Juhokórejská armáda má pohotovosť, jej vojaci cvičia odrazenie možného útoku Severnej Kórey.
FOTO – ČTK/AP
s.
K nátlaku na KĽDR sa pridala aj Čína, ktorá vyslala do Pchjongjangu svojho emisára, aby odovzdal severokórejskému vodcovi Kim Čong-ilovi posolstvo čínskeho prezidenta Chu Ťin-chaa. Jeho presný obsah nie je známy. Americké diplomatické zdroje oznámili, že čakajú, že čínska delegácia Pchjongjangu odovzdá „veľmi silnú“ výstrahu, aby upustil od ďalšieho testu.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová a budúci generálny tajomník OSN Pan Ki-mun včera v Soule varovali Pchjongjang pred ďalším jadrovým testom, ktorý by pre Severnú Kóreu mohol mať „veľmi vážne dôsledky“. Americký prezident George Bush zároveň vyzval Severnú Kóreu, aby sa nepokúšala predať jadrové zbrane Iránu alebo teroristickej organizácii al-Káida.
Americká a juhokórejská rozviedka oznámili, že KĽDR údajne pripravuje ďalší jadrový test. Juhokórejský poslanec a člen bezpečnostného výboru parlamentu Čong Hjong-kum dokonca povedal, že Severná Kórea pripravuje tri až štyri nové jadrové skúšky.
Pan Ki-mun, ktorý do nástupu do funkcie generálneho tajomníka zostáva juhokórejským šéfom diplomacie, varoval Pchjongjang, že reakcie medzinárodného spoločenstva by mohli byť ešte ostrejšie než v prípade prvého jadrového výbuchu, ktorý Severná Kórea oznámila minulý pondelok. Bezpečnostná rada OSN potom prijala rezolúciu 1718, ktorá na Pchjongjang uvalila celý rad sankcií.
Americký prezident George Bush povedal televíznej stanici ABC News, že keby dostal informácie od spravodajských služieb, že KĽDR sa pripravuje odovzdať jadrové zbrane napríklad Iránu alebo teroristickej organizácií al-Káida, USA by použili všetky prostriedky nevyhnutné na zastavenie takej transakcie. Podľa prezidenta by za takýto pokus Pchjongjang musel čeliť „ťažkým dôsledkom“.
Čína sa obáva, že príliš prísne uplatňovanie sankcií by mohlo viesť k menším vojenským konfliktom. Ide predovšetkým o kontrolu tovaru prepravovaného námornou dopravou. Pri prehliadkach lodí by mohlo podľa Pekingu prísť ku konfliktom. Rovnako sa bojí, že ak sa úplne priškrtí dovoz potravín a pohonných látok, zasiahne Čínu silná utečenecká vlna zo Severnej Kórey.
Riceová, ktorá do Soulu priletela z Tokia a ktorej ďalšími zastávkami budú Peking a Moskva, rokovala aj s japonským premiérom Šinzóm Abem. Obidvaja štátnici sa dohodli, že budú skúmať úlohu, akú by mohla pri spoločných kontrolách severokórejských lodí zohrávať armáda.
Kontroly nákladu do a zo Severnej Kórey patria k sankciám prijatým OSN. Juhokórejská vláda oznámila, že zvýši kontroly nákladov smerujúcich do KĽDR a zastaví podporu spoločných projektov turistického ruchu medzi Soulom a Pchjongjangom.