ak im niekto povie: pracujem na lízing. Niektorí nevedia presne, čo to znamená, iní tomuto spôsobu zamestnávania nedôverujú. Postupne sa však aj u nás viac a viac spoločností začína zaujímať o spoluprácu s lízingovými agentúrami alebo inak - agentúrami dočasného zamestnávania.
V porovnaní so západnou Európou alebo Amerikou, kde sa personálny lízing využíva veľmi často, je to však stále nízke percento. V západných krajinách pracuje prostredníctvom lízingovej spoločnosti omnoho viac zamestnancov ako u nás.
Západná Európa už dávno totiž objavila výhody personálneho lízingu pre celkovú ekonomiku; umožnil im napríklad možnosť znížiť počet nezamestnaných, a preto poskytujú lízingovým spoločnostiam pružné podmienky. Potreba byť flexibilný vedie ľudí k tomu, aby sa dokázali prispôsobiť rôznym typom zamestnaní a pracovali na sebe (preto sa vzdelávajú a hľadajú stále nové možnosti pre nadobudnutie rozličných zručností), ale na druhej strane im dáva aj viac slobody. S takouto pracovnou silou krajina lepšie prosperuje, ekonomika rýchlejšie narastá a miera nezamestnanosti má klesajúcu tendenciu.
Ako urobili práci na lízing
zlé meno
Pracovať pre jedného zamestnávateľa dlhšie, niekedy dokonca celý život, má väčšiu tradíciu a konzervatívnejším ľuďom viac vyhovuje. Obzvlášť na Slovensku mnoho zamestnancov preferuje trvalý pracovný pomer. Aj preto, že takýto spôsob zamestnávania poznajú lepšie a predstavuje pre nich väčšiu istotu.
Ďalším dôvodom, prečo sa práca na lízing zatiaľ u nás nerozšírila podľa vzoru západných krajín, je však aj to, že v minulosti urobili niektoré lízingové spoločnosti u nás dočasnému zamestnávaniu zlé meno. Hromadne naberali výrobných pracovníkov zo Slovenska, "vyvážali" ich do firiem pôsobiacich v Českej republike a ich konanie bolo minimálne na hranici zákona, lebo neposkytovali pracovníkom napríklad sociálne a zdravotné poistenie, nevyplácali mzdy a celkovo im nevytvorili slušné pracovné podmienky.
Pokračovanie na 14. strane
Ľudia, ktorí pracovali pre takéto agentúry, vôbec netušili, že sú vlastne ich zamestnancami a že im z toho vyplývajú nejaké výhody. Stretli sa skôr z nevýhodami, ako s väčšou slobodou, ktorú im takáto práca mohla priniesť. V tejto fáze pracovali prostredníctvom lízingu na Slovensku takmer výlučne zamestnanci v robotníckych profesiách.
Práca na lízing neznamená horšie pracovné podmienky
S takýmito prípadmi sa však už dnes stretnete iba málokedy. Povinnosti lízingových spoločností sú už totiž ohraničené novými zákonnými normami, na trhu pôsobia veľké spoločnosti s me-dzinárodným renomé, ktoré nemajú záujem hrať mimo pravidiel a ľudia sa už tiež vedia v rôznych pracovných ponukách, ale aj svojich právach, lepšie orientovať.
Najlepšie podmienky majú pracovníci pravdepodobne vtedy, keď pracujú pre známe a hodnoverné spoločnosti. Môžu totiž využívať služby lízingovej spoločnosti nielen pri vyhľadaní zamestnania, ale aj jej poradenské služby a možnosti vzdelávania a ďalšie výhody, ktoré agentúry s dobrým menom svojim perspektívnym kandidátom poskytujú.
Okruh ľudí, čo pracujú pre rôzne firmy, sa aj u nás postupne rozširuje. Podobne ako v západnej Európe využívajú prácu na lízing aj ľudia v manažérskych pozíciách (najmä v krízovom manažmente), účtovníci, ale aj ľudia, ktorí chcú zmeniť zamestnanie a hľadajú vhodnú oblasť a študenti, pre ktorých môže byť práca na lízing vhodným riešením finančných problémov aj doplnením praktických skúseností.
ZUZANA BALOGHOVÁ, GERARD KOOLEN
FOTO - PETER HRNČIŘÍK
Výhody práce na lízing
pre zamestnancov
* Lízingové agentúry ponúkajú rôzne pracovné pozície v rôznych spoločnostiach. Môžete teda prechádzať od jedného zamestnávateľa k druhému, čím získate veľa cenných pracovných skúseností. Obzvlášť ak neviete, v akej oblasti by ste chceli pracovať.
