Robert Fico, Smer 45,5% - Kritike čelil najmä za vytvorenie vlády so Slotovou SNS. "Nie je to vnímané ako negatívna skutočnosť. Slovenský volič nevníma SNS ako extrémistickú stranu tak, ako ju označujú európski socialisti. Slovenský volič vníma SNS minimálne takú štandardnú stranu ako SMK napriek Slotovým úletom," povedal sociológ Pavel Haulík.
Ficovi situáciu počas prvých sto dní vládnutia uľahčila aj nejednotná opozícia.
Ivan Gašparovič, prezident 21,8% - Po nástupe vlády sa z neho stal skôr tichý pozorovateľ politickej scény. Haulík sa domnieva, že táto pozícia môže byť zámerná, lebo sa pomaly blíži polčas jeho funkčného obdobia a začína sa pripravovať na nové voľby. Haulík si myslí, že jeho súperom nebude niekto, kto sa už dnes neobjavuje v rebríčkoch dôveryhodnosti. "Ten, kto tam dnes nie je, nemá veľkú šancu uspieť proti Gašparovičovi," tvrdí Haulík.
Ján Slota, SNS 18,9% - Haulík hovorí, že v prípade Slotu funguje "koaličný efekt". Platí, že voliči Smeru a SNS krížovo preferujú svojich lídrov. Fico teda podľa všetkého dostáva hlasy aj od priaznivcov SNS a Slota od voličov Smeru. Rovnako je Slota prijateľný pre voličov HZDS, nie však Vladimír Mečiar pre voličov SNS.
Robert Kaliňák, Smer 13,0% - Sociológ si myslí, že Kaliňák má šancu držať sa pomerne vysoko aj v najbližšej budúcnosti. Podľa Haulíka bude zaujímavé sledovať, ako sa prejaví jeho konflikt s exministrom vnútra Vladimírom Palkom z KDH, ktorý sa udial vo víkendovej diskusii v televízii Markíza. Kaliňák sa dnes večer opäť stretne s Palkom v televíznom dueli v televízii JOJ.
Vladimír Mečiar, HZDS 12,0% - Navonok pôsobí ako najnespokojnejší člen vládnej koalície. Občas vysiela nespokojné signály ako v prípade riaditeľa SIS, ktorého nominoval Smer. Na otázku, či Mečiarovej popularite pomohlo, že je šéfom vládnej strany, Haulík odvetil, že zrejme by sa inak prepadol na nižšie priečky, ale nemyslí si, že by mu táto skutočnosť vyslovene pomohla na rozdiel od šéfa SNS Slotu. (sp)