Göttingen 18. októbra (TASR) - Literárnu cenu Samuela Bogumila Lindeho 2006, ktorú spoločne udeľujú partnerské mestá Göttingen (Nemecko) a Toruň (Poľsko), si v nedeľu v prvom z nich prevezmú špičkoví európski dramatici súčasnosti Tankred Dorst z Nemecka a Slawomir Mrožek z Poľska. Dnes o tom v Göttingene informovali tamojšie oficiálne zdroje.
Rodák z Durínska, v Mníchove žijúci Tankred Dorst (80) napísal množstvo divadelných hier, ktoré sa dočkali premiér sčasti na špičkových scénach v nemecky hovoriacich krajinách. Niektoré z nich dostali aj podobu televízneho filmu, zväčša v réžii renomovaného tvorcu Petra Zadeka. Laureát početných ocenení, vrátane prestížnej Ceny Georga Büchnera (1990), Ceny E.T.A.Hoffmanna, či Ceny Maxa Frischa (1998), patrí medzi najhranejších dramatikov súčasnosti.
Rodáka z okolia juhopoľského Krakova Slawomira Mrožka (76) netreba osobitne predstavovať slovenskému návštevníkovi divadelných scén. Jeho charakteristické, absurdné diela s prvkami satiry našli špičkových realizátorov nielen u nás, ale v rôznych končinách planéty.
Veľký sympatizant obrodného procesu v bývalom Československu požiadal po okupácii našej krajiny v roku 1968 vojskami piatich štátov bývalej Varšavskej zmluvy o politický azyl vo Francúzsku, kde prežil nasledujúce dve desaťročia. Do spoločenských zmien v našom regióne patril aj u nás Mrožek medzi tzv. indexových autorov. Pred návratom do rodného Poľska strávil ešte šesť rokov v Mexiku. Jeho najznámejšími dramatickými dielami sú Tango, Emigranti, Policajti, Striptíz, Moriak, či Veľvyslanec. Známe sú aj poviedky a epigramy.
Cenu Samuela Bogumila Lindeho udeľujú od roku 1996 vždy dvom významným osobnostiam literárnej scény z Nemecka a Poľska. Ocenenie je dotované sumou po 4000 eur a medzi jeho doterajšími laureátmi figurujú napríklad laureáti literárnej Nobelovej ceny Wislawa Szymborska a Günter Grass (1996), ale aj Tadeusz Rozewicz a Siegfried Lenz (1998), Christa Wolfová (1999), Hanna Kralová (2000) alebo Barbara Köhlerová (2003). Vlani cenu udelili dvojici Pawel Huelle a Hans Joachim Schädlich.
Ocenenie nesie meno rodáka z Torune, poľského lexikografa, jazykovedca a knihovníka, ktorý žil v rokoch 1771-1847 a ktorý po štúdiu filológie a teológie v Lipsku pôsobil okrem iného vedecky aj vo Varšave a Viedni. Za jeho životné dielo je považovaný Slovník poľského jazyka, prvá vedecká publikácia svojho druhu v poľštine.
12 3 le juh