Londýn 11. októbra (TASR) - Indická spisovateľka Kiran Desaiová v utorok v Londýne získala Bookerovu cenu a vo veku 35 sa stala najmladšou ženou, ktorá jedno z najprestížnejších literárnych ocenení dostala.
Desaiová, ktorej matka sa trikrát dostala do užšieho výberu, dostala 50.000 librami dotovanú cenu za svoj prvý veľký román "The Inheritance of Loss" - medzikontinentálnu ságu, ktorá sa odohráva od Himalájí po New York. Dielo rozpráva príbeh zatrpknutého sudcu, ktorý chce po odchodu na penziu nájsť pokoj vo svojom rozpadajúcom sa dome v Himalájach. Jeho život sa však obráti hore nohami po príchode osirelej vnučky.
"Svojej matke tak veľmi dlžím. Táto kniha je tak jej, ako aj moja," povedala Desaiová po prijatí ceny. "Bola napísaná v jej spoločnosti, s jej múdrosťou a láskavosťou," povedala dojatá autorka.
Porotcovia svoje rozhodnutie zverejnili po dvojhodinovej porade. Desaiovej dielo vyzdvihli ako "veľkolepý román o ľudskej veľkorysosti a múdrosti, humornej nežnosti a silnej politickej naliehavosti".
"Pozoruhodné na Kiran Desaiovej je, že si je vedomá svojho anglo-indického dedičstva - (V.S.) Naipaula a (RK)Nárajana a (Salmana) Rushdieho - ale robí niečo priekopnícke," povedala predsedníčka poroty Hermione Leeová. "Zdá sa, že vyskakuje z týchto tradícií a vytvára niečo úplne svojské."
"Táto kniha je svojou ľudskosťou dojímavo silná a myslím si, že preto zvíťazila," dodala Leeová.
Zvyšnými finalistami boli Hisham Matar s dielom "In The Country of Men", poloautobiografický románový debut o detstve v Líbyi Muammara Kaddáfího; Kate Grenvillová s románom "The Secret River" o živote v austrálskej trestaneckej kolónii v 19. storočí; "Carry Me Down, príbeh o neobyčajnom chlapcovi od írsko-austrálskej spisovateľky M.J. Hylandovej; a "Moterďs Milk", portrét bohatej, ale nefunkčnej rodiny od anglického spisovateľa Edwarda St. Aubyna.
Desaiová, ktorá vzdelanie získala v Indii, Anglicku a USA, svoj prvý román - "Hullabaloo in the Guava Orchard" - vydala v roku 1998.
Doteraz najmladšou ženou, ktorá Bookerovu cenu získala, bola v roku 1997 tiež Indka, Arundhati Royová, mesiac pred svojimi 36. narodeninami. Úplne najmladším laureátom je Ben Okri, ktorý Bookera získal v roku 1991 vo veku 32 rokov.
Cena sa udeľuje od roku 1969 za najlepšiu knihu spisovateľom z Británie, Írska alebo krajiny Spoločenstva národov. Nositeľovi zaručuje okamžitú literárnu slávu a miesto na zozname bestsellerov po celom svete.
Udeľovanie cien tradične sprevádzajú kontroverzie. Tento rok bolo veľkým šokom, že do užšieho výberu sa nedostali poprední autori ako Peter Carey a David Mitchell.