
Študent Mohamad Azim Farhadi, afganský študent (zľava), a dve študentky z Bosny Amra Saračevićová a Elvira Dedićová medzi študentmi gymnázia.
FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Dvadsaťdvaročná vysokoškoláčka Amra Saračevićová prišla na Slovensko z bosnianskeho Samaća pred ôsmimi rokmi. Odvtedy svoje rodné mesto nevidela.
V roku 1993, keď sa vyostril balkánsky konflikt, Amra s bratom Anisom, rodičmi a babkou ušla z Bosny pred vojnovými útrapami. Na Slovensku našli druhý domov a hlavne bezpečie.
Po príchode na Slovensku sa im stal útočiskom Záchytný utečenecký tábor v Adamove, potom žili niekoľko rokov v Humanitnom centre v Gabčíkove, odtiaľ Amra dochádzala na súkromné slovanské gymnázium v Bratislave. Dnes študuje sociálnu prácu na Prešovskej univerzite, hovorí plynule po slovensky a v budúcnosti sa chce venovať práci s utečencami.
V roku 1996, keď zbrane v Bosne stíchli, sa veľa ich krajanov vrátilo domov. Saračevićovci sa nemali kam vrátiť, preto požiadali o udelenie štatútu utečenca. Z prostriedkov UNHCR a migračného úradu dostali byt v Ružomberku.
Amra a ďalší mladí utečenci, ktorí žijú na Slovensku, sa minulý týždeň stretli v Bratislave, aby sa o svojich zážitkoch a živote utečencov porozprávali so slovenskými rovesníkmi. Z príspevkov študentov na konferencii bolo cítiť vysokú mieru tolerancie. „Nepotrebujeme ľútosť ostatných, skôr pocit istoty, bezpečia, pocit, že niekam patríme a že nás ostatní akceptujú a berú normálne,“ povedala na konferencii Amra.
„Jeden z dôvodov súčasných prejavov rasizmu, diskriminácie a xenofóbie vidia študenti aj v nedostatku informácií o živote utečencov, cudzincov a iných kultúrnych a etnických skupín na Slovensku. Chýbajú aj informácie o medzinárodnoprávnych záväzkoch, na základe ktorých má Slovensko poskytovať pomoc utečencom,“ povedala hovorkyňa UNHCR na Slovensku Mária Čierna. Podľa nej majú ľudia z migrantov stále obavy.
Konferenciu študentov pod názvom Všetkým nám slnko rovnako svieti zorganizovala Iuventa a Úrad vysokého komisára OSN na Slovensku (UNHCR). Konferencia, do ktorej sa mohli zapojiť svojimi príspevkami vysokoškoláci aj stredoškoláci, mala tri sekcie: Výchova k multikulturalizmu, Sú utečenci pre nás hrozbou alebo môžu byť aj prínosom a S Rómami žiť budeme. Ide len o to ako…
MIRKA HOROBOVÁ