Robert Fico sa najbližších desať mesiacov do spoločnosti lídrov európskych socialistických strán nedostane. FOTO - ČTK
"Trest platí do júna 2007. Podľa toho, ako sa bude vyvíjať politická situácia na Slovensku, predsedníctvo zváži vrátenie členstva," povedal predseda eurosocialistov Poul Nyrup Rasmussen.
Na rozhodnutie predsedníctva je hrdý. "Bola to najhlbšia debata o hodnotách a základných princípoch našej strany. Každý náš člen sa dnes vyjadril," povedal Rasmussen.
Presné podmienky, za ktorých by sa Smer mohol vrátiť medzi socialistov, nepovedal. "Je však jasné, že SNS vo svojej súčasnej podobe nie je pre nás ako koaličný partner nášho člena akceptovateľná," vysvetlil.
Na dvojhodinovom rokovaní sa napriek hrozbe pozastavenia členstva nezúčastnil žiaden z najvyšších funkcionárov Smeru. Stranu v Bruseli zastupoval člen predsedníctva Boris Zala a medzinárodný tajomník Juraj Horváth.
Zala bezprostredne po rokovaní povedal, že situáciu na Slovensku socialisti dostatočne starostlivo nezvážili a nepreštudovali. SNS podľa neho dostane priestor, aby dokázala, že je štandardnou stranou a Smer bude naďalej usilovať o návrat medzi európskych socialistov.
Podľa politológa Miroslava Kusého bude mať teraz Smer obmedzené možnosti na európskej politickej scéne, pretože nebude vystupovať v rámci socialistického bloku. "Nebudú mať prístup na rokovania socialistického bloku a budú odkázaní na vlastnú päť. Je to degradácia Smeru," povedal Kusý.
Otázkou zostáva, či s pozastavením členstva prídu o miesto vo frakcii europarlamentu aj traja poslanci Smeru - Monika Beňová, Miloš Koterec a Vladimír Maňka. Rasmussen povedal, že šéf frakcie Martin Schultz patril na predsedníctve medzi najtvrdších kritikov Smeru. Druhý muž strany Jan Marinus Wiersma však SME povedal, že "nevidím žiaden dôvod, prečo konkrétne by sme s nimi nespolupracovali, sú to naši partneri, máme s nimi dobré skúsenosti".
Najväčšími kritikmi Ficovej vlády boli v posledných dňoch socialisti z Francúzska, Dánska a zo Švédska. Smer však kritizovali aj politici z Maďarska, Belgicka, Holandska. Najväčšími zástancami Fica a jeho spojenia so SNS bola ČSSD Jiřího Paroubka. Český expremiér však napriek svojim predchádzajúcim vyhláseniam Smer do Bruselu podporiť neprišiel. Jan Kavan z ČSSD, ktorý na predsedníctve bol, s rozhodnutím nesúhlasí, keďže vraj Smer nespolupracoval s extrémistickou alebo xenofóbnou stranou. "SNS nie je pravicovo extrémistická alebo rasistická strana, ale nacionalistická," povedal.
Predstavitelia Smeru pred rokovaním dúfali, že členstvo strane zostane. Socialistov sa snažil ovplyvniť aj predseda SNS Ján Slota, ktorý sa vo vyhlásení dištancoval od akýchkoľvek prejavov nacionalizmu, xenofóbie i verbálnych útokov na menšiny.
(šaf, knm, sp)
Povedali:
Rafael Rafaj, predseda poslaneckého klubu SNS: Je to dosť neštandardný krok, ktorý nerešpektuje právo autonómne si zvoliť politických partnerov. Mám pocit, že tu zrejme ide o nejakú politickú taktiku zatiaľ nedefinovaného lobingu.
Milan Urbáni, podpredseda HZDS: Nevidím to tragicky, pretože po 10 mesiacoch sa uvidí, aká bude reakcia. Na druhej strane týmto dali tejto vláde vlastne zelenú.
Béla Bugár, predseda SMK: Smer dostal ďalšiu šancu, aby dokázal, že je štandardnou demokratickou stranou, ktorá vytvára štandardnú demokratickú vládu.
Martin Fronc, podpredseda KDH: Je to veľmi zlé v prvom rade pre Slovensko, pretože kľúčové veci sa prerokúvajú na neoficiálnych stretnutiach, kam Smer nebude mať prístup. To sa prejaví pri riešení problémov, ktoré sa nás bezprostredne týkajú. (knm)
Smer a eurosocialisti
2002 - Po neúspechu vo voľbách sa objavili prvé Ficove verejné úvahy, že Smer patrí k socialistom. Dovtedy išlo o "stranu tretej cesty".
máj 2005 - Smer po zlúčení s SDĽ, SDSS a vstupe do Európskeho parlamentu prijali do Strany európskych socialistov (PES).
4. júl 2006 - Prezident vymenoval Ficovu vládu, frakcia PES v európskom parlamente požiadala vedenie organizácie o pozastavenie jeho členstva.
9. júl 2006 - Fico povedal, že za negatívnym postojom k jeho vláde sú nadnárodné spoločnosti a monopoly. Eurosocialisti sa proti tvrdeniu ohradili.
10. júl 2006 - Belgickí socialisti prerušili kontakty so Smerom.
30. august 2006 - Šéf PES Rasmussen vyslovil súhlas s tým, že protimaďarské incidenty priamo súvisia s účasťou SNS vo vláde.
2. október 2006 - Rakúsky europoslanec Hannes Swoboda povedal, že Smer ešte má šancu, pokiaľ SNS a Slota vyjasnia svoje pozície.
10. október 2006 - Slota vydal vyhlásenie, v ktorom sa dištancuje od nacionalizmu, xenofóbie a od verbálnych útokov na menšiny.
11. október 2006 - Podpredseda Smeru Pavol Paška sa stretol s predsedom parlamentnej frakcie PES. Paška povedal, že k pozastaveniu členstva by nemalo dôjsť.
12. október 2006 - Predsedníctvo PES pozastavilo členstvo Smeru na 10 mesiacov.
(knm)