Topolánek včera presvedčil len 96 poslancov. To nestačilo.
FOTO – ČTK
Traja poslanci ľudovcov sa na hlasovaní nezúčastnili.
Opozíciu a troch ľudovcov nepresvedčil ani Topolánkov prejav, podľa ktorého je hlavným cieľom jeho vlády priviesť krajinu bez nestability a zbytočných prieťahov k predčasným voľbám. „Tato vláda si vytýčila mandát maximálne deväť mesiacov do predčasných volieb,“ povedal premiér.
Sľuboval zníženie počtu poslancov na nepárnych 199, aby sa predišlo volebnému patu z júnových parlamentných volieb. Menším stranám sľúbil diskusiu o zmene volebného systému, ktorý by ich neznevýhodňoval ako ten súčasný. Sľúbil tiež, že neuzavrie veľkú koalíciu s ČSSD.
Vláda chcela podľa Topolánka bojovať proti korupcii a vyšetriť kriminálne prípady predchádzajúcej vlády, ktoré naznačovali prepojenie politiky a organizovaného zločinu. Tento spôsob oslovenia podporu ľavicových poslancov nezískal.
Predseda ČSSD Jiří Paroubek vo svojej odpovedi kritizoval program, zloženie aj politický štýl novej vlády. ODS opäť vyčítal, že sa snaží škandalizovať jeho stranu a predchádzajúcu vládu, ktorú viedol.
Spomenul poslednú aféru, keď politici ODS vrátane ministra vnútra Ivana Langera obvinili Paroubkovu vládu, že z politických dôvodov odpočúvala opozičných politikov, policajtov i novinárov zaoberajúcich sa kriminálnymi prípadmi s väzbami na špičky ČSSD.
Medzi poslancami, ktorí sa zdržali hlasovania, bol aj predchádzajúci predseda strany Miroslav Kalousek. Ten bol dlho zástancom čo najužšej spolupráce svojej strany s ODS. V rámci povolebných rokovaní však náhle zmenil názor a dohodol s Paroubkom koalíciu svojej strany so sociálnymi demokratmi, ktorú by podporovali komunisti.
Vlastná strana však Kalouskov pokus odmietla o on sa vzdal jej vedenia. Kalousek svoj včerajší postoj odôvodnil tým, že chce urýchliť cestu k predčasným voľbám. Tou je podľa neho neúspech troch pokusov o zostavenie vlády, po ktorých môže prezident predčasné voľby vyhlásiť.