Aj súkromné "zušky" majú platiť obce

BRATISLAVA - Neštátne základné umelecké školy a školské zariadenia by mali po novom financovať obce a župy. Vláda minulý týždeň odobrila návrh zákona, ktorý zmenu prináša. Novelou chce "zrovnoprávniť podmienky medzi neštátnym a štátnym školstvom".

Súkromné umelecké školy budú patriť obciam. Otázka je, či na to obce budú mať. Na snímke je súkromná umelecká škola v Trenčíne. FOTO - SITA


Samospráva nesúhlasí, lebo zákon zasahuje do jej právomocí. Zákon sa nepáči ani školám a zariadeniam, ktoré sa obávajú likvidácie.

Neštátne základné umelecké školy, škôlky a školské zariadenia (najmä kluby voľného času) by podľa návrhu mali fungovať tak, ako už napríklad fungujú štátne základné umelecké a materské školy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doteraz dostávali súkromné a cirkevné škôlky od štátu rovnakú sumu na žiaka ako štátne a pritom mohli vyberať aj školné. Presadila to predchádzajúca vláda. Minister školstva Martin Fronc za KDH vtedy argumentoval snahou chrániť súkromné a cirkevné školské zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani vzniklo viac než 50 súkromných a cirkevných školských zariadení - najmä materských škôl, centier voľného času a jazykových škôl, zatiaľ čo samosprávy svoje zariadenia skôr rušili. Ministerstvo školstva muselo nájsť v rozpočte pre neštátne školské zariadenia viac ako 70 miliónov korún.

Vládny návrh nariaďuje samosprávam, aby počas trojročného prechodného obdobia vyplácali súkromným inštitúciám aspoň 85 percent výnosu z podielových daní vyhradeného na tento účel. Ministerstvo školstva navrhuje, aby sa percento podielu z výnosu dane zvýšilo pre obce o 0,98 percenta a pre župy o 0,44 percenta.

Združenie miest a obcí novelu zákona odmieta. "Trváme na tom, že je to proti zásadám fiškálnej decentralizácie," hovorí podpredseda združenia Jozef Turčány. "Otázka znie: na akej úrovni sa má rozhodovať o originálnych kompetenciách, či od zeleného stola ministerstva, alebo na úrovni verejnej správy," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Aj podľa ústavného právnika Radoslava Procházku môže ísť o neprijateľné zasahovanie do právomocí obcí a žúp. Upozorňuje však, že dosiaľ na Ústavnom súde ani jedna z komunálnych sťažností neuspela.

Turčány je presvedčený, že je predčasné uvažovať o podaní na Ústavný súd, kým zákon neschváli parlament. Združenie navrhuje ešte raz otvoriť diskusiu na úrovni ministerstva školstva. "Máme rozpracovaný iný spôsob, ktorý by mohol byť prijateľný aj pre neštátne školské zariadenia," hovorí Turčány.

Neštátne umelecké školy a školské zariadenia sa boja, že budú musieť zvyšovať školné a najmä v malých mestách a menších obvodoch stratia žiakov. Riaditeľ súkromnej základnej umeleckej školy na košickom sídlisku Vincent Svat sa obáva, že nový zákon po čase môže spôsobiť ich zánik. "Samospráva nebude mať dôvod financovať súkromné ZUŠ-ky na úkor obecných," mieni. Žiaci jeho školy platia školné 200 až 300 korún za mesiac, podobné ako v štátnej škole. "Ak zvýšime školné, hrozí, že stratíme žiakov, pritom rodičia našich žiakov platia rovnako dane ako ostatní rodičia," hovorí Svat.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia riadiacich pracovníkov súkromných škôl žiada dbať na rovnosť žiakov bez ohľadu na typ školy. Chce tiež, aby samosprávy oficiálne informovali všetkých zriaďovateľov o výške normatívu najneskôr do konca predchádzajúceho roka, a aby časť peňazí, ktoré získajú obce a župy z daní, bola účelovo viazaná pre neštátne školy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 105
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 495
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 182
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 549
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 442
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 230
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 949
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 877
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu