Podľa libanonského denníka Daily Star Izraelčania však nedodali informácie, na ktoré miesta zhadzovali počas letného konfliktu s hnutím Hizballáh trieštivé bomby. Nechcú ani upresniť, o aký typ bômb presne išlo. Izraelská armáda vyhlásila, že pred bombardovaním informovala obyvateľov letákmi a Libanončanom po vojne dodala mapy postihnutých oblastí. „Sú úplne bezcenné,“ povedal denníku New York Times nemenovaný predstaviteľ OSN v Bejrúte.
Podľa libanonskej vlády i mimovládnych organizácií je na juhu Libanonu asi milión nevybuchnutých granátov a dva mesiace po skončení vojny zabíjajú civilistov. Libanon tvrdí, že trieštivé bomby doteraz zabili viac ako 20 ľudí. Z viac ako sto zranených, najmä detí, budú doživotní mrzáci.
Vyčistenie oblasti od granátov potrvá podľa odborníkov aspoň 15 mesiacov a je veľmi nákladné. Podieľa sa na ňom 300 libanonských vojakov a viac ako 30 pyrotechnických tímov. Pracovať budú najmenej na 700 miestach. V zasiahnutom regióne žije podľa libanonských úradov okolo 650–tisíc ľudí.
Použitie trieštivých bômb izraelskou armádou kritizovali najmä ľudskoprávne organizácie a vyšetrovanie sľúbili aj Američania. Izrael bomby, ktorých používanie je veľmi sporné, kupu • e práve od Spojených štátov. Údajne s tichou podmienkou, že Izrael dobre zváži, ako a kde bomby použije. Podľa organizácií na ochranu ľudských práv trieštivé bomby nezasahujú len vojenské ciele. Izrael sa bráni, že ich nezhadzoval do civilných oblastí. To je sporné tvrdenie, pretože sa nedá predpokladať, kam sa granáty po uvoľnení rozptýlia. Civilné štruktúry na juhu Libanonu často slúžili aj ako úkryty pre hnutie Hizballáh.
Libanončanov veľmi nahnevalo aj to, že Izrael začal bomby na juh krajiny zhadzovať v posledných dňoch konfliktu, počas diplomatických vyjednávaní o podmienkach prímeria. Predpokladá sa, že Izrael chcel „posiať“ oblasť trieštivými bombami, aby odstrašil libanonských civilistov pred návratom domov a spôsobil škody hnutiu Hizballáh.
Zatiaľ však trieštivé bomby zabíjajú a mrzačia roľníkov a deti. Granáty sú na poliach, v húští, sú v troskách domov, na strechách aj v školských budovách. Príbeh 12-ročného Muhammada z dediny Sawane priniesol denník New York Times. Sedel na múre a sledoval buldozér odhŕňajúci trosky. Stroj však narazil do stromu, v ktorého konároch sa zachytili granáty. Spadli na chlapca a zabili ho. Podobne nešťastných príbehov sa v Libanone odohralo veľa.
Nasadenie tohto druhu zbrane prekvapilo aj izraelskú verejnosť, ktorá inak podporovala vojenský zásah proti Hizballáhu.
Denník Haarec zverejnil názor anonymného izraelského dôstojníka, ktorý spochybňoval morálnosť rozhodnutia velenia armády. „To čo sme spravili, bolo šialené a monštruózne,“ vyhlásil.
Autor: Tel Aviv