A k človek nemá vyslovené šťastie, tak kúpiť kvalitný rodinný dom alebo byt za rozumnú cenu je spravidla niekoľkotýždňová práca na plný úväzok. Najmä, ak si človek vyberá nehnuteľnosť v Bratislave alebo inom väčšom meste. Okrem porovnávania inzerátov je vždy dôležité absolvovať aj obhliadky viacerých nehnuteľ-ností, aby si človek urobil predstavu o aktuálnej ponuke na trhu.
Rozhoduje aj lokalita
Pri kúpe bytu alebo domu by nemala rozhodovať iba aktuálna cena nehnuteľnosti. Človek by mal platiť aj za lokalitu. Byt totiž môže byť vo veľmi dobrom stave, ale na zlom mieste.
Čo si všímať
Prehliadka nehnuteľnosti by mala zahŕňať aj okolie. Podstatné je sledovať blízkosť ciest, železnice, správanie susedov, možnosti dopravy, parkovania, ale aj možnosti ďalšieho rozvoja lokality. Na konkrétnu obhliadku by bolo ideálne chodiť s odborníkom v oblasti stavebníctva. Jedine oko odborníka totiž môže odhaliť vážnejšie konštrukčné problémy a objektívne odhadnúť výšku investície do prípadných rekonštrukcií.
Ak bývanie zaobstaráva rodič, mal by vnímať okolie aj ako prostredie, ktoré jeho dieťa bude ovplyvňovať. Aj pohľad cez okno na deti hrajúce sa priamo na ceste, pretože v okolí nie je ihrisko, môže rozhodnúť v neprospech
inak pekného bývania.
Opotrebovanie materiálu
Po kúpe starej nehnuteľnosti sa môžu veľmi rýchlo ohlásiť
problémy spojené s opotrebovaním materiálu. Preto je lepšie tomu predísť napríklad tým, že ešte pred kúpou si človek pozrie celý dom. Najlepšie za denného svetla. Aj keď je byt po rekonštrukcii, nestačí len nová podlaha
a plastové okná. V mnohých domoch sú v neúnosnom stave plynové a elektrické rozvody. Najlepšie je, keď sa byt kupuje neupravený, nevymaľovaný, vtedy možno vidieť praskliny aj staré zatečenie, prípadne zistiť, či nevlhnú steny.
Pozor na detaily
Obhliadka by mala byť o detailoch. Predajca sa spravidla snaží nalešteným nábytkom a poukázaním na pekný výhľad od-
viesť pozornosť od nedostatkov, aby za dom či byt získal čo naj-
viac. Človek by sa nemal hanbiť nazrieť pod koberce, za nábytok a podobne. Tam sa totiž môžu skrývať prekvapenia, ktoré si za celoživotné úspory kupujúci zaobstarať nechcel. Medzi časté nepríjemnosti však nemusia patriť iba pleseň či konštrukčné ne-
dostatky, ale aj mravce či šváby.
Veľa napovie aj vek
Veľa môže napovedať aj vek nehnuteľnosti. Staršie domy či byty sú síce lacnejšie, ich prevádzka však býva veľmi nákladná. Väčšinou totiž nie sú dobre tepelne izolované, čo podstatne zvyšuje náklady na vykurovanie. Okrem toho si svoje môžu vyžiadať aj prípadné časté rekonštrukcie. Odborníci preto odporúčajú skôr investovať do nového bývania, aj keď je to finančne náročnejšie. Vložená suma sa totiž môže časom vrátiť.
Roky sú dôležité najmä
pri panelákoch
Vek je osobitne dôležitý pri panelových domoch. Bytovky staršie ako 30 rokov sa totiž v blízkej budúcnosti nevyhnú komplexnej obnove, čo pre vlastníkov môže znamenať investíciu aj pol milióna korún na každého. Ak by však k opravám nepristúpili, panelák by sa časom stal neobývateľným
a úrady by ho nariadili zbúrať na náklady obyvateľov. Čo ich môže stáť nemalú sumu.
Otázky
V rámci prehliadky sú dôležité aj otázky. Človek by sa mal zaujímať napríklad na výšku zálohových platieb, plánované rekonštrukcie či zatepľovanie. Prípadne možnosti pripojenia na internet či káblovú televíziu. Pozrieť sa treba aj na stav príslušenstva bytu, ako je balkón, lodžia, pivnica či iné zariadenia v bytovom dome v spoločnom vlastníctve majiteľov.
Overenie vlastníctva
Ak sa kupujúci po obhliadke bytu rozhodol, že si ho kúpi, nemal by sa spoliehať len na list vlastníctva, ktorý mu predávajúci preloží. Dôležité je overiť si ho na katastri. U správcu domu zároveň treba zistiť aj stav rôznych podlžností, ktoré súvisia s bytom. Súčasťou kúpnej zmluvy by malo byť aj vyhlásenie o zaplatení všetkých poplatkov od správcu. Od majiteľa bytu by klient mal požadovať aj pôvodný titul nadobudnutia. Teda napríklad kúpnu zmluvu, rozhodnutie o dedičskom konaní alebo darovaciu zmluvu. Ak človek kupuje byt na úver, bude titul nadobudnutia nehnuteľnosti predávajúcim vyžadovať aj súdny znalec.
V liste vlastníctva si treba overiť údaje o danej nehnuteľnosti
a to, či kupovaný dom alebo byt nie je zaťažený záložným právom, alebo nakladanie s ním nebolo inak obmedzené. Ďalšími dôležitými dokumentmi, ktorý by si mal kupujúci vypýtať, sú snímka z katastrálnej mapy, správcovské zmluvy, stavebné výkresy a pod.
Zmluva a platba
Samotnú zmluvu by si mal
klient dať vypracovať realitnou kanceláriou alebo právnikom. Zo zmluvy by malo byť jasné, aká bude konečná cena bytu, za čo človek platí alebo bude doplácať, čo je súčasťou bytu a čo, naopak, nie je.
Peniaze za byt by kupujúci nemal okamžite vyplatiť predávajúcemu. Ani podpisom kúpnej zmluvy a podaním návrhu na vklad do katastra sa totiž ešte nestáva vlastníkom nehnuteľnosti. Garanciou pre kupujúceho aj predávajúceho môže byť na-
príklad notárska úschova hotovosti alebo vinkulácia vkladu v banke.
Až po vydaní listu vlastníctva znejúceho na meno kupujúceho sa peniaze uvoľnia v prospech predávajúceho.
PETER VILÁGI
www.mfc.sk