Tipujúci na Slovensku na rozdiel od Američanov uprednostňujú podávanie tipov v klasických zberniach pred internetovými.
ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA/AP
romná stávková spoločnosť Niké pred časom rozhodla ponúkať tipovanie aj cez internet. V súčasnosti o tom uvažuje takisto Terno, ktoré už licenciu na on-line kurzové stávky od ministerstva financií získalo.
Tipujúci sa však nemusia obmedziť len na on-line ponuku slovenských firiem. O náš trh majú už dlhodobo záujem zahraničné stávkové kancelárie z Gibraltáru alebo Malty, kde sú nižšie dane ako v iných krajinách Európskej únie.V snahe priblížiť sa slovenskému tipujúcemu prevádzkujú stávkové spoločnosti ako Betandwin, Expekt alebo Sportingbet internetové stránky aj v slovenčine. Tipujúci si tak môžu myslieť, že tipujú vspoločnosti so slovenskou licenciou.
Únia vyňala on-line hazard zo smernice o službách, ktorá povoľuje voľný pohyb služieb a peňazí. „O hazarde môžu rozhodovať jednotlivé členské štáty samostatne,“ povedal Filip Švaňa z Tiposu. Kontrolu nad hazardom a tipovaním má na Slovensku ministerstvo financií a Slovenská obchodná inšpekcia.
Podľa šéfa stávkovej spoločnosti Niké Ota Bergera by bolo najlepšie, keby hráči hrali len vo svojej krajine. „Je to preto, aby dane z výhier smerovali do krajiny, odkiaľ je hráč,“ povedal. Navyše sú podľa Bergera kurzy v slovenských a zahraničných on-line stávkových kanceláriách vyrovnané. „Je nelogické, aby dával niekto výrazne lepšie kurzy ako ostatní hráči na trhu,“ povedal.
Proti konkurentom zo zahraničia, ktorí navyše nemajú licenciu, sa slovenské firmy bránia rôzne. Napríklad Tipos vlani podal podnet ministerstvu financií, aby preverilo aktivity zahraničných kancelárií na Slovensku. Tie si napríklad nesmú robiť reklamu v štáte, kde nemajú licenciu. Za posledný rok však on-line stávkové kancelárie podľa Švaňu žiadne pokuty nedostali.
Stávková kancelária Terno sa na štátne úrady neobrátila. „Proti zahraničným konkurentom sa môžeme brániť len skvalitňovaním ponuky stávkových príležitostí a lepšou starostlivosťou o zákazníkov,“ povedal generálny riaditeľ Terna Ladislav Kulik.
Štát by mohol Slovákom zakázať tipovanie v zahraničí zákonom. Berger si však myslí, že by sa dodržiavanie tohto zákazu dalo kontrolovať len veľmi ťažko.
USA vs. EÚ
Kongres USA nepriamo zakázal on-line hazard. V Európe však internetové tipovanie nie je obmedzované. Američania schválili zákon, ktorý zakazuje bankám a vydavateľom kreditných kariet prevádzať platby v prospech internetových serverov s hazardnými hrami. Ministerstvo financií o niečom takom podľa hovorcu Miroslava Šmála neuvažovalo. Je to aj preto, že záujem o on-line hazard je na Slovensku neporovnateľne nižší ako v USA.
Odhady na tento rok hovoria, že slovenskí tipujúci stavia v klasických „kamenných“ kanceláriách asi 41 miliárd korún. Tiposu prišli za asi 4 roky cez internet stávky za jednu miliardu.
(ik)
Autor: ik