BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA - Nedávne nezvládnutie prípadu Krajského súdu v Banskej Bystrici je iba výsledkom súčasného stavu, v akom sa justícia nachádza po "neodborných zásahoch bývalého ministra Daniela Lipšica, keď sa dlhodobo neriešili základné problémy fungovania súdov". Na pochybenie súdu, vďaka ktorému sa cez víkend dostali na slobodu údajní páchatelia brutálnej vraždy z Hronca, takto reagoval súčasný minister spravodlivosti Štefan Harabin.
"Zdá sa, že namiesto toho, aby bol minister Harabin posadnutý bojom proti zločinu, tak je posadnutý len mojou osobou," povedal Lipšic.
Exminister pripomína, že ak k podobným prípadom došlo v minulosti, tak on ako šéf rezortu konal. Buď podával mimoriadne opravné prostriedky, alebo návrhy na disciplinárne konanie. "Minister kryje sudcov, ktorí pochybili," povedal Lipšic.
Podľa Harabinovho hovorcu Michala Jurčiho ministerstvo pripravuje opatrenia, ktoré by do budúcnosti procesným chybám zabránili. Jedným z cieľov je predovšetkým zrýchliť súdne konania.
Nedôvera
Predseda banskobystrického krajského súdu Ľudovít Bradáč sa domnieva, že aj napriek verejnej hystérii okolo prepustenia troch údajných vrahov z väzby, sú sudcovia a odborná verejnosť v "pokoji".
Sociologička Inštitútu pre verejné otázky Oľga Gyárfášová však pripomína, že podľa prieskumov verejnej mienky patrí súdnictvo medzi najnedôveryhodnejšie inštitúciie a procesné chyby nevylepšujú jeho imidž. Ďalšími faktormi, s ktorými súvisí kriticky nízka dôvera, sú aj prieťahy súdnych konaní a korupčné kauzy.
Pochybenia
Bradáč pripustil, že v celom prípade sa udialo viac pochybení a došlo k viacerým problémom, ako je únosné. Pri prvej procesnej chybe, vďaka ktorej sa dostal na slobodu údajný iniciátor vraždy Miroslava Pušku a Edity Melošovej, podal Bradáč návrh na disciplinárne konanie a potrestanie oboch sudcov Rudolfa Šurtu aj Arnošta Škorpila. Navrhol, aby im bol znížený plat o 50 až 70 percent na tri mesiace až jeden rok.
Prvé konanie disciplinárneho senátu Najvyššieho súdu už vytýčili na 21. septembra, ale odročili ho pre zdravotné problémy predsedu súdu. Termín nového pojednávania nie je známy. Predseda Bradáč však tvrdí, že objavili nové závažné skutočnosti v prospech jedného zo sudcov a v neprospech druhého. Bližšie ich však nekonkretizoval.
Nerešpektovali, že je mladistvý
Najvyšší súd vyčíta krajskému súdu, že v konaní nerešpektoval, to že Štefan B. je mladistvý a na konaní nebol prítomný kurátor. Preto Najvyšší súd vrátil prípad na nové konanie. Po rozhodnutí Najvyššieho súdu o novom konaní sa dostal krajský súd do problémov, lebo dvom obžalovaným mala uplynúť lehota väzby. Predseda senátu požiadal Najvyšší súd o jej predĺženie.
Najvyšší súd konštatoval opodstatnenosť verdiktu súdu, aj to, že u nich trvajú dôvody väzby, lehotu väzby však nepredĺžil.
Na jar roku 2002 Matej I., Štefan B. a Peter Š., všetci z Valaskej, údajne surovo umlátili rovesníkov. Podľa obžaloby ich zakopali na dvore rodinného domu a zaliali do betónu. Krajský súd v Banskej Bystrici ich odsúdil na výnimočné tresty. Najmladší páchateľ nemal v čase vraždy 18 rokov. Odsúdení sa odvolali.
Medializované pochybenia súdov z minulosti
¸ chybou košického sudcu sa dostali v septembri 2002 na slobodu siedmi muži obžalovaní z vraždy, všetci údajne patrili do košického podsvetia,
¸ v januári 2002 boli pre nečinnosť Okresného súdu v Trnave prepustení z väzby údajní šéfovia hornonitrianskeho podsvetia bratia Melovci,
¸ stíhaní na slobode boli aj muži obvinení z vraždy právnika Jána Matulu, ktorí museli byť v roku 2000 prepustení po troch rokoch vyšetrovacej väzby,
¸ z väzby bol v marci 2003 prepustený aj trinásťkrát súdne trestaný recidivista Jiří F.,
¸ na slobodu sa dostal v septembri 2004 aj nebezpečný recidivista Vladimír L.
Autor: Daniel Vražda VERONIKA ŠUTKOVÁ