lfred Gusenbauer. Bol prekvapivo o percento lepší. Bude to on, kto predostrie ponuku.
Recept, ktorý použili vlani v Nemecku, môže platiť aj v Rakúsku, ktoré má vo veľkej koalícii najsilnejších dlhoročnú tradíciu a jeho obyvatelia sú na manželstvo sociálnych demokratov a ľudovcov zvyknutí. “Myslím si, že sa dokážu dohodnúť, v niektorých oblastiach majú rovnaký názor. Otázne je, či budú ochotní robiť kompromisy tam, kde majú opačné postoje. Ak budú tvrdohlaví, môže to viesť k novým voľbám. Obom by to však uškodilo,“ analyzuje možnosti veľkej koalície rakúsky politológ Florian Walter.
Sociálni demokrati chcú zrušiť poplatky za vysokoškolské štúdium a ponechať daň z dedičstva, ľudovci chcú presný opak. Gusenbauer je proti nákupu stíhačiek Eurofighter. Na rozdiel od Schüssela. Sociálni demokrati chcú v oblasti opatrovateľstva viac podpory od štátu, ľudovci tlačia smerom na súkromnú sféru. Zhodnú sa na znižovaní daní málo a stredne zarábajúcim a na rovnosti pohlaví. Či nájdu aj viac spoločných tém, sa ukáže.
Takáto koalícia môže znamenať stagnáciu podobne ako v Nemecku. Pomalé alebo žiadne reformy. V prípade, že sa vládu nepodarí zostaviť Alfredovi Gusenbauerovi, dostane šancu Schüssel, ktorý má možnosť pozvať do vlády dve extrémistické strany - slobodných a Zväz pre budúcnosť Rakúska Vyhlásil však, že do takéhoto zväzku nejde, pretože ani jedna zo strán nie je proeurópska.
Krajná pravica – áno
Krajne pravicové strany získali vo voľbách spolu viac ako 15 percent hlasov. Naposledy v roku 2002, keď ešte boli jednou stranou, to bolo 10 percent. Neznášanlivosť voči cudzincom a islamu sa vypláca najmä pri klesajúcej volebnej účasti.
Rozpad strany slobodných v roku 2005 neznamenal jej koniec, ako mnohí čakali. Keď stranu opustil Jörg Haider, predpokladalo sa, že voliči ho budú nasledovať do Zväzu pre budúcnosť Rakúska.
Veľa ich však neodišlo. Haiderovi zostalo verné len Korutánsko, zvyšok voličov udržal nový šéf slobodných Heinz-Christian Strache. Kampaň postavil na strachu z cudzincov z Európskej únie i možného vstupu Turecka
Haider v Korutánsku získal viac ako 26 percent hlasov a zdá sa, že sa vyškriabal nad štvorpercentnú hranicu potrebnú na parlament. 400-tisíc voličov, ktorí volili mimo domova, mu ešte môže prekaziť radosť a do parlamentu sa po zarátaní ich hlasov nemusí dostať.
Spokojný môže byť Strache. Dlho vyhlasoval, že po voľbách pôjde do opozície, akonáhle skončil na treťom mieste, núka sa už do vlády.
Nový šéf Zväzu pre budúcnosť Rakúska Peter Westethaler vyhlásil, že si vie predstaviť znovuzjednotenie oboch strán, líder slobodných o tom nechce ani počuť. Zdá sa, že je spokojný a nedovolí, aby jeho pozíciu niekto ohrozoval.
(jah)
Voliči ľudovcov zostali doma, Schüssel prehral
Politológovia neodhadli nálady rakúskych voličov. Finančný škandál odborárskej banky BAWAG ovládol predvolebnú kampaň, voľby však nerozhodol. Víťazstvo patrí opozičným sociálnym demokratom (SPÖ).
Najväčšia opozičná strana zmobilizovala najviac voličov. Ako pre rakúsku televíziu ORF povedal politológ Peter Filzmayer, až 35 percent nerozhodnutých voličov sa pre sociálnu demokraciu rozhodlo v posledných dňoch pred voľbami. Strana motivovala aj skalných voličov. Až 78 percent z tých, ktorí volili SPÖ v roku 2002, jej dali opäť svoj hlas. Werner Beutelmayer z inštitútu Market to vysvetľuje tým, že sa strane podarilo oddeliť škandál banky BAWAG od strany. V porovnaní s ľudovcami presadila SPÖ vlastné témy: nezamestnanosť, sociálna spravodlivosť, zdravotníctvo a vzdelanie. Na nižšiu účasť doplatili najviac ľudovci. Podľa agentúry SORA 215-tisíc voličov, ktorí volili ľudovcov v posledných voľbách, zostalo doma. Až 98-tisíc odišlo k slobodným, 96-tisíc k Zeleným a 92-tisíc k SPÖ. Nepomohol ani kancelár Schüssel, ktorý v rebríčkoch popularity jasne viedol nad Alfredom Gusenbauerom.
Prekvapením sú výsledky troch menších strán. Zelení dosiahli svoj najlepší volebný výsledok, v súboji o tretie miesto však podľahli krajne pravicovým slobodným. Podľa doterajších výsledkov nemajú dosť, aby vytvorili vládu s víťazom volieb. Zelení sú jedinou z piatich zvolených strán, ktorá ešte nesedala vo vláde a mohla tak osloviť najviac nespokojných voličov. Podľa analýz síce zobrali vládnym ľudovcom takmer stotisíc hlasov, ale rovnaký počet vlastných voličov k urnám nedotiahli.
Nižšia volebná účasť prospela radikálnym slobodným i Zväzu pre budúcnosť Rakúska, ktoré ešte do apríla minulého roka tvorili jednu stranu. Spolu so sociálnymi demokratmi získali najviac nerozhodnutých voličov.
MIRIAM ZSILLEOVÁ
Autor: JANA HOFFSTADTEROVÁ, Viedeň