* V niektorých prípadoch nájdete prostredníctvom lízingovej agentúry zamestnávateľa, u ktorého zostanete na trvalý pracovný pomer.
* Lízingová agentúra vám ponúka flexibilné zamestnanie ako dočasné riešenie pri zmene zamestnania, ak potrebujete viac času, aby ste si našli prácu podľa svojej predstavy. Môžete pracovať, dokedy chcete a môžete prestať po dohodnutom čase - preto sa môžete rozhodovať slobodnejšie.
* Súčasný trend smeruje k tomu, že mzdy pracovníkov, ktorí pracujú na lízing, sú o niečo vyššie ako platy radových zamestnancov. Dôvodom je skutočnosť, že využívanie dočasných zamestnancov znamená pre firmy úspory; zamestnávateľ tak môže oceniť výhody, ktoré mu prináša lízing.
* Rôznorodé pracovné skúsenosti rozšíria váš profesijný životopis, takže sa zlepší vaša pozícia na trhu práce a ľahšie si môžete nájsť prácu podľa svoich predstáv.
Na čo si dať pozor pri výbere
lízingovej agentúry
* Vyhľadávajte len služby solídnych a zodpovedných lízingových agentúr. Tie sa riadia zákonmi a zabezpečia vám štandardné pracovné podmienky.
* Preverte si zákaznícku databázu lízingovej spoločnosti, ich webovú stránku a získajte si čo najviac dostupných referencií.
* Ak vám ponúknu brigádnický kontrakt, buďte ostražitý - v mnohých prípadoch je to protizákonné a agentúre to umožňuje odvádzať nižšie dane. Takýto spôsob zamestnania vás zneužíva a môže znamenať aj pre spoločnosť právne problémy.
* Lízingová agentúra je podľa zákona váš jediný oficiálny zamestnávateľ. Ona má voči vám všetky povinnosti, ktoré zamestnávateľovi voči zamestnancovi zo zákona vyplývajú (nárok na mzdu, dovolenku, stravné, a podobne). Overte si preto, či je vo vašej zmluve riadne uvedená výška a termín vyplácania mzdy, ďalšie ohodnotenie, výhody, ale aj pracovné povinnosti. Lízingová spoločnosť má tiež povinnosť starať sa aj o spracovanie miezd a zákonné odvody do poisťovní.
* Máte právo na rovnakú mzdu ako regulárny zamestnanec spoločnosti.
* Ak vás chce lízingová spoločnosť vyslať do zahraničia, buďte pripravený aj na kultúrne rozdiely, s ktorými sa môžete stretnúť na pracovisku. Ubezpečte sa, či ste dostali všetky potrebné informácie ešte pred vycestovaním do zahraničia.
Pre koho môže byť zaujímavé dočasné zamestnanieNajviac agentúr dočasného zamestnávania (inak lízingových agentúr) pôsobí v Bratislave a jej okolí. Mnohé z nich však majú pobočky alebo kancelárie aj v iných slovenských mestách. I keď zatiaľ v najväčšej miere zabezpečujú pracovníkov na robotnícke pozície, postupne rastie aj počet dočasne pridelených pracovníkov v strednom a vyššom manažmente firiem. V roku 2004 to bolo 8656 zamestnancov v robotníckych profesiách, 1936 ľudí na postoch v strednom manažmente, jeden človek vo vyššom manažmente a 235 ľudí v inom pracovnom zaradení.
Podľa odborníkov rastie záujem o iné ako robotnícke profesie nielen na strane zamestnávateľov, ale tento spôsob zamestnávania sa ukazuje ako prijateľná alternatíva za určitých podmienok aj pre technikov, manažérov a ďalších špecialistov. Podľa Borisa Lukáča zo spoločnosti Manpower by mohla byť práca na lízing zaujímavou možnosťou napríklad aj pre takzvaných "živnostníkov z donútenia". "O ich existencii sa na trhu všeobecne vie," napísal Lukáč pre denník Hospodráske noviny. "Motiváciou pre nich by mohli byť odvody platené v adekvátnej výške, sporenie na druhý pilier dôchodkového zabezpečenia v korektnej výške, práceneschopnosť hradená ako u zamestnancov a podobne." (gal)
Akvárium v kancelárii"Ak by ste dostali dve
zaujímavé pracovné ponuky, podľa čoho by ste
sa rozhodovali, ktorú si vybrať? Čo by ste porovnávali, ktoré kritériá by boli pre vaše
rozhodnutie dôležité?"
