Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda pripomenul, že jeho vláda musela čeliť v prvých sto dňoch jeho prvej vlády 1998 - 2002 vážnemu ekonomickému dedičstvu, kým Ficova vláda prevzala ekonomiku v dobrom, zdravom stave. "My sme jasne definovali priority a veľmi aktívne sme konali. Táto vláda nemá jasne definované priority a nemá plán, ako krajinu posúvať dopredu," povedal.
Bugár: Sto pochybností
SMK včera vyhlásila, že Ficova vláda zavádza, improvizuje a neustále hľadá nepriateľa. "Sto pochybností" - tak pomenoval uplynulých sto dní vlády šéf SMK Béla Bugár. Vládny Smer obvinil, že neplní nielen svoj volebný, ale ani vládny program.
Fico vidí nepriateľa v monopoloch, ktoré môžu za vysoké ceny, v mimovládnych organizáciách, ktoré berú milióny zo štátnej pokladnice a v politikoch SMK, ktorí v Budapešti broja proti Slovensku, tvrdí SMK. Populistickým opatrením je podľa Bugára rušenie poplatkov v zdravotníctve. Vianočný príspevok pre dôchodcov zasa podľa neho diskriminuje tých, ktorí museli odísť do predčasného dôchodku. V konečnom dôsledku za tieto opatrenia vlády zaplatia všetci občania, povedal šéf SMK.
Premiér Fico naopak tvrdí, že vláda sa pustila do plnenia svojho programu razantne. Vykrikovanie opozície považuje za prirodzené. Opozíciu podľa Fica znervózňuje, že vláda dokázala urobiť veci, ktoré jej predchodkyňa nedokázal presadiť. Premiér si myslí, že nie je ani korektné hodnotiť vládu po jednej šestnástine vládnutia. Verejnosť podľa neho rozhodnutia vlády víta.
"Kde sú tie hrozby, ktoré prichádzali od opozície, že rozhádžeme celý rozpočet, že je to nezodpovedné?" pýtal sa včera Fico. Minister financií Ján Počiatek (Smer) je s fungovaním vlády taktiež spokojný. "Tá fóbia, ktorá sa vyvolala pred voľbami, sa nenaplnila. To je pre mňa najdôležitejšie," povedal.
Fico: Sto dní hanby
Ani Robert Fico ako opozičný politik nevyslovil o druhej Dzurindovej vláde po jej prvých sto dňoch v roku 2003 nič pozitívne. Ak dnes Béla Bugár hovorí v súvislosti s Ficovou vládou o "sto pochybnostiach", Fico hovoril pred troma rokmi o "sto dňoch hanby". "Dzurinda rád hovorí, že jeho vláda nemá alternatívu. Materská škôlka je alternatíva v porovnaní s tým, čo predvádzajú v posledných dňoch," povedal vtedy pre Slovenský rozhlas.
Vtedajší premiér Dzurinda bol po sto dňoch naopak spokojný. Jeho vláda prijala úspornejší a transparentnejší štátny rozpočet, prišiel zahraničný investor Peugeot. Reformy daní, dôchodkov, zdravotníctva a školstva boli v štádiu príprav.
Médiá kritizujú - ako vždy
Dzurinda sa vtedy tiež posťažoval na spoluprácu s verejnoprávnymi médiami. Očakával vraj, že dajú priestor na serióznu diskusiu, nie "populistické súboje". Ani Ficovi sa dnes nepáči, ako médiá o vláde informujú a že sú k nej príliš kritické.
Podľa monitoringu Memo 98 elektronické médiá vykreslili Dzurindov kabinet za prvých sto dní s prevahou negatívnych informácií. Išlo o kritiku zvyšovania cien, spory s odborármi či nezhody v koalícii. Z vlády bol najpozitívnejšie prezentovaný minister zahraničia Eduard Kukan, najnegatívnejšie ministri za KDH Vladimír Palko (vnútro) a Martin Fronc (školstvo).
Negatívny vplyv na imidž bývalej vlády mali najmä vnútorné spory, hoci ju tvorili programovo príbuzné strany. Nezhody boli medzi SMK a ANO o tom, ktorý rezort bude mať na starosti Rómov. Do sporu sa dostali aj šéf SMK Bugár s premiérom Dzurindom pre krajanský zákon. Napätie medzi KDH a ANO vzniklo pre politické nominácie do Slovenských elektrární a minister vnútra Palko zase odmietol nominantov ANO v Policajnom zbore. Vtedajší vicepremiér za SMK Pál Csáky sa preto vyslovil za lepšiu komunikáciu a "harmóniu" vo vláde.
Autor: IGOR STUPŇANMIROSLAV KERN