|
Napriek vojenskej, politickej aj finančnej podpore Spojených štátov je v Iraku chaos a americká administratíva stráca trpezlivosť. Len včera stratili 10 vojakov. Stúpa počet civilných obetí, teroristických útokov aj nábožensky motivovaných aktov pomsty. Iracká polícia a armáda sú nemohúce. Iračania prebrali pod svoje velenie niektoré oblasti, na celkovom dojme, že Irak sa blíži ku katastrofe, to nič nemení.
Američania cítia, že je čas zmeniť stratégiu. V Kongrese už sedí komisia prominentných republikánov a demokratov. Ich úlohou je vypracovať návrhy, ako v Iraku ďalej. Denník Los Angeles Times sa dostal k čiastkovým návrhom. Hovoria o možnosti postupného „vycúvania“ z Iraku s tým, že by vojakov presunuli na americké základne v Perzskom zálive, odkiaľ by v prípade núdze mohli zasiahnuť.
V hre je aj možnosť začať dialóg so Sýriou a s Iránom, ktoré podľa Američanov podporujú iracký odboj. O tejto možnosti hovorí aj iracký prezident Džalál Talabání, ale americký minister obrany Donald Rumsfeld je proti. Američania zvažujú aj možnosť rozdelenia Iraku na tri štáty - sunnitský, šiitský a kurdský, prípadne hovoria o federácii so slabou centrálnou vládou.
Irackú vládu americké plány a informácie, že by sa o niekoľké mesiacov mohli začať baliť, znervózňujú.
George Bush musel v pondelok irackého premiéra Nuriho Malikiho uistiť, že je s ním a bude ho podporovať.
Americkí dôstojníci anonymne médiám hovoria, že práve Maliki je problém. Nastúpil ako muž silnej ruky, ukázalo sa však, že razancia mu chýba. Bráni odzbrojeniu šiitských milícií, tzv. Sadrovej armády, včera nariadil prepustenie Američanmi zatknutého vysokého predstaviteľa organizácie.
Šiitské milície sú spájané s náboženským násilím v Iraku, šiiti tiež ovládajú políciu, ktorá je podozrievaná, že má tajné väznice a z mučenia. Práve pri násilí medzi šiitmi a sunnitmi zomiera najviac ľudí.
Najnovším prípadom americko-irackého zlyhania v Iraku je mesto Balad, severne od Bagdadu, kde sa už niekoľko dní zabíjajú sunniti a šiiti. Miestni obyvatelia sa sťažujú, že nezasiahli americkí vojaci, ktorých základňa je neďaleko.
Vojaci tvrdia, že práve v Balade mali Iračania ukázať, či sú schopní postarať sa o bezpečnosť. Po niekoľkých dňoch jatiek museli začať irackým policajtom pomáhať so strážením ulíc.
Husajna ešte neodsúdili
Irak sa len veľmi pomaly vyrovnáva so svojou minulosťou. Postavenie irackého diktátora Saddáma Husajna pred súd mal byť jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť. Hoci proti Saddámovi a jeho spoločníkom prebieha už druhý proces, viac pozornosti ako jeho zločinom médiá venujú obštrukciám exprezidenta a jeho právneho tímu, vraždám obhajcov, výmenám sudcov a spochybňovaniu spravodlivosti a kompetentnosti súdu.
Stále sa odkladá aj vynesenie rozsudku v prvom procese s Husajnom, v ktorom čelí obvineniam z masakry šiitov v dedine Dudžail. Hoci ho mali vyniesť už v pondelok, odložili ho na 5. novembra. Je celkom možné, že o výške prípadného trestu bude súd rozhodovať ďalšie dni. Saddámovi v prípade viny hrozí smrť obesením. On sám vyhlásil, že by si radšej vybral guľku.
V súčasnosti pokračuje proces o operácii Anfal, pri ktorej podľa obžaloby zahynulo viac ako 180-tisíc Kurdov. Husajn sa na ňom snaží odpútať pozornosť od otrasných výpovedí svedkov o masových hroboch politickými vyhláseniami a tým, že ich obviňuje z klamstva.
(mik)