Technika má už čosi za sebou, hovorí primárka Romanová. |
Ľudia odchádzajú k rýchlej zdravotníckej pomoci, kde sú lepšie platení. „Problém rýchlej zdravotníckej pomoci sa posunul do nemocníc. My už ideme v redukovanom programe, lebo máme menej anestéziológov a sestier,“ hovorí prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny a primár ARO Štefan Trenkler.
Odchody anestéziológov sú pomerne časté, doktor Mikuláš Buzgó sa navyše stal riaditeľom nemocnice.
„Máme nedostatok kvalifikovaných lekárov a sestier,“ povedal prednosta.
Klinika prijala päť mladých kolegov, ktorí sú podľa prednostu šikovní, ale na tejto klinike sa personál vychováva pomaly. „Odborný personál nezoženieme, máme problém zohnať absolventov,“ vysvetlil.
„Popri rutinnej práci sa snažíme vidieť náš odbor v širšom kontexte,“ hovorí Trenkler s tým, že formou rôznych aktivít začali obnovovať a dopĺňať prístrojové vybavenie. Kúpili aj nové postele. „Lôžková časť je už pomerne dobre vybavená.“ Dokúpiť treba bronchoskop a pár ďalších vecí. Horšia situácia je v anestéziologickej časti. „Začína zlyhávať technika,“ zdôraznil Trenkler. V tejto časti má ARO len tri prístroje z posledných rokov, ostatné sú spred roku 1989, aj keď časť bola repasovaná.
Pri oddelení vzniklo občianske združenie Resuscitácia, ktoré vedie zástupkyňa primára Ľubomíra Romanová a angažuje sa v ňom napríklad aj prvá slovenská SuperStar Katka Koščová.
Najnovšie združenie pripravilo projekt Záchrana života a chystá druhý benefičný koncert Resuscitácia. V Krajskom múzeu v Prešove bude výstava Záchrana života - Prvé ARO na Slovensku.
Na ARO vystavuje Dionýz Dugas
Priestory anestéziologicko-resuscitačného oddelenia nemocnice v Prešove skrášľuje nová výstava. ARO je oddelenie, na ktoré prichádzajú pacienti v kritickom stave a kde sa bojuje o záchranu ich života.
Skultivovať nemocničné prostredie sa rozhodli pracovníci oddelenia na čele s viceprimárkou Ľubomírou Romanovou. Ako prvý na ARO vystavoval fotograf Jaro Ondo. O oddelení pripravil aj film, ktorý získal prvú cenu na celoštátnej súťaži Cineama. Chystá sa jeho pokračovanie, a tiež výstava na pôde Prešovskej univerzity.
Dnes na oddelení vystavuje Dionýz Dugas - časť fotografií z cyklu Drevené perly Karpát sprevádzanú poéziou Emílie Husárovej. Kurátorkou výstavy je Astrid Derfiňáková zo Šarišskej galérie v Prešove. „V nemocničnom prostredí som vždy cítil tieseň. Ak len jednému človeku výstava zlepší toto prostredie, stojí to za to,“ hovorí Dugas.
(frk)