý sa koná vždy vo februári. Jeho cieľom je propagácia knižných veľtrhov ako prvých "lovísk" pre hollywoodskych scenáristov. Minulý rok veľtrh zaujal 280 tisíc návštevníkov, keď bola hlavnou vystavujúcou krajinou Južná Kórea. Na budúci rok to bude Katalánsko, v roku 2008 Turecko. V nedeľu, na konci festivalu, si Cenu mieru nemeckých predajcov kníh prevezme nemecký sociológ Wolf Lepenies. Predchádzajúci laureáti tejto ceny sú turecký spisovateľ Orhan Pamuk a americká spisovateľka a kritička Susan Sontag.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 863
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 079
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 072
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 503
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 623
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 742
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 489
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu