Rakety Kassám dopadajú z Gazy do Sderotu často. Miestni Izraelčania začínajú preto mesto opúšťať.
FOTO – REUTERS
Z izraelského mesta Sderot neďaleko hraníc s pásmom Gazy odchádza čoraz viac židovských rodín.
Obávajú sa, že na nich dopadnú palestínske rakety Kassám a majú strach z chaotickej Gazy.
Ceny nehnuteľností v Sderote dramaticky klesajú a stávajú sa prijateľné aj pre Palestínčanov.
V posledných rokoch do mesta prišlo viac ako 600 Palestínčanov. Kupujú opustené židovské domy v radovej zástavbe aj vily. Ide o rodiny ľudí „spolupracujúcich s izraelskou vládou a ozbrojenými silami“, čo je oficiálne pomenovanie palestínskych špiónov pracujúcich pre tajnú službu Šin Bet.
Izraelská tajná služba je od informátorov z palestínskych území závislá. Najmä v posledných 12 rokoch, keď po vzniku samosprávy nemá právo operovať na palestínskych územiach.
Miestni ľudia s arabčinou bez prízvuku preniknú k teroristom ľahšie. Palestínski informátori dávajú tipy o pripravovaných teroristických útokoch a pohybe lídrov teroristických organizácií. Za to dostávajú na palestínske pomery veľké peniaze. Najlepší okolo 800 dolárov mesačne, kým väčšina Palestínčanov má pár dolárov na deň.
Ak sa osvedčia, dostanú aj izraelské doklady. To znamená voľný pohyb po Izraeli, nárok na zdravotnú starostlivosť a sociálne výhody. Pre nich, aj ich rodiny.
Izraelské doklady sú pre informátorov nevyhnutnosťou. Ak totiž doma o nich zistia, že pomáhajú Izraelčanom, čaká ich verejná poprava. Podľa izraelských organizácií na ochranu ľudských práv Šin Bet doklady zabezpečuje len pre malý počet informátorov. Často sa stáva, že im len zaplatia a potom ich nechajú napospas pomste palestínskej ulice.
Tí šťastnejší využijú príležitosť dostať sa z palestínskych území. Sderot je takou šancou. Hoci mnohí kúpili domy v zóne, kde dopadá najviac rakiet, je to stále bezpečnejšie ako doma.
Židovskí obyvatelia Sderotu z ich prítomnosti nadšení nie sú. „Nerobí to dobrú krv. Ja neverím v spolužitie, považujem to dokonca za nebezpečné,“ povedala denníku Jediot Achronot obyvateľka mesta. Rovnako ako jej susedia protestuje proti požiadavke Palestínčanov vybudovať si v meste mešitu a moslimský cintorín.
Právnik Palestínčanov Nathan Schreiber tvrdí, že ani oni sa v meste necítia najlepšie. Niektorí by si z Gazy chceli priviezť rodičov, ale úrady im to nechcú povoliť. „Títo ľudia urobili Izraelu láskavosť a stále chcú pomáhať. Štát sa im však obrátil chrbtom,“ hovorí Schreiber.
Autor: Tel Aviv