K minuloročným vrcholom festivalu patril krst súborného diela Petra Repku. FOTO – ARS POETICA |
ie však súčasného obdobia. Začne sa dnes v Bratislave a potrvá do 18. októbra.
„Bude to poézia v najrozmanitejšej forme, teda nepôjde len o večery v tradičnom zmysle, ale aj o performatívny prednes, koncerty či filmy,“ hovorí za organizátorov dramaturg festivalu Peter Šulej.
Spolu to bude osem dní v dvoch mestách a 32 autorov zo štrnástich krajín. Ten prvý, v duchu britských básní sa začína už dnes. Za účasti veľvyslankyne Veľkej Británie sa predstaví poézia cenami ovenčenej Leonity Flynn, Ciarana Carsona či Kena Cockburna.
Festivalu sa osobne zúčastnia aj autori z Bieloruska, V4, Fínska, Talianska, Francúzska, Dánska či USA. K festivalovým vrcholom bude patriť aj prednáška uznávaného cambridgeského odborníka na poetiku Roda Menghama, ktorý vo štvrtok odprezentuje súčasné formy britskej poézie. V piatok navyše povedie prekladateľský workshop. Tvorivú dielňu pre najmenších rozloží v nedeľu i Daniel Hevier a Petra Fornayová v pásme O žabkách a všeličom inom.
Pre návštevníkov sú pripravené aj tanečné predstavenia a projekcie experimentálnych či klasických filmov. Silná filmová sekcia v kine Mladosť a A4 – nultom priestore sa v piatok podvečer ponesie v poľskom duchu, v sobotu predstaví tvorbu študentov pražskej FAMU. Za zmienku stojí aj pondelňajšia Spomienka na V. Vysockého a následný film Zrkadlo Andreja Tarkovského. V utorok si budete môcť pozrieť legendárne celovečerné filmy Ela Havettu Slávnosť v botanickej záhrade a Ľalie poľné.
Fanúšikov nielen literatúry a filmu iste potešia rôzne koncerty. Navyše, v nedeľu v noci sa dozvedia, ktorú báseň si zvolili účastníci festivalu za svoju najobľúbenejšiu.
Festival Ars Poetica sa už tradične teší bohatej návštevnosti. Je tak najlepším protipólom k teóriám, že poézia už dnes nikoho nezaujíma. Aj postávajúce zhluky ľudí patria k atmosfére tohto jedinečného festivalu. Napriek tomu, že mnohí z pozývaných autorov, laureáti prestížnych zahraničných cien, sú u nás v podstate neznámi. Ľudia tak nechodia za hviezdami, ale za poéziou, tancom či filmom.
„Poézia dnes stojí na okraji záujmu, podobne ako väčšina umenia,“ zdôrazňuje na záver Šulej. „Festival to nemôže zmeniť. Ale môže byť pokusom o priblíženie čohosi iného, pokusom o alternatívu.“ A to je dobre.