ročník tamojšieho knižného veľtrhu, najväčšej prehliadky literatúry v celosvetovej relácii.
Na megapodujatí, ktoré slávnostne otvoril šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier, sa vydavatelia budú snažiť o prezentáciu celkove takmer 400.000 titulov. Výstavná plocha sa oproti vlaňajšku zväčšila o štyri percentá. V dejisku veľtrhu, ktorý potrvá do nedele, očakávajú organizátori asi tisíc autorov zo všetkých končín planéty.
Čestným hosťom veľtrhu je v tomto roku India, ktorej sa tejto pocty dostáva po 20 rokoch po druhý raz a ktorú na slávnostnom otvorení zastupoval šéf rezortu ľudských zdrojov a rozvoja Arjun Singh. Literárnu scénu druhej najľudnatejšej krajiny planéty bude v dejisku veľtrhu zastupovať 70 autorov a autoriek, ale aj okolo 200 vydavateľstiev.
Najviac vystavovateľov je z hostiteľskej krajiny, takmer 3300, početné je však aj zastúpenie vydavateľstiev z Veľkej Británie (803) a USA (676). Na takmer dvojnásobok zvýšila svoju výstavnú plochu v tomto roku Čínska ľudová republika, po 40 percent pridali aj Taiwan a Thajsko.
K záujmu o cudzie kultúry vyzval dnes pri slávnostnom otvorení tradičného frankfurtského knižného veľtrhu spolkový minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. Tohtoročný čestný hosť prehliadky - India - môže byť s 20 rôznymi jazykmi a takmer miliardou občanov rôznych národností príkladom kultúrnej pestrosti v celistvom štáte, konštatoval rečník a dodal: India vyvoláva zvedavosť a nachádza záujem v Nemecku, a to medzičasom nielen ako jeden z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich hospodárskych regiónov planéty,
Nemecký vládny činiteľ poukázal na rôznorodé vierovyznanie najvyšších indických ústavných činiteľov a poznamenal, že by sa na tento aspekt malo myslieť častejšie, keď nám hrozí zlyhanie pri plnení národných alebo európskych úloh.
Frank-Walter Steinmeier pripomenul, že kniha je najstarším a vo svete najrozšírenejším médiom kultúry dialógu, ktorá bola a je predurčená na pohyb medzi kultúrami a umeniami. Kultúra je viac ako čokoľvek iného v spoločnosti závislá na slobodnej výmene a diskusii. Na to by sa práve v Nemecku nemalo zabúdať, zdôraznil minister a vyslovil sa za viac investícií do kultúry, do politiky vzdelávania.
3 12 le žab