V zdôvodnení ocenenia švédskej Kráľovskej akadémie vied sa zdôrazňuje literátova schopnosť „nachádzať pri hľadaní melancholickej duše rodného mesta nové obrazy pre konflikty a zbližovanie kultúr“.
Triumf literáta, ktorého dielo i neohrozené dôsledné stanoviská vzbudili v zahraničí rešpekt, obdiv a uznanie, nie je prekvapením. Vo vlasti si však vyslúžil ostrú kritiku aj súdne stíhanie za postoje k niektorým etapám histórie krajiny, napríklad ku genocíde Arménov.
Za kritické výroky o tureckom masakre arménskej menšiny ešte počas existencie osmanského impéria, ktorým sa mal údajne dopustiť očierňovania tureckej integrity, hrozilo Pamukovi až trojročné väzenie.
Renomovaný autor spôsobil rozruch, keď porušil národné tabu v rozhovore pre švajčiarsky časopis. „Bolo zabitých milión Arménov a 30 000 Kurdov... a nikto okrem mňa sa o tom neodvažuje hovoriť,“ povedal Pamuk pre časopis Das Magazin s odkazom na masové vraždenie Arménov v čase Osmanskej ríše a súčasný konflikt s Kurdmi v juhovýchodnom Turecku.
Ocenený spisovateľ, plným menom Ferit Orhan Pamuk sa narodil 7. júna 1952 v Istanbule v prozápadne orientovanej početnej rodine ako vnuk bohatého priemyselníka.
Pamukove diela preložili do 35 jazykov a jeho práce sú dostupné vo viac ako 100 krajinách planéty.
Sú akousi reflexiou problémov identity tureckej spoločnosti, oscilujúcej od čias Osmanskej ríše medzi Orientom a Západom. Jeho rozprávačským umením sa vyznačujúce práce sú pestrou zmesou čierneho humoru, jasnozrivosti, silne vizuálnymi prvkami poznačenej prezentácie, ale aj podvedomých romantických túžob a schopností pre kombinácie kriminalistického charakteru.
V slovenčine doteraz Pamukovi vyšla kniha Nový život, ktorú pre Slovart preložila Xénia Celnarová. „Pre vydavateľa je to vždy radosť, keď jeho autor získa najvyššie literárne ocenenie,“ povedal včera pre SME riaditeľ Slovartu Juraj Heger.
„Pamuk je nesmierne sympatický autor a dúfam, že jeho ocenenie pomôže ďalšej propagácii kvalitnej literatúry, aj keď pri tomto type autorov u nás Nobelova cena neznamená pre vydavateľstvo automaticky nejaké veľké zbohatnutie. To sme si už zažili pred štyrmi rokmi pri Imre Kertészovi.“ Slovart momentálne už pripravuje preklad jeho diela Moje meno je červená.
V Česku mu v novembri vo vydavateľstve BB Art vyjde kniha Istanbul.
Turecký laureát Nobelovej ceny za literatúru 2006 získal v ostatných rokoch celý rad prestížnych zahraničných ocenení, iba nedávno získal Le Prix Méditerranée étranger za román Kar (Sneh), ocenený už vlani významnou francúzskou literárnou cenou Prix Médicis. Už skôr sa autorovi dostalo viacero literárnych ocenení aj vo vlasti.
Nobelova cena za literatúru sa udeľuje od roku 1901, vlani ju získal Brit Harold Pinter.
Pre laureáta znamená aj finančnú odmenu desať miliónov švédskych korún (zhruba 39 miliónov Sk).
Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za literatúru:
Autor: ba