Nobelovu cenu za literatúru získal Turek, ktorého triumf nie je prekvapením

Štokholm 12. októbra (TASR) - Turecký spisovateľ Orhan Pamuk sa stal laureátom tohtoročnej Nobelovej ceny za literatúru.

Je prvým tureckým nositeľom tohto ocenenia.

Triumf literáta, ktorého dielo i neohrozené dôsledné stanoviská vzbudili v zahraničí rešpekt, obdiv a uznanie, nie je prekvapením. Vo vlasti si však vyslúžil ostrú kritiku aj súdne stíhanie za postoje k niektorým etapám histórie krajiny, napríklad ku genocíde Arménov.

Ocenený spisovateľ, plným menom Ferit Orhan Pamuk sa narodil 7. júna 1952 v Istanbule v prozápadne orientovanej početnej rodine ako vnuk bohatého priemyselníka. Vyrastal v štvrti Sisli severne od Bosporu. V literárnom debute Cevdet Bey ve Ogullari (1982) a diele Kara Kitap popisuje podobné rodinné pomery, z akých pochádza.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pamuk sa však nezaujímal v duchu rodinných tradícií o inžinierstvo, ale už v siedmich rokoch začal maľovať a chcel sa stať výtvarným umelcom.

Po absolvovaní základnej školy navštevoval anglickojazyčnú strednú školu Robert College a následne začal študovať architektúru na Technickej univerzite vo svojom rodisku. Jednou z rozhodujúcich križovatiek v jeho živote sa zrejme stala zmena študijného odboru - v roku 1977 skončil štúdium žurnalistiky.

Navyše sa v 23 rokoch rozhodol venovať sa výlučne písaniu, konkrétne spisovateľskej dráhe.

Ako sám napísal, jediným dôvodom tejto zmeny bolo zrejme presvedčenie, že práve písanie je možnosťou pozdvihnúť prostredníctvom slov svoj hlas v silne polarizovanom Turecku. Maliarstvo naopak znamená mlčanie a ja som duchovne nebol na tom tak, aby som toto mlčanie niesol so cťou, priznal svojho času Orhan Pamuk.

SkryťVypnúť reklamu

Trvalo mu osem rokov, kým sa vďaka dobrému zázemiu predkov rozhodol pre zverejnenie svojej literárnej tvorby.

V druhej polovici 80. rokov strávil roky 1985-1988 na Columbia University v New Yorku, kde napísal prácu Kara Kitap a kde promovala jeho manželka. Inak svoje rodisko na dlhší čas neopustil. "Cítim sa s Istanbulom spojený, pretože toto mesto zo mňa urobilo to, čím som," tvrdí.

Iba príležitostne cestuje Orhan Pamuk na stretnutia s čitateľmi, hľadá materiály pre svoje nové diela mimo Istanbulu alebo sa zúčastňuje literárnych podujatí a v ostatnom čase i ceremoniálov odovzdávania rôznych ocenení v zahraničí. Teraz sa môže chystať do švédskeho Štokholmu.

Pamukove diela preložili do 35 jazykov, vrátane slovenčiny. Jeho práce sú dostupné vo viac ako 100 krajinách planéty. Sú akousi reflexiou problémov identity tureckej spoločnosti, oscilujúcej od čias Osmanskej ríše medzi Orientom a Západom. Významnú úlohu hrá v nich mystická tradícia, na ktorú sa už pomaly zabúda a ktorú aj samotný literát objavil až v 35 rokoch. Odvtedy sú jeho rozprávačským umením sa vyznačujúce práce pestrou zmesou čierneho humoru, jasnozrivosti, silne vizuálnymi prvkami poznačenej prezentácie, ale aj podvedomých romantických túžob a schopností pre kombinácie kriminalistického charakteru.

SkryťVypnúť reklamu

Popri spomínaných literárnych dielach vydal Orhan Pamuk aj ďalšie práce Sessiz Ev (1983), Beyaz Kale (1985), Benim Adim Kirmizi (1998), Öteki Renkler (1999), Kar (2002) a Istanbul - Hatiralar ve Sehir (2003). Pamukov román Yeni Hayat (1994) vydalo pred štyrmi rokmi pod názvom Nový život vydavateľstvo Slovart.

Turecký laureát Nobelovej ceny za literatúru 2006 získal v ostatných rokoch celý rad prestížnych, zahraničných ocenení. Figurujú medzi nimi britská Independent Foreign Fiction Award (1990), francúzska Prix de la découverte européenne (1991), talianska Premio Grinzane (2002), írska IMPAC Dublin Award (2003), ale aj Cena mieru Nemeckého knižného obchodu a ďalšie nemecké ocenenie - Cena Ricardy Huchovej (obe 2005). Iba nedávno získal Orhan Pamuk Le Prix Méditerranée étranger za román Kar (Sneh) ocenený už vlani významnou francúzskou literárnou cenou Prix Médicis. Už skôr sa autorovi dostalo viacero literárnych ocenení aj vo vlasti.

SkryťVypnúť reklamu

V súkromí nebol Orhan Pamuk tak úspešný, ako v literárnej tvorbe. Jeho manželstvo s Aylin Turegenovou z roku 1982 skončilo v roku 2001 rozvodom. Zo zväzku pochádza Pamukova dcéra Rüya, ktorej meno znamená v tureckom jazyku Sen.

Literátov brat Sevket, ktorý sa ako fiktívna postava objavuje v niektorých jeho prácach, je medzinárodne uznávanou osobnosťou v oblasti histórie ekonomiky, pedagogicky pôsobí na istanbulskej univerzite Bogazici.

12 1 2 3 5 20 le žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  2. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  3. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  6. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  7. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  8. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 285
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 726
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 210
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 596
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 162
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 784
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 612
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu