Šéf Kremľa politikom jasne naznačil, že si chce udržať kontrolu nad najlepšou ruskou zbraňou - nerastným bohatstvom - a odmietol aj kritiku postupu Moskvy na Kaukaze.
Energetika a hlavne spoločná večera s Putinom boli hlavným bodom neformálneho summitu únie vo fínskom Lahti. Prezidenti a premiéri dvadsaťpäťky na ňom zastupovali najväčšieho a platobne najspoľahlivejšieho klienta ruských energetických firiem.
Od Putina žiadali prístup európskych firiem do ruských ropovodov a plynovodov a garanciu ochrany ich investícií v krajine, ak má dovoz energií z Ruska do Európy ďalej rásť. Rovnaké zaobchádzanie zaručuje únii energetická charta zo začiatku 90. rokov, ktorú Moskva podpísala, ale doteraz neratifikovala. „Ponúkame dodržanie zmlúv a rovnakú vec chceme od Ruska, hlavne právnu istotu kontraktu a vstup na tamojší trh,“ povedala pre tlač v Lahti nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Putin po skončení schôdzky vyhlásil, že nie je proti základným princípom v charte a je si vedomý vzájomnej závislosti Ruska a Európskej únie. Niektoré parametre charty sa vraj ešte musia upraviť a „samozrejme, bude záležať tiež na názore Gazpromu“.
„Som presvedčený, že nájdeme s Európskou úniou zhodu,“ dodal Putin rovnako ako šéf schôdzky, fínsky premiér Matti Vanhonen. Ten väčšiu časť odkazu Putinovi odovzdal sám. Politici sa dohodli, že sa zdržia komentárov, aby pozíciu únie neoslabovali prehliadkou svojich rozdielnych názorov.
Únia dodržala sľub a hovorila pred Putinom aj o politických aktualitách. O vražde ruskej novinárky Anny Politkovskej a pretrvávajúcej obchodnej blokáde Gruzínska.
V tejto veci dal Putin najavo, že nemá záujem o názor Európanov. Varoval pred „krvipreliatím v Gruzínsku“ pre spory medzi vládou v Tbilisi a proruskými kaukazskými regiónmi a dodal, že Gruzínsko v každom prípade nie je témou pre vzťah EÚ a Ruska.
Predseda vlády Robert Fico, ktorý si prítomnosťou v Lahti prežil premiéru na unijnom summite, nešiel pri komentovaní schôdzky do podrobností a odišiel ešte pred jej koncom. Povedal, že Slovensko, ktoré je závislé od dovozu energie z Ruska, má záujem o „kvalitatívne vyššie vzťahy s Moskvou“. Podľa neho bola bývalá vláda príliš jednostranne orientovaná na Západ a Rusko zanedbávala, čo by sa malo teraz zmeniť.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Lahti