Dane môžete zo zahraničia žiadať aj po rokoch

BRATISLAVA - Občania Slovenska, ktorí pracovali určitý čas v zahraničí, môžu požiadať o vrátenie daní aj po niekoľkých rokoch.

Vo väčšine krajín, ako napríklad v Spojených štátoch, Veľkej Británii alebo Írsku, môžu zahraniční študenti, teda aj tí zo Slovenska, požiadať o vrátenie daní aj po niekoľkých rokoch. ISLUSTRAČNÉ FOTO - SITA

BRATISLAVA - Občania Slovenska, ktorí pracovali určitý čas v zahraničí, môžu požiadať o vrátenie daní aj po niekoľkých rokoch. Nemusí ísť pritom len o študentov, ktorí boli v cudzine na krátkodobom pracovnom pobyte. O vrátenie daní sa dá požiadať vo všetkých krajinách, kde občania Slovenska najčastejšie brigádujú alebo pracujú. Sú to napríklad Spojené štáty, Nemecko, Veľká Británia, Írsko, Rakúsko, Kanada, Taliansko, Malta, Austrália a aj Japonsko. "V niektorých štátoch je to však neaktuálne, pretože nedochádza k preplatkom na daniach," povedal Ivo Brabec zo spoločnosti ETSrefunds.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O refundáciu (vrátenie daní) môže občan požiadať i niekoľko rokov spätne v priebehu celého kalendárneho roka. Stačí, ak spĺňa podmienky daňových úradov a odovzdá doklady, ktoré od neho vyžadujú. Termíny sú rôzne.

Preplatok môže byť aj nulový

V Nemecku možno požiadať o vrátenie daní dva roky dozadu, v Spojených štátoch tri, Írsku štyri a napríklad vo Veľkej Británii až šesť rokov. Austrálske daňové úrady umožňujú, aby cudzím štátnym príslušníkom boli vrátené aj odvody do penzijného fondu po 11 rokoch.

Celý proces vybavovanie trvá niekoľko týždňov alebo mesiacov. Ten, kto má nárok na vrátenie daní, môže o to požiadať sám. "Musí si však naštudovať, ako vyplniť daňové priznanie, priložiť potrebné dokumenty a poslať ich na daňový úrad príslušnej krajiny," povedal Brabec. Ďalším riešením sú agentúry, ktoré sprostredkujú refundáciu za určitý poplatok. Výška poplatkov dosahuje v priemere sedem percent z vrátenej sumy peňazí. V súčasnosti sa môžu žiadatelia zaregistrovať aj on-line cez webové stránky spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

"O tom, aká časť dane sa vráti klientovi, rozhoduje daňový úrad," povedala Zuzana Karabinošová z agentúry Taxback. Suma peňazí, ktorá bude žiadateľovi vrátená, závisí od viacerých okolností - od toho, ako dlho v krajine pracuje a koľko si zarobí.

V prípade amerických štátnych daní má každý študent nárok na vrátenie inej sumy. "Záleží na tom, aký mal hrubý príjem. Ak jeho príjem neprekročí nezdaniteľné minimum, dostáva 100 percent z daní, ktoré zaplatil. Minulý rok bolo nezdaniteľné minimum 3200 dolárov," povedal Ľuboš Schwarzbacher, konateľ spoločnosti Auxus.

Môže sa stať, že žiadateľ o vrátenie dane zarobí veľa peňazí v krátkom čase alebo si zarobí štandardnú sumu, ale v zahraničí bol po celý rok. "V takom prípade očakávam, že k refundácii nedôjde," povedal Brabec. Podľa Karabinošovej treba počítať aj s tým, že nie každý odvádzal správnu výšku daní a má preplatky. Peniaze sa potom posielajú na bankový účet v slovenských korunách, na devízový účet alebo šekom, ktorý si nechá klient preplatiť v banke.

SkryťVypnúť reklamu

Daňové priznanie sa musí podať aj na Slovensku

Napriek tomu, že daňovník s trvalým pobytom na Slovensku odvádzal dane v cudzej krajine, je povinný podať daňové priznanie aj u nás do 31. marca. "Daňové priznanie nie je povinný podať, ak za zdaňovacie obdobie nedosiahol príjmy presahujúce 50 percent nezdaniteľnej časti základu dane," povedala hovorkyňa daňovej správy Adriana Plešková. Pre zdaňovacie obdobie na rok 2006 je to suma 45 408 korún.

Aj keď má občan povinnosť podať si daňové priznanie, neznamená to, že zaplatí dane dvakrát. Slovensko má totiž s vyše 50 krajinami uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.

Preto nehrozí, že daňovník by musel odvádzať dane v cudzej krajine a aj u nás.

Príklad

Spojené štáty, štát Georgia. Celkový príjem študenta je 4000 dolárov. Federálne dane sú vo výške 270 a štátne dane 117 dolárov. Študent má nárok na vrátenie celej sumy zaplatených daní. Po odrátaní poplatkov pre americkú agentúru sa študentovi vrátilo približne 360 dolárov (10 500 korún). V iných štátoch USA môže byť výška vrátených daní nižšia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 145
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 192
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 566
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 031
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 892
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 498
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 135
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 909
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu