Cez deň je stále okolo dvadsať stupňov. V prvej polovici októbra to nebýva zvykom. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
"V nižších polohách sa môžu aj dopoludnia udržiavať hmly, inak sa udrží pekné počasie," hovorí klimatológ zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavel Šťastný. Je štandardné babie leto, len trvá dlhšie ako zvyčajne.
Spŕchnuť podľa predpovedných modelov môže až okolo 15. októbra, aj to veľmi slabo. S premenlivejším počasím rátajú meteorológovia až koncom mesiaca. Podľa Šťastného potom začne teplota klesať, ale nie radikálne.
Babie leto niekedy trvá pár hodín, niekedy tri týždne, ale tento rok už mesiac. Najmä na jeho začiatku boli teploty výrazne vyššie, ako je dlhodobý priemer. Na prelome septembra a októbra boli priemerné denné teploty o štyri a šesť stupňov nad normálom. Babie leto zvyčajne prichádza v čase od septembra do novembra.
"Po ochladení, ktoré prišlo 3. októbra, získalo babie leto nový ráz, ale stále je to klasické babie leto s hmlami, pavučinami v lesoch, veľkými teplotnými rozdielmi medzi nocou a dňom, slnečným ustáleným počasím bez veľkého vetra," hovorí Šťastný.
Stredoeurópska klíma je charakteristická častým striedaním počasia, ale rok 2006 je od začiatku neštandardný dlhými periódami. V zime bolo extrémne dlho chladno, ochladenie sa skončilo v marci. Potom sa začala séria oteplení až do poslednej májovej dekády, neskôr dlhé výrazné ochladenie. Od júna do konca júla trvalo dlhé oteplenie s niekoľkými rekordmi. August nebol oproti normálu výrazne studený, ale prevládalo chladné počasie. Znova sa oteplilo na rozhraní augusta a septembra, teplejšie počasie trvá dodnes.
Šťastný vysvetľuje tohtoročné pomalšie striedanie počasia tým, že v niektorých rokoch sa tlakové útvary správajú veľmi stabilne, usadia sa nad jedným miestom, alebo sa tam obnovujú. "Tým je rast cirkulácie pre našu oblasť určený z týchto polôh, či k nám ženú teplý, alebo chladný vlhký vzduch," hovorí. (rf)