BRATISLAVA - Slovensko asi úplne nezruší svoju vojenskú účasť v Iraku. Podľa informácií SME by totiž krátko po odchode stovky ženistov mohli do oblasti odcestovať inštruktori, ktorí budú rovnako ako ženisti vojakmi slovenskej armády. Malo by ich však byť výrazne menej.
Na schválenie takéhoto modelu ešte treba politické rozhodnutie.
"My sme aj po návšteve Iraku hovorili, že naša účasť môže byť orientovaná na výcvik alebo inštruktáže," povedal minister obrany František Kašický. Materiál o odchode týchto vojakov je podľa jeho slov už nachystaný.
Štátny tajomník ministerstva obrany Jaroslav Baška SME povedal, že materiál, ktorý sa týka Iraku, ale aj Afganistanu bude rezort prerokúvať v priebehu dvoch týždňov. To, že by do Iraku odleteli inštruktori, Baška nevylučuje. V Iraku je momentálne päť slovenských vojenských inštruktorov, ktorí v oblasti podľa štátneho tajomníka zostanú naďalej.
Z návrhu materiálu podľa informácií SME vyplýva, že vojaci by mali z oblasti odísť zrejme vo februári. V podobnom zmysle sa vyjadril nedávno minister zahraničia Ján Kubiš po rokovaní s americkou šéfkou diplomacie Condoleezzou Riceovou. Potom by mala do Iraku odletieť skupinka inštruktorov - zrejme menej ako desať ľudí. Zatiaľ vraj nie je určené, o akých inštruktorov pôjde. Nevylučuje sa ani možnosť, že to budú opäť ženisti.
Robert Fico už o svojich zámeroch s Irakom informoval slovenských diplomatov akreditovaných v zahraničí. Na nedávnej schôdzke s veľvyslancami povedal, že Američania chcú mať v Iraku "slovenskú vlajku" a tú tam aj mať budú. Nepôjde však o ženijnú jednotku, tlmočil SME premiérove slová jeden z našich diplomatov pôsobiacich v členskej krajine Európskej únie.
O ďalšom osude misie v Iraku budú ešte hovoriť predsedovia Smeru, SNS a HZDS a potom o ňom rozhodne vláda. Už teraz je jasné, že úplné stiahnutie vojakov bez náhrady by znamenalo problém pre HZDS. "Naša strana je dodnes za zachovanie vojakov v Iraku a forma, akou to bude, je vecou diskusie," povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni. Ak by vyslanie inštruktorov namiesto ženistov neznamenalo porušenie slovenských medzinárodných záväzkov, HZDS by ho podľa Urbániho podporilo.
Podľa podpredsedu SNS a šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu Rudolfa Pučíka "akákoľvek vojenská pomoc, respektíve akákoľvek vojenská súčinnosť v rámci NATO má svoju hodnotu".
Minister Kašický v súvislosti s odchodom z Iraku hovoril aj o možnom posilnení kontingentu v Afganistane, kde je momentálne 57 ženistov.
O rozšírenie účasti na tejto misii bolo Slovensko požiadané už pred niekoľkými mesiacmi. Vtedy si ministerstvo obrany podľa informácií SME ešte mohlo vybrať pre ich pôsobisko oblasti aj v inej časti Afganistanu ako na juhu. Momentálne sa však v súvislosti s naším kontingentom hovorí najmä o Kandaháre, ktorý patrí k najnebezpečnejším oblastiam.
MIROSLAV KERN