Pestovatelia, ktorí vlani kúpili od iných kolegov výrobné kvóty na tabak, podľa nových pravidiel podpísaných ministrom pôdohospodárstva Jureňom, dostanú viac dotácií.
ILUSTRAČNÉ FOTO – SITA
oblasti pestovania tabaku tak, aby to vyhovovalo záujmom spoločnosti Agrocontract Mikuláš. V tejto firme je štátny tajomník akcionárom a jeho manželka členkou dozornej rady. Záhumenský teraz tvrdí, že akcie firmy ide predať.
Zmenou pravidiel dotovania, ktorú podpísal minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, dostane Agrocontract o 4,4 milióna korún viac, ako mal doteraz nárok. Podľa Simona sa tým obohatí len niekoľko jednotlivcov zo 14600 žiadateľov o dotácie. Navyše peniaze dostane Záhumenského firma tak, že získa nárok na dotácie na ďalších viac ako 37 hektárov tabaku. Doteraz mohol Agrocontract čerpať peniaze za tabak pestovaný len na ploche 10,59 hektára. Exminister upozornil, že Záhumenský na internetovej stránke ministerstva pôdohospodárstva ešte stále figuruje ako generálny riaditeľ spoločnosti Agrocontract. Podľa Simona by mal konečnú politickú zodpovednosť vyvodiť premiér Robert Fico.
Súčasné vedenie ministerstva pôdohospodárstva zmeny v pravidlách podľa dokumentov, ktoré má SME k dispozícii, dosiahlo tak, že k platným pravidlám platieb za pestovanie tabaku pridalo ešte dva odseky. Tie hovoria, že nárok na dotácie má aj žiadateľ, ktorý pred koncom minulého roka od iného pestovateľa tabaku získal jeho výrobné kvóty. Také niečo pôvodné Simonovo usmernenie nedovoľovalo.
„Svojím usmernením z tohto mesiaca som uviedol veci do poriadku a umožnil spoločnostiam, ktoré kvóty kúpili, aby im bolo priznané to, čo im pán Simon diskriminačne odobral,“ povedal minister pôdohospodárstva Jureňa. Podľa Simona je však „nehorázne meniť dohodnuté pravidlá hry odobrené Zväzom pestovateľov tabaku“.
Nariadenie Európskej únie, ktoré stanovovalo kvóty na pestovanie tabaku, už od začiatku tohto roku neplatí. V marci bývalé vedenie rezortu pod vedením Simona vypracovalo pravidlá podpory na tento rok. Podľa exministra sa do nových pravidiel zmestilo 98 percent žiadateľov o dotácie.
V čase, keď bol Simon ministrom pôdohospodárstva, aj on čelil kritike, že agrodotácie poberala firma, ktorú vlastnil. „Ten prípad je diametrálne odlišný. Každý, kto o dotácie požiadal a spĺňal podmienky, dotácie dostal. Ja som za chodu pravidlá hry nemenil,“ povedal Simon.
Kto je Miroslav Jureňa
Miroslav Jureňa sa do najvyššej politiky dostal, až keď sa pred tromi mesiacmi stal ministrom pôdohospodárstva. Dovtedy pôsobil ako regionálny funkcionár HZDS. Do parlamentu sa dostal z 12. miesta straníckej kandidátky.
Jureňa od roku 1977 až do roku 1990 pracoval v JRD Gbely. Po páde komunizmu sa dal na podnikanie. Podľa obchodného registra figuroval zhruba v 20 firmách. Bol aj spolumajiteľom senickej spoločnosti Agroress, ktorá skrachovala napriek štátnym dotáciám vo výške niekoľkých desiatok miliónov korún. Táto spoločnosť bola a aj je dlžníkom Fondu národného majetku. Momentálne mu dlhuje 33 miliónov. Ďalšia z Jureňových spoločností dostala v roku 1998 od ministerstva kultúry vedeného Ivanom Hudecom dotáciu na „mimoriadne kultúrne aktivity“ vo výške 4,5 milióna.
Kto je Marián Záhumenský
Člen predsedníctva Smeru, bývalý tieňový minister pôdohospodárstva. Do parlamentu prvýkrát nastúpil v marci 2006 na miesto zosnulého poslanca Petra Oremusa. Vo voľbách bol na 33. mieste kandidátky. Krátko po zvolení sa stal štátnym tajomníkom.
Pred svojím vstupom do parlamentu bol agropodnikateľom, podľa obchodného registra je naďalej jedným zo šiestich spoločníkov firmy Agrocontract, ktorá je v likvidácii a má zapísaných 20 rôznych predmetov činnosti. V dozornej rade inej firmy - akciovej spoločnosti s rovnakým menom Agrocontract - je jeho manželka Oľga.
Aj keď je Záhumenský členom užšieho 36-členného vedenia strany, podľa informácií SME nepatrí v Smere medzi vplyvných ľudí. Nie je vraj ani silným mužom z hľadiska podpory regionálnych štruktúr. Podľa jeho straníckych kolegov má veľmi dobré vzťahy s Robertom Ficom. Záhumenský sa podľa zdrojov z vnútra strany do svojich funkcií dostal hlavne pre svoju poľnohospodársku špecializáciu, ktorej sa v rámci Smeru venuje pomerne málo ľudí.
(knm)