Slovenské vyslanstvo 20. 3. 1849 v Olomouci. Na obrázku stojaci zľava: Adam Kardoš, Samo Chalupka, Daniel Lichard, Michal M. Hodža, Ľudovít Štúr, Jozef M. Hurban, Jaroslav Bórik, sediaci zľava: Michal Rázus, Juraj Holček, Andrej Radlinský, Karol Kuzmány.
FOTO – archív SNK
MARTIN – Na Slovensku existujú pravdepodobne iba dve verné fotografické podoby Ľudovíta Štúra.
Unikátny záber vlastní Archív literatúry a umenia Slovenskej národnej knižnice v Martine. „Ide o takzvanú dagerotypiu, teda najstarší typ fotografického zachytenia pozitívneho obrazu na postriebrenej doštičke. Vynález pochádza z roku 1839 a stal sa predchodcom modernej fotografie. Jeho výsledkom bol iba jeden originál.
V archíve sa zachovala dagerotypia, ktorá zobrazuje slovenských vyslancov u panovníka 20. marca 1849. Medzi nimi je aj Ľudovít Štúr. Až do roku 1981 sme sa domnievali, že na tejto dagerotypii je jediný zachovaný skutočný obraz Ľudovíta Štúra. Od roku 1981 vlastní Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre však aj druhú dagerotypiu s portrétom Ľ. Štúra. Podľa nej vytvoril český maliar František Kolář v roku 1861 litografiu, ktorá sa tlačila ako grafický list. Jeden z nich máme uložený v našom archíve,“ povedala riaditeľka Jarmila Gráfová.
Skupinová snímka s Ľudovítom Štúrom nie je jedinou dagerotypiou v zbierkach martinského archívu. Ďalších päť pochádza z pozostalosti Hurbanovcov a Jurkovičovcov.
Tieto viac ako stopäťdesiatročné unikáty spolu s viacerými staršími fotografiami uloženými v archíve však už poznačil zub času. Viaceré zo 170-tisícovej zbierky potrebujú zásahy.
Preto knižnica nedávno rozvinula tripartitnú spoluprácu s Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave a Gettyho konzervačným inštitútom v Los Angeles.
„Niekoľko rokov bude trvať prvá fáza – identifikácia fotografií, ich vrstiev, materiálu, rozsahu poškodenia, spôsobu ich vzniku, aby boli správne ošetrené. Až potom sa môžu reštaurovať,“ vysvetlila vedúca oddelenia Alena Maková.