Podobné otázky zvykneme klásť počas pohovoru, aby sme zistili motiváciu uchádzača a zároveň sa ubezpečili, že daná
pracovná pozícia bude
pre kandidáta atraktívna.
Ponuka verzus dopyt
Často staviame uchádzača o zamestnanie do pozície tovaru a "nakupujúci", čiže zamestnávateľ, sa rozhoduje, či ho "kúpi" alebo nie. Na trhu práce ide vždy o obojstranné rozhodovanie. Aj uchádzači o zamestnanie si vyberajú a nereagujú na každú pracovnú pozíciu, ktorá sa v ich oblasti objaví. Samotná ponuka motivuje predovšetkým tých, ktorí sú momentálne bez práce alebo nespokojní v súčasnom zamestnaní. My však chceme upútať aj kvalitných ľudí, ktorí pracujú niekde inde a sú relatívne spokojní. Prilákame ich napríklad aj poskytovanými výhodami a benefitmi, ktoré sú pre nich atraktívne. Je užitočné už pri prezentovaní pracovnej pozície uviesť výhody, ktoré budú zaujímavé práve pre typ ľudí, aký hľadáme.
Lákadlá v inzerátoch
Zaujímavý je pohľad na "lákadlá", ktoré uvádzajú firmy vo svojich inzerátoch. Neraz ide o všeobecné, nič nehovoriace frázy, ako napríklad: práca v peknom prostredí, zaujímavé podmienky, perspektívna a stabilná práca.
Hľadáte zamestnanca, ktorému nebude prekážať to, že bude neustále na cestách? Asi ho medzi vymenovanými výhodami nezaujme príjemné pracovné prostredie a kancelária v centre mesta, keď sa v kancelárii objaví raz za týždeň. Dôležitejšie preňho bude silné a bezpečné služobné auto, kvalitný notebook a podobne. Od administratívneho pracovníka sa očakáva, že strávi celý deň pred počítačom, preto ho upútame napríklad kvalitným monitorom, moderne zariadenou kanceláriou s ergonomickou stoličkou a zabezpečeným pitným režimom. A možno si ho získame aj netradičnou ponukou, že si počas pracovných prestávok môže jeho namáhaný zrak odpočinúť pohľadom na akvárium s pestrofarebnými rybičkami.
Už pred zadávaním pracovnej pozície je dôležité uvedomiť si, aký typ človeka hľadáme a čo môžeme ponúknuť práve jemu. Ak sa firma rozhodne zveriť výberové konanie personálnej agentúre, je užitočné prediskutovať s konzultantom aj konkrétne výhody a benefity, ktoré môže ponúknuť a ktoré oslovia určitý typ ľudí.
Kto sa nepýta, nič sa nedozvie
Nádejného zamestnanca už máme na pohovore a dopĺňame si jeho životopisné údaje, zaujímame sa o jeho vzdelanie, predchádzajúcu prax, pracovné úlohy, úroveň znalostí cudzích jazykov a podobne. Skúmame jeho finančné nároky aj to, kedy môže nastúpiť do práce. Prirodzenou súčasťou pohovoru by mala byť aj časť venovaná motivácii kandidáta. Počas pohovoru sa veľa pýtajme a ponúkajme až potom, keď človeka trochu bližšie spoznáme - aspoň natoľko, ako je to možné počas hodinového stretnutia. Zbytočne budeme kandidátovi farbisto opisovať úžasné firemné lyžovačky, keď medzi jeho záľuby patrí plávanie a letná turistika a na lyžiach stál jedenkrát v živote, aj to sa skončilo zlomenou nohou. Kurzom angličtiny upútame skôr toho, kto sa prizná, že po anglicky sa síce dohovorí, ale pre istejší a plynulejší prejav by si potreboval precvičiť konverzáciu, ako niekoho, kto sa práve vrátil z ročného študijného pobytu v Austrálii. Napriek tomu, že väčšina z nás nechodila do školy s nadšením, v dospelejšom veku sa náš postoj k vzdelávaniu mení a veľa zamestnancov uvíta systém vzdelávania a zvyšovania kvalifikácie.
Kvalitné ľudské zdroje sú pre úspech firmy nesmierne dôležité, zamestnanci sú tí, ktorí firme prinášajú zisk, preto im poskytnime tie výhody a benefity, ktoré sme počas pohovorov predstavili. Je potrebné nielen získať prvotriednych zamestnancov, ale si ich aj udržať, a to by malo byť súčasťou personálnej stratégie každej spoločnosti.
HOFÍREK CONSULTING
FOTO - INTERNET