Desaťtisíce ľudí v Budapešti žiadali odstúpenie premiéra.
FOTO SME – TIBOR SOMOGYI
v a koaličných liberálov.
Pred budovou parlamentu v Budapešti sa v tej chvíli už schádzal dav, ktorý zvolal demonštrovať za odstúpenie premiéra predseda opozičného Fideszu Viktor Orbán. Koaliční poslanci museli odchádzať z budovy parlamentu pod ochranou polície.
„Gyurcsány zmizni,“ skandoval desaťtisícový dav, keď vystúpil Orbán. Ako je to pri Fidesze zvykom, demonštrácia vyvrcholila práve jeho prejavom.
„Budeme tu každý deň medzi piatou a šiestou. Musíme to urobiť, aj keď vieme, že to môže byť dlhé a únavné,“ sľuboval Orbán. Chce vydržať, kým neodstúpi premiér. „Prídeme,“ kričal dav na odpoveď.
V tej chvíli už mal Gyurcsány hlasovanie za sebou. Očakávalo sa, že od bezpečnej koaličnej väčšiny dôveru dostane, otázkou však bolo, koľkí koaliční poslanci ho podporia a či hlasovanie nenaznačí existenciu vnútrostraníckej opozície. Tá sa neprejavila, dvaja koaliční poslanci, ktorí nehlasovali za Gyurcsánya, vraj na hlasovanie prísť nemohli.
O jednotu koalície sa zaslúžil predovšetkým expremiér a líder opozície Viktor Orbán ultimátom, aby vládne strany premiéra odvolali do štvrtka jednej hodiny popoludní. „Orbán tým pritlačil koaličné strany k stene a prinútil ich bojovať do posledného náboja,“ opísal situáciu večer pred hlasovaním v Maďarskej televízii analytik a bývalý poslanec Fideszu Péter Tölgyessy.
Socialisti si výsledok poistili aj tak, že vidiecki poslanci dostali príkaz, aby do Budapešti pricestovali už vo štvrtok. Obávali sa, aby im v príchode do hlavného mesta nezabránili poľnohospodári, ktorí včera niektoré cesty zablokovali traktormi. Dvanásť traktorov prišlo aj pred parlament.
Gazdovia tvrdili, že sa dátum ich protestu zhodoval s dňom Orbánovho mítingu len zhodou okolností. Predseda jedného z gazdovských spolkov, ktorý protest organizoval, je poslancom parlamentu za Fidesz.
Orbán v prejave nazval 6. október tradičným maďarským dňom cti. Maďari si tento deň pripomínajú popravu 13 generálov, vojenských veliteľov revolúcie z rokov 1848 - 49.
V krajine teraz podľa neho nastalo vytriezvenie a po nedeľnom víťazstve jeho strany v komunálnych voľbách už nič nebude, ako bývalo. „Socialisti utrpeli historickú porážku a pravda zaznamenala historické víťazstvo,“ rečnil Orbán. Premiér je podľa neho premiérom iba na papieri a vyvolal morálnu krízu.
Krajinu podľa Orbána zahalila hmla nedôvery a opantala pavučina klamstiev. Voliči v nedeľu zatiahli za záchrannú brzdu, a vyslovili svoj rozsudok. Chceli tak znovu nastoliť morálny poriadok v krajine. Podľa Orbána vládne strany dostali možnosť, ako v krajine zabezpečiť pokoj, ale ony ju zavrhli. Socialisti sa vzopreli vôli ľudu a obetovali celú vlasť pre jedného skrachovaného politika, tvrdil.
Predčasné voľby nechce. Požaduje však výmenu premiéra a novú vládu odborníkov. Po Orbánovom prejave sa dav začal rozchádzať. Tisíce ľudí na námestí však zostali do neskorej noci.
Ferenc Gyurcsány:
Odmietali sme sa pozrieť realite do očí, chýbala nám odvaha a snažili sme sa vyhnúť tým najúprimnejším odpovediam. Ak sa treba za niečo ospravedlniť, tak za toto. Ospravedlňujem sa.
Potrebujeme rozpočtovú rovnováhu, reformy a rozvoj pre túto krajinu.
Apelujem na parlament, aby nedal na hrozby a vydieranie opozície. Ide o to, či dopustíme, aby menšina v parlamente zaútočila na ústavný poriadok.
Viktor Orbán
Maďarsko ešte nikdy nebolo v takej situácii. Ak to bude trvať ďalej, forint sa bude aj naďalej oslabovať, investori si zbalia svojich 'päť slivák' a odídu preč a krajina bude mať vážne hospodárske problémy.
Situáciu v Maďarsku môže vyriešiť len odstúpenie politika, ktorý spôsobil prevrátenie rebríčka morálnych hodnôt, čo umožní, aby ľudia zasa mohli veriť tomu, čo im hovorí ich premiér.